۱۳۶۴۶
چهارشنبه ۰۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۸
تعداد بازدید : ۲۷
سیاسی خارجی

تازه ها

دولت عراق اعلام کرد حمله به پایگاه‌های نظامی تجاوز به حاکمیت عراق و بی‌توجهی به توافق‌نامه امنیتی میان واشنگتن و بغداد است.

دولت عراق اعلام کرد حمله به پایگاه‌های نظامی تجاوز به حاکمیت عراق و بی‌توجهی به توافق‌نامه امنیتی میان واشنگتن و بغداد است.

به گزارش فراتیتر، دولت عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: حمله به پایگاه‌های نظامی تجاوز به حاکمیت عراق و بی‌توجهی به توافق‌نامه امنیتی میان واشنگتن و بغداد است. ما تمام اقدامات قانونی را در قبال حمله آمریکا اتخاذ خواهیم کرد که از جمله آن دادن شکایت به شورای امنیت است.

به نقل از الجزیره، در این بیانیه آمده‌است: کمیته‌ای به ریاست مشاور امنیت ملی برای جمع آوری اسناد و مدارک و حمایت از موضع عراق در سطح بین‌المللی در راستای شکایتش علیه واشنگتن تشکیل می‌شود.

دولت عراق تجاوزات و حملات هوایی آمریکا با استفاده از بمب‌های سنگین به استان‌های بابل و الانبار را که به وقوع تلفات در میان نیروهای امنیتی این کشور منجر شد، به شدت محکوم کرد.

به گزارش «الفرات نیوز» در این بیانیه با اشاره به ویرانی‌های ناشی از این بمباران و  شهید و زخمی شدن تعدادی از افراد بیگناه از جمله شهادت دو رزمنده الحشد الشعبی و زخمی شدن چهار تن دیگر آمده است: دولت عراق این رفتار را تجاوز به حاکمیت عراق و امنیت مردم این کشور قلمداد می‌کند و آن را ناقض اجرای توافق نامه امنیتی بین آمریکا و عراق می داند چرا که معتقد است اینگونه اقدامات به  شدت امنیت منطقه را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

دولت عراق با تاکید بر اینکه تمامی اقدامات قانونی از جمله  شکایت نزد شورای امنیت را در این خصوص انجام خواهد داد؛ تاکید کرد نخست وزیر عراق  تصمیم گرفت در این خصوص، کمیته‌ای به ریاست قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق برای بررسی این حمله و جمع آوری اطلاعات به منظور حمایت ازموضعگیری دولت در سطح بین‌المللی و ارائه شواهد و اطلاعات دقیق تشکیل دهد.

این منبع افزود: نتایج این تحقیقات، به اطلاع افکار عمومی عراق و جامعه بین‌الملل خواهد رسید تا آنها از حقایق آگاه شوند و به نادرستی ادعاهای طرف‌هایی که پشت این اقدامات محکوم شده قرار دارند؛ پی ببرند.

بامداد امروز «لوید آستن» وزیر دفاع آمریکا، با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: زیر نظر رئیس جمهور، جو بایدن، سه حمله ضروری و متناسب به سه قرارگاه در عراق انجام شد که تأسیسات کتائب حزب الله عراق را هدف قرار داد.

پیش از این قاسم الاعرجی در «ایکس» (توییتر سابق) در این باره نوشت: هدف قرار دادن مقرهای الحشد الشعبی نقض حاکمیت عراق به‌ شمار می‌رود و هیچ کمکی به برقراری آرامش نخواهد کرد.

الاعرجی خاطرنشان کرد: آمریکا به جای هدف قرار دادن مقرهای یک نهاد ملی عراقی، باید برای توقف تجاوزات به غزه اعمال فشار کند.

الحشد الشعبی عراق نیز در بیانیه‌ای حمله آمریکا به مقرهای خود را تایید کرد و از شهادت یک رزمنده خود در این حملات و مجروح شدن دو تن از همراهانش خبر داد.

مقاومت اسلامی عراق در واکنش به حمایت آمریکا از جنایات جنگی رژیم صهیونیستی در غزه، بارها پایگاه‌های آمریکا در عراق و سوریه را هدف قرار داده‌است.

منبع: ایسنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: