۱۰۱۴۴
پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۸
تعداد بازدید : ۴۳
اقتصادی ایران

اخبار ویژه

جدیدترین گزارش اوپک نشان می‌دهد تولید نفت ایران در آبان ماه به 3 میلیون و 128 هزار بشکه نفت در روز رسیده و ایران همچنان جایگاه سومی خود در اوپک را حفظ کرده است.

جدیدترین گزارش اوپک نشان می‌دهد تولید نفت ایران در آبان ماه به 3 میلیون و 128 هزار بشکه نفت در روز رسیده و ایران همچنان جایگاه سومی خود در اوپک را حفظ کرده است.

به گزارش فراتیتر، جدیدترین آمار اوپک نشان می‌دهد، تولید نفت ایران در ماه نوامبر ۲۰۲۳ برابر با آبان ۱۴۰۲ به ۳.۱۲۸ میلیون بشکه در روز رسیده که نسبت به ماه پیش از آن ۷ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

ایران در ماه اکتبر (مهر ماه ۱۴۰۲) ۳ میلیون و ۱۱۵ هزار بشکه نفت در روز تولید کرده بود.

ایران از ماه آگوست یا همان مرداد ۱۴۰۲ جایگاه سوم تولید نفت اوپک را از آن خود کرده و همچنان این جایگاه را حفظ کرده است.

براساس گزارش‌های اوپک، ایران در سپتامبر (شهریور) ۳.۰۸۲ میلیون بشکه، در آگوست (مرداد) ۳.۴۳ میلیون بشکه، در جولای (تیر) ۲.۸۷۲ میلیون بشکه، در ماه ژوئن (خرداد) ۲ میلیون و ۶۷۵ هزار بشکه، در ماه می (اردیبهشت) ۲ میلیون و ۶۹۸ هزار بشکه، در ماه آوریل (فروردین ماه ۱۴۰۲) ۲ میلیون و ۶۲۵ هزار بشکه نفت تولید کرده است.

رقم تولید نفت ایران در سال نیمه دوم سال گذشته شمسی به این ترتیب بوده است: در ماه مارس ۲۰۲۳ (اسفند ماه ۱۴۰۱) ۲ میلیون و ۵۷۷ هزار بشکه، در ماه فوریه ۲۰۲۳(بهمن ۱۴۰۱) ۲ میلیون و ۵۷۴ هزار بشکه، در ماه ژانویه۲۰۲۳ (دی ۱۴۰۱) ۲ میلیون و ۵۵۴ هزار بشکه، در دسامبر ۲۰۲۲ (آذر ماه) ۲ میلیون و ۵۷۹ هزار بشکه نفت در روز، در ماه نوامبر ۲۰۲۲ (آبان ماه) ۲ میلیون و ۵۷۹ هزار بشکه نفت در روز، در ماه اکتبر ۲۰۲۲ (مهر ماه) ۲ میلیون و ۵۶۱ هزار بشکه نفت در روز بوده است.

* حفظ جایگاه سومی تولید اوپک

ایران در ماه آوریل یا فروردین ماه ۱۴۰۰ جایگاه چهارمین تولیدکننده نفت اوپک را از کویت پس گرفته و از آن زمان تا مهر ماه ۱۴۰۰ (اکتبر ۲۰۲۱) این جایگاه را حفظ کرده بود، اما در ماه نوامبر ۲۰۲۱ یعنی آبان ماه ۱۴۰۰، بار دیگر تولید نفت کویت از ایران پیشی گرفت و در جایگاه چهارم نشست و ایران به رتبه ۵ بازگشت.

ایران در خرداد ماه ۱۴۰۲ (ژوئن ۲۰۲۳) پس از یک سال و ۷ ماه، دوباره به جایگاه چهارمی تولید نفت در اوپک بازگشت و کویت در جایگاه پنجم قرار گرفت و در ماه بعد یعنی مرداد ماه ۱۴۰۲ (آگوست ۲۰۲۳) با پیشی گرفتن از امارات جایگاه سوم تولید نفت در اوپک را از آن خود کرد و از آن زمان تاکنون این جایگاه را حفظ کرده است.

 

در حال حاضر، کشورهای عربستان با تولید ۸ میلیون و ۹۹۸ هزار بشکه در روز و عراق با تولید ۴ میلیون و ۲۷۸ هزار بشکه در روز در جایگاه‌های اول و دوم قرار دارند و امارات با تولید ۲ میلیون و ۹۰۹ هزار بشکه در روز در جایگاه چهارم و کویت با تولید ۲ میلیون و ۵۷۱ هزار بشکه در روز در جایگاه پنجم قرار گرفته‌اند.

ایران، پیش از تحریم‌های آمریکا از سال ۲۰۱۸، سومین تولیدکننده‌ بزرگ نفت اوپک پس از عربستان و عراق بود.

* تولید نفت ایران در فصول ۲۰۲۲

ایران در سه ماه نخست سال ۲۰۲۲ روزانه ۲ میلیون و ۵۲۹ هزار بشکه، در سه ماهه دوم ۲ میلیون و ۵۵۵ هزار بشکه و در سه ماه سوم ۲ میلیون و ۵۶۵ هزار بشکه در روز و در سه ماه چهارم ۲ میلیون و ۵۶۷ هزار بشکه در روز نفت تولید کرده است.

ایران در سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۱ روزانه ۲ میلیون و ۴۷۲ هزار بشکه نفت تولید کرده بود.

* افزایش ۱۶۲ هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران در سال ۲۰۲۲

ایران به طور متوسط در سال ۲۰۲۲ روزانه ۲ میلیون و ۵۵۴ هزار بشکه نفت تولید کرده است، این رقم به طور متوسط در سال ۲۰۲۱ روزانه ۲ میلیون و ۳۹۲ هزار بشکه نفت و در سال ۲۰۲۰ روزانه یک میلیون و ۹۹۱ هزار بشکه نفت بوده است

به این ترتیب ایران در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال ۲۰۲۱ روزانه ۱۶۲ هزار بشکه بیشتر تولید نفت داشته است. تولید نفت ایران در ۲۰۲۱ نیز نسبت به سال ۲۰۲۰ نیز ۴۰۱ هزار بشکه در روز افزایش یافته بود.

ایران در سال ۲۰۱۹ روزانه ۲ میلیون و ۳۵۶ هزار بشکه، در سال ۲۰۱۸ روزانه ۳ میلیون و ۵۵۳ هزار بشکه و در سال ۲۰۱۷ روزانه ۳ میلیون و ۸۱۳ هزار بشکه نفت تولید کرده است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: