۱۳۹۹۵
يکشنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۷:۱۴
تعداد بازدید : ۳۷
سخنگوی صنعت آب با اشاره به کاهش ۵۰درصدی میزان بارش‌ها از آغاز زمستان تاکنون گفت: در چنین شرایطی مدیریت مصرف باید به‌عنوان یک الگوی جدی در دستور کار باشد و توجه تمام اقشار جامعه به این موضوع به‌طور جدی صورت پذیرد.

سخنگوی صنعت آب با اشاره به کاهش ۵۰درصدی میزان بارش‌ها از آغاز زمستان تاکنون گفت: در چنین شرایطی مدیریت مصرف باید به‌عنوان یک الگوی جدی در دستور کار باشد و توجه تمام اقشار جامعه به این موضوع به‌طور جدی صورت پذیرد.

به گزارش فراتیتر، فیروز قاسم‌زاده، سخنگوی صنعت آب با اشاره به آخرین وضعیت بارش‌ها و موجودی سدهای کشور اظهار داشت: سال آبی 1403‌ــ1402 در حالی 127 روز خود را سپری می‌کند که پیش‌بینی‌های بارشی محقق نشده است و سال جاری به‌عنوان چهارمین سال خشک متوالی، با کاهش جدی بارش روبه‌روست.

وی با بیان اینکه فصل پاییز امسال با کاهش بارندگی حدود 30درصدی به پایان رسید، افزود: تاکنون، بارش‌های زمستانه نیز با کاهش حدود 50درصدی روبه‌رو بوده است؛ به‌طوری که بارش‌های باران و برف هفته اخیر به‌ویژه در شمال‌غرب کشور نه‌تنها نتوانست کمبود بارش پاییزه را جبران کند بلکه سهم زمستان نیز محقق نشده است.

قاسم‌زاده خاطرنشان کرد: پوشش برفی کشور، علی‌رغم رشد اندک نسبت به سال گذشته، همچنان با کاهش 10درصدی نسبت به متوسط بلندمدت مواجه است.

سخنگوی صنعت آب، کاهش بارندگی‌های پاییز و زمستان را دلیل کاهش بیش از 10درصدی ورودی مخازن سدهای کشور اعلام کرد و گفت: با تنظیم و اجرای برنامه دقیق منابع و مصارف حوضه‌های آبریز و مدیریت مستمر مخازن سدها، حجم مخازن کشور در شرایط تقریباً برابر با سال گذشته حفظ شده است.

قاسم‌زاده درصد پرشدگی سدها در استان‌های مختلف را متفاوت خواند و توضیح داد: اکنون سدهای زنجیره کارون دارای 62درصد پرشدگی، سدهای دریاچه ارومیه دارای 29 درصد، سد زاینده‌رود 22 درصد و سدهای پنجگانه تهران دارای 14 درصد پرشدگی هستند.

وی با تأکید بر رعایت مدیریت مصرف در شرایط کنونی بیان داشت: در چنین شرایطی مدیریت مصرف باید به‌عنوان یک الگوی جدی در دستور کار باشد و توجه تمام اقشار جامعه به این موضوع به‌طور جدی صورت پذیرد.

سخنگوی صنعت آب کشور خاطرنشان کرد: در بحث مدیریت مصرف، شبکه شرب ادارات و ارگان‌های دولتی باید رعایت لازم در کاهش مصرف را داشته باشند و توجه ویژه مردم عزیز در سطح خانوارها نیز به این موضوع ضروری است.

وی اضافه کرد: همچنین در بخش صنعت، استفاده از ظرفیت بازچرخانی و جایگزینی پساب به‌جای آب می‌تواند باعث کاهش مصارف شود. در بخش کشاورزی نیز، به‌عنوان اصلی‌ترین مصرف‌کننده آب، باید در رعایت الگوی کشت و استفاده از روش‌های کم‌آبیاری اهتمام جدی وجود داشته باشد‌.

سخنگوی صنعت آب کشور گفت: وزارت نیرو همانند دو سال گذشته، برنامه‌ریزی لازم را برای عبور بدون تنش از شرایط پیک مصرف انجام داده است و قطعاً مدیریت مصرف در اجرای موفقیت‌آمیز این برنامه‌ها می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

منبع: تسنیم
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: