۱۳۷۷۳
جمعه ۰۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۰
تعداد بازدید : ۴۸
رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به تعیین هدف 30 میلیارد دلاری برای مبادلات آتی ایران ترکیه، اظهار کرد: این رقم بیش از دو برابر حجم فعلی تجارت دو کشور است که برای تحقق آن باید سخت تلاش شود و ما نیز به عنوان نمایندگان بخش خصوصی لازم است مصمم تر از قبل، گام های جدی برداریم و بهترین اقدامات را در توسعه روابط دو کشور انجام بدهیم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به تعیین هدف 30 میلیارد دلاری برای مبادلات آتی ایران ترکیه، اظهار کرد: این رقم بیش از دو برابر حجم فعلی تجارت دو کشور است که برای تحقق آن باید سخت تلاش شود و ما نیز به عنوان نمایندگان بخش خصوصی لازم است مصمم تر از قبل، گام های جدی برداریم و بهترین اقدامات را در توسعه روابط دو کشور انجام بدهیم.

به گزارش فراتیتر، در جریان سفر رئیس جمهوری و هیات همراه به ترکیه، نشست مشترک فعالان اقتصادی دو کشور، با حضور سیدابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، صمد حسن‌زاده، رئیس اتاق ایران و جمعی از فعالان اقتصادی و مسئولان دو کشور در کاخ آق‌سرای آنکارا برگزار شد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، در این نشست ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع مسئولان و فعالان اقتصادی دو کشور، گفت: روابط عمیق، فرهنگی، دینی و تاریخی ایران و ترکیه و حسن همجواری دو کشور، به خوبی توانسته است همکاری دو جانبه در تمامی زمینه ها به‌خصوص در حوزه‌های تجاری و اقتصادی را تقویت کند.

صمد حسن‌زاده، افزود: همچنان حجم روابط ایران و ترکیه در مقایسه با ظرفیت و توانمندی‌های دو طرف پایین است؛ اما با تلاش مسئولان بلندپایه هر دو کشور برای تقویت مناسبات بر اساس اصول محکم و قابل اعتماد، امکان ارتقا و توسعه سطح همکاری‌ها وجود دارد.

او با اشاره به تعیین هدف 30 میلیارد دلاری برای مبادلات آتی ایران ترکیه، اظهار کرد: این رقم بیش از دو برابر حجم فعلی تجارت دو کشور است که برای تحقق آن باید سخت تلاش شود و ما نیز به عنوان نمایندگان بخش خصوصی لازم است مصمم تر از قبل، گام های جدی برداریم و بهترین اقدامات را در توسعه روابط دو کشور انجام بدهیم.

رئیس اتاق ایران با تاکید بر اینکه ظرفیت‌های موجود همکاری میان دو کشور، بیش از این میزان است، ابراز امیدواری کرد: طی یک سال آینده، مقدمات دسترسی به این هدف فراهم شود.
حسن‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود، تصریح کرد: در جهان امروز، بخش مهمی از مناسبات بین المللی بر مبنای اقتصاد و حضور در بازارهای جهانی قرار دارد و ما به عنوان بخش خصوصی، با استفاده از پتانسیل‌های اقتصادی مکمل یکدیگر می‌توانیم نقشی راهبردی در تحکیم این مناسبات ایفا کنیم.

او ابراز امیدواری کرد: با اجرایی شدن توافقات مهم اقتصادی که در جریان این سفر به امضا می رسند و همچنین توافقات کمیسیون مشترک دو کشور در تهران، به‌زودی شاهد جهش در توسعه همکاری های تجاری باشیم.

حسن‌زاده با تاکید بر نقش اتاق‌های بازرگانی دو کشور در توسعه مناسبات اقتصادی، گفت: دو کشو  برای همکاری در بخش‌های مختلف انرژی، معادن، تجهیزات صنعتی، تجهیزات پزشکی و دارو، کشاورزی، حوزه حلال، دانش بنیان و همچنین تولید مشترک در همه زمینه ها از جمله لوازم خانگی، شرایط و فرصت‌های خوبی دارند و باید برای ارتقای همکاری‌ها برنامه‌ریزی کنند.

رئیس اتاق ایران، ادامه داد: ما به عنوان نمایندگان بخش خصوصی ایران، بسیار تمایل داریم همکاری های خود را در کنار برادران خود در کشور ترکیه توسعه دهیم و در همین جا ضمن دعوت برای حضور هیات های تجاری از ترکیه بویژه در جریان برگزاری کمیسیون مشترک ایران و ترکیه در تهران، آمادگی خود را برای تبادل هرگونه اطلاعات و همکاری با دوستان خود در هر مرحله از فعالیت اقتصادی میان تجار دو کشور اعلام می‌کنیم و بیشترین کوشش خود را به انجام رسانیم.

حسن‌زاده در پایان اظهار کرد: امیدوارم با انجام تعاملات مشترک و همکاری های سازنده، بتوانیم در آینده نه چندان دور شاهد جهش قابل توجه در مناسبات اقتصادی دو کشور باشیم.

منبع: تسنیم
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: