۱۰۵۸۴
پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۲ - ۱۸:۵۷
تعداد بازدید : ۵۳
نوذری: ارز واردات برنج خارجی نیمایی است و متوسط سالانه ورود برنج خارجی به کشور نیز افزون بر یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن است که این میزان در سال ۱۴۰۱ با حدود ۳۰ درصد افزایش به رقم یک میلیون و ۸۷۵ هزار تن رسید.

ارز واردات برنج خارجی نیمایی است و متوسط سالانه ورود برنج خارجی به کشور نیز افزون بر یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن است که این میزان در سال ۱۴۰۱ با حدود ۳۰ درصد افزایش به رقم یک میلیون و ۸۷۵ هزار تن رسید.

به گزارش فراتیتر، احمد خانی‌نوذری با رد برخی ادعاهای طرح شده در مورد میزان تولید داخلی و واردات برنج خارجی، گفت: ادعای تولید ۳ میلیون تن برنج داخلی در سال در حالی مطرح شده است که تا کنون در هیچ سالی چنین رکورد تولیدی ثبت نشده است و میزان تولید برنج داخلی در سال ۱۴۰۱ نیز با استناد به آمار معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی کمتر از ۲.۵ میلیون تن برآورد می شود؛ این موضوع زمانی غیر واقعی‌تر می‌شود که ادعای واردات ۳_۲ میلیون تن برنج خارجی نیز به آن افزوده می‌شود، در حالی که آمار اعلامی گمرک در سال گذشته کمتر از ۱.۹ میلیون تن واردات برنج صورت پذیرفته است.

وی در همین حال افزود: از نظر منطق اقتصادی نیز این ادعاها با تردیدهای جدی مواجه می شود، به عبارت دیگر چگونه ممکن است با احتساب ادعای ۶_۵ میلیون تن تولید برنج داخلی و واردات برنج خارجی در سال ۱۴۰۱ شاهد رشد بالغ بر ۳۰۰ درصدی قیمت برنج داخلی و افزایش حدود ۳۰ درصدی قیمت برنج خارجی در بازار باشیم؟

خانی‌نوذری با اشاره به میانگین واردات برنج در مدت ۱۰ ساله اخیر ضمن رد پرداخت ارز ترجیجی ۴۲۰۰ تومانی برای واردات برنج خارجی گفت: ارز واردات برنج خارجی نیمایی است و متوسط سالانه ورود برنج خارجی به کشور نیز افزون بر یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن است که این میزان در سال ۱۴۰۱ با حدود ۳۰ درصد افزایش به رقم یک میلیون و ۸۷۵ هزار تن رسید، ثبت چنین رقمی مسبوق به سابقه بوده، به طوری که در برخی سال‌هایِ دهه ۹۰ و قبل از آن، نه تنها واردات به نزدیک ۲ میلیون تن هم رسید، بلکه در سال هایی از ۲ میلیون تن هم گذشت.

خانی‌نوذری از تولید بالغ بر ۲.۵ میلیون تنی برنج در سال ۱۴۰۲ خبر داد و تصریح کرد: بنا بر اعلام معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در سال جاری، برنج‌کاران کشور بالغ بر ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصول برداشت خواهند کرد؛ بر این اساس با عنایت به ثبات به وجود آمده در بازار برنج در داخل کشور و نگرانی ها بابت خرید محصول تولیدکنندگان داخلی، سیاست گذاری واردات برنج در سال جاری واردات کمتر از میانگین سنوات گذشته است و به گونه ای سقف ثبت سفارشات در سامانه بررسی سیستمی درخواست مجوزهای وزارت جهاد برنامه ریزی شده است که  با کاهش بیش از ۴۰۰ هزار تنی از متوسط یک دهه گذشته، وارداتی بالغ بر یک میلیون تن را برای سال جاری هدف گذاری کرده ایم؛ در ۹ ماهه سال جاری این سیاست ها اجرایی شده و سقف برنامه ریزی شده رعایت شده و این روند ان شاء الله تا پایان سال نیز ادامه خواهد داشت.

معاون توسعه بازرگانی وزارت جهادکشاورزی موارد مطرح شده در مورد دادن مجوز خاص به یک برند را تکذیب کرد و گفت: در سال گذشته بیش از ۱۵۰ بازرگان و مجموعه تولیدی اقدام به واردات برنج به کشور نموده اند که سهم واردات هیچکدام آنها بیشتر از ۲۰ درصد نبوده است.

خانی‌نوذری در پایان تاکید کرد: واردات برنج، به عنوان بخشی از سیاست وزارت جهادکشاورزی برای مدیریت بازار مصرف و تامین سبد خانوار جامعه است و فقط به میزان کسری بازار و فاصله تولید داخل تا نیاز مصرفی کشور از آن استفاده خواهد شد. که البته این میزان در برخی مواقع به دلیل جایگزینی این محصول با سایر مواد غذایی، جهش‌های قیمتی و دیگر متغیرها، از یک دامنه نوسان نسبت به میانگین ده ساله برخوردار است.

منبع: ایسنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: