۱۳۶۱۴
چهارشنبه ۰۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۳
تعداد بازدید : ۴۶
سیاسی داخلی

تازه ها

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: تلاش می‌کنیم محموله‌های چندصد کیلویی را در مدار قرار بدهیم و در افق ۱۴۱۰ باید به قراردادن محموله‌های هزار کیلویی در مدار برسیم.
وزیر ارتباطات: در افق ۱۴۱۰ باید به قراردادن محموله‌های هزار

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: تلاش می‌کنیم محموله‌های چندصد کیلویی را در مدار قرار بدهیم و در افق ۱۴۱۰ باید به قراردادن محموله‌های هزار کیلویی در مدار برسیم.

به گزارش فراتیتر، عیسی زارع‌پور در حاشیه جلسه چهارشنبه هیئت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به پرتاب ماهواره ثریا اظهار کرد: این دهمین پرتاب در دولت سیزدهم بود. اولین پرتاب در دی‌ماه ۱۴۰۰ انجام شد و تا دی ۱۴۰۲ به ۱۰ پرتاب رسیدیم که معادل ۱۰ سال پیش از آن بوده است.

وی افزود: انشالله پرتاب‌های دیگری هم خواهیم داشت. این پرتاب‌ها ثمره کارهایی است که صنعت فضایی کشور روی زمین انجام می‌دهد. تا زمانی که ماهواره‌ یا محموله‌ای به فضا نرود نمی‌دانیم درست کار می‌کند یا نه.

زارع‌پور افزود: برای اولین‌بار در این پرتاب به مدار ۷۵۰ کیلومتری دست یافتیم. ماهواره‌برهای ما در کلاس سبک در مدار ۵۰۰ تا ۷۵۰ کیلومتری تصویب شدند. این اتفاق در همین دولت رقم خورد و البته محصول تلاش‌های ۱۵ سال گذشته است. مدار ۷۵۰ کیلومتری کروی است و مزایای زیادی دارد. برای تصویربرداری در تعداد دفعات کمتری از این فاصله می‌توان عرض بیشتری تصویربرداری کرد.

وزیر ارتباطات یادآور شد: الان در مدار ۵۰۰ و ۷۵۰ کیلومتری محموله ۱۰۰ کیلوگرمی قرار می‌دهیم. تلاش می‌کنیم محموله‌های چندصد کیلویی را در مدار قرار بدهیم. در افق ۱۴۱۰ باید به قراردادن محموله‌های هزار کیلویی در مدار برسیم. نگاه دولت سیزدهم به این حوزه راهبردی است. رئیس‌جمهور این موضوع را جدی پیگیری می‌کند و تا به حال دو جلسه شورای‌عالی فضایی برگزار شده و جلسه سوم هم تشکیل می‌شود. در بخش دفاعی و در وزارت ارتباطات همه همدل شدیم تا صنعت فضایی را به یک نقطه مطلوب برسانیم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره ضمانت افزایش ۳۰ درصدی سرعت اینترنت تا خرداد ۱۴۰۳ از اپراتورها، تاکید کرد: دیروز جلسه‌ای با حضور نمایندگان اپراتورها در وزارت ارتباطات برگزار شد. در آنجا داشبوردی رونمایی شد که آن را به شکل عمومی اعلام کردیم. مردم می‌توانند ببینند سرعت اینترنت اکنون چگونه است و در آینده چگونه خواهد بود. سازمان تنظیم مقررات به عنوان نماینده مردم حتماً بر عملکرد اپراتورها نظارت می‌کند. ما این امر را به الحاقیه پروانه اپراتورها که اگر انجام ندهند با آنان برخورد و جریمه شوند.

وزیر ارتباطات با اشاره به اقدامات این وزارتخانه در راستای برگزاری انتخابات، گفت: یکی از وظایفی که به ما سپرده شده ارتقای زیرساخت‌های ارتباطی است که تلاش می‌کنیم تا روز برگزاری انتخابات این زیرساخت‌ها، پایداری لازم را داشته باشند تا در شعب اخذ رأی سامانه‌های مرتبط در دسترس برگزارکنندگان انتخابات باشد.

زارع‌پور همچنین با ارائه آماری از استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی، گفت: براساس گزارشات استقبال از پیام‌رسان‌های اجتماعی داخلی ۵ برابر شده است و روز به روز به مخاطبان آن‌ها افزوده می‌شود.

وی همچنین با اشاره به تمدید ثبت‌نام بسته اینترنت هدیه دولت تا پایان دهه فجر، گفت: به مناسبت ۱۳ رجب ثبت نام بسته اینترنت هدیه دولت تا پایان دهه فجر تمدید شد و کسانی که هنوز موفق نشدند می‌توانند با مراجعه به سایت خدمات دولت هوشمند شماره تلفن خود را مشخص کنند تا اینترنت رایگان برای آن‌ها فعال شود.

منبع: ایسنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: