۱۳۵۲۷
سه‌شنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۵
تعداد بازدید : ۶۸
اولیا: صنعت انرژی به سمت کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی و رشد تجدیدپذیرها می‌رود و مپنا هم در همین راستا برای توسعه تجدیدپذیرها برنامه ریزی کرده است.

اولیا: صنعت انرژی به سمت کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی و رشد تجدیدپذیرها می‌رود و مپنا هم در همین راستا برای توسعه تجدیدپذیرها برنامه ریزی کرده است.

به گزارش فراتیتر، محمد اولیا، مدیرعامل شرکت گروه مپنا در حاشیه سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی‌های تجدید پذیر و بهره‌وری انرژی برق در جمع خبرنگاران اظهار داشت: حوزه های آب، انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی در مجموعه گروه مپنا، موضوعاتی هستند که از این پس، بیش از گذشته روی آن متمرکز خواهیم شد.

وی افزود: صنعت انرژی به سمت کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی و رشد تجدیدپذیرها می‌رود و مپنا هم در همین راستا برای توسعه تجدیدپذیرها برنامه ریزی کرده است.

اولیا تصریح کرد: از حدود 10 سال پیش، مپنا در بخش نیروگاه های بادی فعالیت کرده که این فعالیت شامل ساخت تجهیزات نیروگاه های بادی، اجرا و بهره برداری از نیروگاه هایی مثل کهک، آغ کند، میل‌نادر و ... بوده است.

وی ادامه داد: قدیمی‌تربن نیروگاه خورشیدی مپنا در کهک ساخته شده و اکنون در حوزه خورشیدی، نیروگاه 600 مگاواتی را برای فولاد مبارکه در دست ساخت داریم.

مدیرعامل گروه مپنا با بیان اینکه "در حوزه فنی، نیروگاه بادی پیچیدگی و سرمایه‌پذیری بیشتری دارد"، گفت: در نیروگاه‌ خورشیدی، پنل‌ها هم یک‌طرفه و هم دو طرفه هست که پنل های دوطرفه که امروز بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، 20درصد راندمان بیشتری دارد.

وی افزود: مپنا در زمینه ساخت داخل تجهیزات نیروگاه های خورشیدی برنامه ریزی کرده به طوری که در برنامه دارد برای داخلی سازی تجهیزات، با سرمایه گذاران و سازندگان خارجی وارد شراکت شود.

اولیا با بیان اینکه "قیمت تجهیزات خورشیدی کاهشی و رو به توسعه است"، گفت: اغلب پنل‌ها در حال حاضر وارداتی است‌ اما در زمینه تولید اینورتر در مقیاس‌های کوچک در مجموعه مپنا در حال ساخت هستیم.

وی ادامه داد: 7 پروژه فعال تجدیدپذیر در بخش نیروگاه های بادی و خورشیدی با مجموع ظرفیت 700 مگاوات در 18 ماه آینده در دست ساخت خواهیم داشت؛ همچنین مذاکرات برای آغاز پروژه های جدید در حال انجام است.

مدیرعامل گروه مپنا خاطرنشان کرد: بازبینی جدی در استراتزی‌های مپنا برای ورود به تجدیدپذیرها صورت گرفته تا بتوانیم سهم قابل توجهی در احداث نیروگاه های بادی و خورشیدی، به عنوان پشتوانه‌ توسعه تجدیدپذیرها داشته باشیم.

وی افزود: برای 650 مگاوات ساخت نیروگاه خورشیدی در 2 کشور در حال مذاکره هستیم؛ یکی به اندازه 300 مگاوات است که امیدواریم در ابن هفته نهایی شود.

اولیا از نقش آفرینی مهم وپررنگ گروه مپنا در برنامه صادرات برق به ترکیه خبر داد و گفت: اقدامات لازم برای صادرات برق ایران به ترکیه تقریبا تمام شده، اما هنوز اجرایی نشده است؛ ظرفیت خوبی برای صادرات برق به ترکیه ایجاد خواهد شد.

مدیرعامل گروه مپنا از برنامه توسعه فعالیت های این شرکت در زمینه آب با محوریت توسعه آب شیرین کن ها و ورود به مباحث انتقال آب خبر داد و گفت: در حال مذاکره و شرکت در مناقصاتی برای احداث مجتمع های جددی آب شیرین کن و احداث خطوط انتقال آب در جنوب و شرق کشور هستیم.

وی افزود:  همچنین در زمینه بازچرخانی آب، پروژه مهمی را برای تصفیه و انتقال پساب دو شهر فولادشهر و زرین شهر به منظور تأمین آب کارخانه ذوب آهن اصفهان در دست اجرا داریم.

اولیا ظرفیت اسمی تولید برق کشور را حدود 92 هزار مگاوات اعلام کرد و گفت: از این رقم بالغ بر نیمی از آن به میزان حدودی 45 هزار مگاوات توسط مپنا ساخته شده است.

وی ادامه داد: ظرفیت نیروگاهی احداث شده توسط گروه مپنا در هفته های اخیر از مرز 50 هزار مگاوات گذشت که از این رقم 45 هزار مگاوات در داخل کشور و 5 هزار مگاوات در خارج از کشور احداث شده است

منبع: تسنیم
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: