۱۳۹۹۱
يکشنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۸
تعداد بازدید : ۳۳
اقتصادی ایران

تیتر یک خبر چرخشی

رئیس سازمان امور عشایر کشور گفت: در سال قبل حدود ۳۰ درصد دام‌های مولد کشور ذبح و باعث کاهش تولید در سال جاری شد اما با برنامه‌ریزی انجام شده از محل تولید قراردادی، کسری تولید جبران و حتی بیشتر از قبل تولید خواهیم داشت.

رئیس سازمان امور عشایر کشور گفت: در سال قبل حدود ۳۰ درصد دام‌های مولد کشور ذبح و باعث کاهش تولید در سال جاری شد اما با برنامه‌ریزی انجام شده از محل تولید قراردادی، کسری تولید جبران و حتی بیشتر از قبل تولید خواهیم داشت.

به گزارش فراتیتر، «شایان نادری» رئیس سازمان امور عشایر امروز در نشست خبری اظهار داشت: در ایام دهه فجر، 294 پروژه با اعتباری بالغ بر 450 میلیارد تومان افتتاح می‌شود که 20 هزار خانواده عشایری از منافع آن منتفع می‌شوند.

وی افزود: آبرسانی، راه‌های عشایری، و تأمین آب شرب از اولویت‌های پروژه‌ها خواهند بود.

رئیس سازمان امور عشایر ادامه داد: برای بهبود وضعیت تأمین آب شرب عشایر، امسال 292 تانکر آب باید اضافه شود.

وی با اشاره به پراکندگی در خدمات‌رسانی به عشایر تصریح کرد: 50 دستگاه در حوزه عشایر فعال هستند اما جور آنها نیز باید توسط سازمان امور عشایر کشیده شود؛ به طوری که پنل‌های خورشیدی را وزارت نیرو باید برای جوامع عشایری تأمین کند یا خانه‌های بهداشت را باید وزارت بهداشت ایجاد کند زیرا ما بودجه‌ای در این ارتباط نداریم.

نادری گفت: امسال 1.6 همت تسهیلات مربوط به عشایر بود که در استان‌های مختلف پرداخت شد.

رئیس سازمان عشایر ایران ادامه داد: در سال جاری 20 درصد دسترسی به آب سالم در جوامع عشایری افزایش یافته است.

نادری با بیان اینکه عشایر 25 درصد گوشت کشور را تأمین می‌کنند گفت: عشایر کشورمان 29 میلیون رأس دام دارند که هر سال 8 تا 9 میلیون رأس خود را در بازار عرضه می‌کنند.

وی اظهار داشت: در سال قبل حجم زیادی از دام‌های مولد کشور ذبح و باعث کاهش تولید در امسال شد به طوری که اعلام شده حدود 30 درصد دام مولد کشور در سال قبل ذبح شد.

نادری گفت: با تأمین به موقع نهاده‌ها، کاهش تولید جبران و حتی در مقایسه با قبل تولید بیشتر خواهد شد؛ به طوری که طرح تولید قراردادی گوشت قرمز در دستور کار قرار دارد. در این طرح با تحویل نهاده به دامداران، دام آنها بر اساس قیمت توافقی خریداری ‌می‌شود.

تولید 6 میلیون رأس دام در طرح تولید قراردادی

وی اظهار داشت: با روش‌های مختلف در حال جبران کسری تولید هستیم به طوری که پیش‌بینی می‌شود در این طرح 6 میلیون رأس تولید شود.

وی افزود: صادرات اکنون ممنوع است اما قاچاق دام روستایی و عشایر انجام می‌شود که البته اطلاع از میزان آن یا مرزی که قاچاق از آن صورت می‌گیرد، نداریم.

نادری اظهار داشت: در طرح تولید قراردادی، دام عشایر به نرخ روز خریداری می‌شود.

منبع: تسنیم
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: