۱۳۱۰۸
پنجشنبه ۲۸ دی ۱۴۰۲ - ۱۸:۵۹
تعداد بازدید : ۴۰
سیاسی خارجی

تازه ها

سخنگوی وزات خارجه چین روز پنجشنبه اعلام کرد پکن حاضر است میان ایران و پاکستان میانجیگری کند.

سخنگوی وزات خارجه چین روز پنجشنبه اعلام کرد پکن حاضر است میان ایران و پاکستان میانجیگری کند.

به گزارش فراتیتر، «مائو نینگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین در پاسخ به سوالی درباره حوادث اخیر میان ایران و پاکستان گفت: چین صمیمانه امیدوار است که ۲ طرف بتوانند آرامش و خویشتن‌داری داشته باشند و از تشدید تنش جلوگیری کنند.

ساعاتی پیش، وزارت خارجه پاکستان ضمن تاکید بر همکاری مشترک با ایران درخصوص مبارزه با تروریسم، مدعی شد این کشور یک سری «حملات دقیق علیه مخفیگاه‌های تروریست‌ها در داخل ایران» انجام داده که در نتیجه آن تعدادی از «تروریست‌ها» کشته شدند.

وزارت خارجه پاکستان اعلام کرد: پاکستان تماما به حاکمیت و تمامیت ارضی ایران احترام می‌گذارد و هدف از این اقدام امروز تامین امنیت و منافع ملی پاکستان بود که اهمیت بالایی دارد و نمی‌توان آن را به خطر انداخت.

اسلام‌آباد تاکید کرد: ایران کشوری برادر است و مردم پاکستان برای مردم ایران احترام و محبت زیادی قائل هستند. ما همواره بر گفت‌وگو و همکاری در مقابله با چالش‌های مشترک از جمله تهدید تروریسم تاکید کرده‌ایم و به تلاش خود برای یافتن راه‌حل‌های مشترک ادامه خواهیم داد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از سخنگوی وزات امور خارجه چین نوشت: در صورتی که دو طرف (ایران و پاکستان) بخواهند، ما آماده‌ایم نقش سازنده‌ای را در کاهش تنش‌ها ایفا کنیم.

«یوشیماسا هایاشی» دبیر کابینه ارشد ژاپن نیز درخصوص این اتفاقات گفت: از همه طرف‌های درگیر درخواست می‌کنیم تا حداکثر خویشتن‌داری را پیشه کرده و وضعیت را با فوریت رصد کنند.

«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه و درباره حملات ایران به مقرهای تروریستی در پاکستان گفت: هیچ یک از اتباع کشور همسایه، دوست و برادر ما در پاکستان مورد هدف پهپاد و موشک‌های ایران نبودند. گروهی موسوم به «جیش العدل» که یک گروه تروریستی ایرانی است و در بخش‌هایی از مناطق پاکستان پناه گرفته‌اند و ما بارها درمورد آن با مقام های عالی‌رتبه نظامی، امنیتی و سیاسی پاکستان گفت‌وگو کردیم، عملیات‌هایی را در روزهای گذشته در ایران انجام دادند، از جمله در پاسگاه راسک نیروهای انتظامی ما را به شهادت رساند.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: پاسخ ما روی تروریست‌های ایرانی در پاکستان است. ما به حاکمیت و تمامیت ارضی پاکستان و عراق احترام می‌گذاریم اما اجازه نمی‌دهیم که امنیت ملی کشورمان را به بازی بگیرند و هیچ تعارفی در تامین امنیت ملی کشورمان با طرف‌های تروریستی در داخل پاکستان و جریانات اسرائیلی در اقلیم کردستان عراق نداریم.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: