۱۴۰۲۶
دوشنبه ۰۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۸
تعداد بازدید : ۲۸
اجتماعی آموزش

اخبار ویژه

مدیرکل اداره هواشناسی استان تهران: ‌

 

مدیرکل اداره هواشناسی استان تهران ضمن ارائه گزارشی از وضعیت دما و بارش تهران طی ماه‌های گذشته اظهار کرد: طی ۳ ماه آینده وضعیت دمایی تهران حدود ۱ تا ۲ درجه بیش از نرمال و متوسط بارش استان نیز در حد نرمال پیش‌بینی می‌شود و مدیریت منابع آبی اهمیت زیادی دارد.

 

به گزارش فراتیتر، درباره وضعیت جوی تهران طی سه ماه آینده گفت: حتی در بهترین شرایط و خوشبینانه‌ترین حالت و در صورتی‌که بارش‌ها در حد نرمال باشد، کاهش بارش انباشته شده طی سال‌های اخیر جبران نمی‌شود و کماکان مدیریت منابع و مصارف آب در بخش‌های مختلف به‌ویژه بخش‌های کشاورزی، صنعتی و حتی خانگی و به‌طور کلی صرفه‌جویی در مصرف آب با تاکید بیشتر توصیه می‌شود.

 

مدیرکل اداره هواشناسی استان تهران ادامه داد: تجزیه و تحلیل آمارهای دریافتی از ایستگاه‌های هواشناسی استان مربوط به دی ماه ۱۴۰۲ بیانگر آن است که در این ماه ۱۵.۱  میلی‌متر باران (به‌صورت پهنه‌ای) در استان تهران باریده که نشان دهنده کاهش ۴۳ درصدی بارش‌ها نسبت به دوره آماری بلندمدت است.

 

وی افزود: متوسط بارش استان تهران از ابتدای سال زراعی (مهر۱۴۰۲)  تا پایان دی  ۴۷.۶  میلیمتر بوده که نسبت به سال قبل افزایش ۳۱ درصدی و نسبت به بلندمدت ۵۲ درصد کاهش داشته است.

 

به گفته غلامی استان تهران جزو استان‌هایی در سطح کشور است که تقریبا در میانه استان‌ها از نظر میزان کاهش بارش قرار دارد همچنین از نظر توزیع مکانی نیز در تمام شهرستان‌های استان طی دی ماه، کاهش بارش نسبت به بلند مدت اتفاق افتاده اما نسبت به سال قبل در بیشتر ایستگاه‌های هواشناسی استان تهران افزایش بارش ثبت شده است البته افزایش بارش نسبت به سال قبل، اصلا به معنی حل مساله کم بارشی سال‌های اخیر نیست.

 

وی افزود: بررسی و تحلیل مقادیر ثبت شده دمای هوا (متوسط دما، دمای حداقل و دمای حداکثر) در ایستگاه‌های هواشناسی استان بیانگر افزایش ۳.۵ درجه سلسیوس متوسط حداقل دما و افزایش ۴.۵  درجه سلسیوس متوسط حداکثر دما  نسبت به دوره آماری بلندمدت است.

 

مدیرکل اداره هواشناسی استان تهران در ادامه گفت: متوسط دما در دی ماه ۱۴۰۲، نسبت به دوره آماری بلندمدت، افزایش ۴ درجه سلسیوس داشته است. از ابتدای سال زراعی(مهر۱۴۰۲) تا پایان دی ماه، متوسط دمای هوای استان ۲.۸ درجه سلسیوس نسبت به بلند مدت افزایش داشته است.

 

غلامی در پایان اظهار کرد: از نظر توزیع دما در شهرستان‌های استان نیز تمامی شهرستان‌ها با افزایش دما روبرو بوده‌اند.

منبع: ایسنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: