۱۳۹۳۲
شنبه ۰۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۹:۵۹
تعداد بازدید : ۴۲
ریشه اصلی زباله‌گردی، مافیای غیرقانونی پسماند است که فعالیت آن‌ها جرم محسوب می‌شود و بر پیکر جامعه زخم انداخته‌اند و منظر شهر را به هم ریخته‌اند و حقوق شهروندی را نقض می‌کنند.

ریشه اصلی زباله‌گردی، مافیای غیرقانونی پسماند است که فعالیت آن‌ها جرم محسوب می‌شود و بر پیکر جامعه زخم انداخته‌اند و منظر شهر را به هم ریخته‌اند و حقوق شهروندی را نقض می‌کنند.

به گزارش فراتیتر، معاون وزیر دادگستری با تاکید بر این که عوامل مافیایی، پدیده شوم زباله‌گردی را مدیریت می‌کنند و کودکان و بزرگسالان را به استثمار می‌گیرند، گفت: ریشه اصلی زباله‌گردی، مافیای غیرقانونی پسماند است که فعالیت آن‌ها جرم محسوب می‌شود و بر پیکر جامعه زخم انداخته‌اند و منظر شهر را به هم ریخته‌اند و حقوق شهروندی را نقض می‌کنند.

آیین امضای تفاهم‌نامه همکاری میان وزارت دادگستری و سازمان مدیریت پسماند برای مقابله با زباله‌گردی و پیشگیری از به‌کارگیری کودکان کار با حضور عسکر جلالیان، معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری و رضا محمدی، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در سالن کنفرانس این سازمان در محله صالح‌آباد پایتخت برگزار شد.

عسکر جلالیان در این مراسم ضمن تاکید بر این که زباله‌گردی یک پدیده شوم است که قطعا باید ریشه آن خشکانده شود، گفت: عوامل مافیایی که پدیده زباله‌گردی را هدایت می‌کنند، افراد مجرمی هستند که باید با آن‌ها برخورد شود، اما کودکان، نوجوانان و بزرگسالانی که تحت استثمار این افراد قرار دارند، همگی انسان‌های شریفی هستند که باید برای ساماندهی و بهبودی وضعیت شغلی و معیشتی آن‌ها تلاش کنیم.

معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری با تاکید بر این که زباله‌گردی را یک پدیده بسیار شوم می‌دانیم، عنوان کرد: قانون مدیریت پسماند در سال ۱۳۸۰ تصویب شده و جمع‌آوری نگهداری و بازیافت در این قانون تعیین تکلیف کرده است. برای اجرا شدن قانون شهرداری‌ها و محیط‌زیست به تنهایی نمی‌توانند کاری کنند و همه دستگاه‌ها باید پای کار بیایند. تلاشمان این است از ظرفیت‌ها استفاده کنیم تا مدیران مربوطه بتوانند موضوع را مدیریت کنند و چهره شهر را از زباله گردان پاک کنند.

وی افزود: براساس منشور حقوق بشر، تلاش می‌کنیم در این حوزه کمک کنیم تا تهرانی خالی از زباله‌گردی داشته باشیم. گردش مالی مافیای زباله‌گردی به طور رسمی سالانه ۳ هزار میلیارد تومان است، ولی آمار غیر رسمی خیلی بیش از این عدد است. برخورد با مافیا کار بزرگی است و همت بزرگی می‌خواهد.

این مقام مسئول با بیان این که طرح نوماند یعنی راه‌اندازی اپلیکیشن برای جمع‌آوری زباله‌های خشک از درب منزل شهروندان در راستای حفظ حقوق شهروندی توسط شهرداری تهران اجرا می‌شود، اظهار داشت: تا زمانی که مردم کنار شهرداری نباشند، قطعا نمی‌توان موفق بود؛ بنابراین با اطلاع‌رسانی درست می‌توان مشارکت مردم را جلب کرد. امروز بحث مدیریت واحد مطرح است که شهرداری گام برداشته است و دستگا‌های متولی باید همراهی کنند.

معاون وزیر دادگستری تاکید کرد: ظرفیت دادگستری در اختیار مدیران اجرایی به‌ویژه مقابله با در شوم زباله‌گردی است. روزانه بیش از ۷ هزار تن زباله در شهر تهران تولید می‌شود که آمار بسیار تکان‌دهنده‌ای است؛ چراکه ۳ برابر بیش از نرم جهانی زباله تولید می‌کنیم. بازیافت هم تبعات زیست‌محیطی دارد و مصرف بهینه باید فرهنگسازی شود.

وی در پایان تصریح کرد: پدیده شوم زباله‌گردی جرمی است که عمومی محسوب می‌شود و ورود دادستانی به آن نیاز به شاکی خصوصی ندارد و با صرف گزارش واجد شرایط یک شهروند، عوامل دادستانی باید به مسأله ورود و با هر کسی که در این زمینه مرتکب تخلف شده است، برخورد کنند.

گفتنی است، در پایان این مراسم، تفاهم‌نامه همکاری میان وزارت دادگستری و سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با هدف مقابله با زباله‌گردی و پیشگیری از به‌کارگیری کودکان کار در این حوزه، به امضای مدیران حاضر در جلسه رسید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: