۱۰۰۰۹
چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۰
تعداد بازدید : ۵۲
در ایران سالانه حدود ۱۲۵ میلیون تن محصول کشاورزی تولید می‌شود و ۲۰ تا ۳۰ درصد آن ضایعات بوده که معادل غذای 27 میلیون نفر است.

در ایران سالانه حدود ۱۲۵ میلیون تن محصول کشاورزی تولید می‌شود و ۲۰ تا ۳۰ درصد آن ضایعات بوده که معادل غذای 27 میلیون نفر است.

به گزارش فراتیتر، محمدجواد عسکری در اولین رویداد تخصصی فناوری‌های نوین با ایجاد ارزش‌افزوده از ضایعات کشاورزی در صنایع تبدیلی و امنیت غذایی، اظهارداشت: کشور به دلیل تنوع اقلیمی و آب و خاک ظرفیت‌های مناسبی برای تامین امنیت غذایی دارد اما نتوانستیم به درستی از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

وی افزود: کشاورزی بزرگ‌ترین بخش خصوصی و اقتصادی کشور است که 3 برابر صنعت بازدهی و 35 درصد اشتغال را دارد؛ کشاورزی در راستای وظایف خود و بحث ارزآوری به راحتی می‌تواند در حوزه اشتغال و ارزآوری جایگاه خوبی داشته باشد.

عسکری گفت: علی‌رغم تلاش‌های صورت گرفته، زیرساخت‌ها در بخش صادرات خوب مهیا نیست و تصمیمات خلق‌الساعه مشکلاتی ایجاد کرد. در مجلس در بدو ورود در کمیسیون کشاورزی برای به‌روز کردن قوانین و توسعه بخش کشاورزی اقدام و قوانین خوبی را مثل شورای قیمت‌گذاری، صادرات محصولات کشاورزی، طرح امنیت غذایی و رفع موانع تولید را تصویب کردیم و همه مباحث مربوط به بخش کشاورزی در آن گنجانده شد.

رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در بحث امنیت غذایی در مسئله مربوط به پروتئین سفید، قرمز، تخم‌مرغ و لبنیات ظرفیت‌های خوبی داریم. در تولید گوشت مرغ 21 هزار مجوز صادر شده و 17 هزار و 500 مجموعه فعال هستند که حدود 2.5 میلیون تن گوشت سفید در کشور تولید می‌شود. از این میزان 2.2 میلیون تن به مصرف داخلی می‌رسد و 300 هزار تن تولید مازاد را می‌توان صادر کرد.

عسکری یکی از مشکلات این بخش را سه قلم نهاده ذرت، کنجاله سویا و جو دانست و گفت: اکنون از جو مورد نیاز کشور 50 درصد در داخل و 50 درصد وارداتی است. کنجاله سویا نیز 7 تا 7.5 میلیون تن نیاز داریم که 300 هزار تن در کشور تولید می‌شود و مابقی وارداتی است و ذرت نیز از 10 میلیون تن 8 میلیون تن از محل واردات تامین می‌شود.

وی با بیان اینکه تقریباً 80 درصد نهاده مورد نیاز کشور برای تولید وارداتی است، اظهار داشت: از ابتدا نتوانستیم طبق یک برنامه زمان‌بندی کار را دنبال کنیم.

رییس کمیسیون کشاورزی مجلس اضافه کرد: در برنامه پنج ساله هفتم تلاش‌های خوبی شد و تقریباً در حوزه کشاورزی، منابع طبیعی و آب، محیط زیست مواد خوبی دیده شده است؛ یعنی اگر دولت سیزدهم در این قالب حرکت کند و در راستای هفتم کار را پیش ببرد، حتماً اتفاقات خوبی رخ خواهد داد و در راستای منویات مقام معظم رهبری به نقطه مطلوبی خواهیم رسید.

*ضایعات کشاورزی غذایی 27 میلیون نفر است

عسکری با بیان اینکه در حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی عقب هستیم، گفت: اکنون سالانه حدود 125 میلیون تن محصول کشاورزی در کشور تولید می‌شود که 20 تا 30 درصد آن ضایعات است؛ چرا باید این اتفاق بیفتد. این میزان ضایعات نیاز غذایی 27 میلیون نفر جمعیت را می‌تواند تامین کند.

این نماینده مجلس اضافه کرد: در برنامه توسعه هفتم، بانک‌ها باید بین 15 تا 20 درصد اعتباراتشان را به بخش کشاورزی، صنایع تبدیلی و تکمیلی و صادرات توسعه زیرساخت‌های بخش کشاورزی اختصاص دهند.

به گفته وی، امروز سردخانه‌ها، گلخانه‌هایی که در کشور احداث می‌شود امکانات و تجهیزاتی که در اختیار صادرکنندگان قرار می‌گیرد که نسبت به گذشته قابل مقایسه نیست، اما باید در برنامه هفتم این موضوعات حل شود؛ در عین حال در منطقه پیرامونی ما 500 میلیون نفر علاقه‌مند به محصولات کشاورزی تولیدی ما هستند که علاوه بر صادرات و اشتغال می‌توانیم ارزآوری خوبی داشته باشیم.

عسکری تصریح کرد: اگر مقالات به محصول تبدیل شود، اتفاقی مهمی رخ خواهد داد که هنر است به طوری که امروز در سازمان انرژی اتمی 21 مقاله را در حوزه هسته‌ای به محصول تبدیل کرده‌ و صادر می‌کنند.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه امروز باید بخش کشاورزی را در اولویت برنامه‌های دولت قرار بگیرد، درباره جلوگیری از ضایعات بالای بخش کشاورزی گفت: در قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی و شورای قیمت‌گذاری مقرر شد در صورت تولید کیفی و سالم شرایط برای خرید تضمینی فراهم شود.

منبع: تسنیم
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: