۱۰۰۸۴
پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۲ - ۰۰:۱۵
تعداد بازدید : ۵۳
تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی هشت ماهه سال جاری مبلغ ۳۳،۳۴۱.۷  هزار میلیارد ریال است.

تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی هشت ماهه سال جاری مبلغ ۳۳،۳۴۱.۷  هزار میلیارد ریال است.

به گزارش فراتیتر، از کل تسهیلات پرداختی، مبلغ ۲۷،۵۵۹.۷ هزار میلیارد ریال معادل ۸۲.۷ درصد به صاحبان کسب و کار (حقوقی و غیرحقوقی) و ۵،۷۸۲.۰ هزار میلیارد ریال معادل ۱۷.۳ درصد به مصرف کنندگان نهایی (خانوار) تعلق گرفته است.

سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی طی هشت ماهه امسال مبلغ ۲۱،۱۶۷.۶ هزار میلیارد ریال معادل ۷۶.۸ درصد کل تسهیلات پرداختی به صاحبان کسب و کار است.

همچنین سهم تسهیلات پرداختی در قالب خرید کالای شخصی توسط مصرف کننده نهایی (خانوار) مبلغ ۲،۲۹۴.۴ هزار میلیارد ریال معادل ۳۹.۷ درصد از کل تسهیلات پرداختی به مصرف کنندگان نهایی (خانوار) است.

سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در هشت ماهه امسال معادل ۸،۱۶۵.۰ هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص ۳۸.۶ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش کلیه بخش های اقتصادی (مبلغ ۲۱،۱۶۷.۶ هزار میلیارد ریال) است.

از ۹،۸۹۸.۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۸۲.۵ درصد آن (۸،۱۶۵.۰ هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال ۱۴۰۲ است.

تسهیلات خرد ( کمتر از ۳۰۰۰ میلیون ریال )
از کل تسهیلات پرداختی در دوره یاد شده، مبلغ ۷،۵۷۹.۶ هزار میلیارد ریال معادل ۲۲.۷ درصد به صورت تسهیلات خرد اعطا شده است.

همچنین مبلغ ۵۴۳.۶ هزار میلیارد ریال نیز در قالب کارت‌های اعتباری انجام پذیرفته است که با احتساب این مبلغ، کل تسهیلات پرداختی خرد (کمتر از سه میلیارد ریال) به مبلغ  ۸،۱۲۳.۲ هزار میلیارد ریال معادل ۲۴.۰ درصد کل تسهیلات پرداختی را شامل می‌شود.

شایان ذکر است با توجه به اینکه تسهیلات پرداختی در قالب کارت‌های اعتباری نیز در بخش خانوار پرداخت شده است، با این اوصاف سهم بخش خانوار از ۱۷.۳ درصد به ۱۸.۷ درصد کل تسهیلات پرداختی افزایش یافته است.

در این راستا بانک مرکزی اعلام کرد که همچنان باید در تداوم مسیر جاری، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی)توجه ویژه‌ای کرد.

منبع: ایسنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: