۱۴۲۰۴
پنجشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۹
تعداد بازدید : ۴۰
آژانس هواشناسی سازمان ملل روز گذشته (سه شنبه) اعلام کرد دمای ۴۸.۸ درجه سانتیگراد که دو سال پیش در جزیره «سیسیل» ایتالیا ثبت شد، گرم‌ترین دمایی است که تاکنون در اروپا به ثبت رسیده است.

آژانس هواشناسی سازمان ملل روز گذشته (سه شنبه) اعلام کرد دمای ۴۸.۸ درجه سانتیگراد که دو سال پیش در جزیره «سیسیل» ایتالیا ثبت شد، گرم‌ترین دمایی است که تاکنون در اروپا به ثبت رسیده است.

به گزارش فراتیتر، سازمان جهانی هواشناسی (WMO) اعلام کرد این دما در ۱۱ اوت ۲۰۲۱ ثبت شده است. در آن زمان این قاره با گرمای شدید دست و پنجه نرم می‌کرد.

پیش از این رکورد بالاترین دما ۴۸ درجه سانتی گراد بود که در تاریخ ۱۰ ژوئیه ۱۹۷۷ میلادی در اروپا به ثبت رسید.

 به گفته کارشناسان، ممکن است در آینده نیز دماهای بالاتری در اروپا به ثبت برسد.

هشدار سازمان ملل درباره احتمال رکوردشکنی گرما در ۲۰۲۴

سازمان ملل متحد هشدار داد سال جاری میلادی (۲۰۲۴) تحت تاثیر پدیده ال‌نینو، ممکن است گرم‌تر از سال ۲۰۲۳ باشد که در این صورت، رکورد گرم‌ترین سال زمین دوباره خواهد شکست.

در همین ارتباط، سازمان ملل متحد خواستار کاهش شدید انتشار گازهای گلخانه‌ای برای مبارزه با تغییرات آب‌وهوایی شد.

ال نینو یکی از چرخه‌های مشهور آب‌وهوایی است که هر دو تا هفت سال باعث ایجاد ناهنجاری‌های بزرگ در آب‌وهوای سراسر کره زمین می‌شود.

سازمان جهانی هواشناسی سازمان ملل متحد اعلام کرد که بین ماه‌های ژوئن تا دسامبر، رکوردهای دمایی ماهانه جدیدی ثبت می‌شود و به‌ علت گرم شدن پدیده هوای ال نینو این الگو احتمالا ادامه خواهد داشت. اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا پیش‌بینی کرده است که احتمال دارد سال ۲۰۲۴ گرم‌تر از سال ۲۰۲۳ باشد و ۹۹ درصد اطمینان دارد که سال ۲۰۲۴ جزو پنج رتبه اول گرم‌ترین سال‌های ثبت‌شده در تاریخ زمین خواهد بود.

آژانس آب‌ و هوای سازمان ملل متحد اعلام کرد ژوئیه و اوت سال گذشته گرم‌ترین ماه‌های ثبت‌شده در تاریخ زمین بود و رسما تایید کرد که سال ۲۰۲۳ با اختلاف زیادی گرم‌ترین سال ثبت‌ شده بوده است. این نهاد اعلام کرد در سال ۲۰۲۳ میانگین سالانه دمای جهان ۱.۴۵ درجه سانتی‌گراد بیشتر از دمای قبل از صنعتی شدن (۱۸۵۰-۱۹۰۰) بوده است.

الگوی آب‌ و هوایی طبیعی که معمولا با افزایش گرما در سرتاسر جهان همراه است، معمولا دمای کره زمین را در سال بعدی افزایش می‌دهد. با توجه به اینکه ال‌ نینو در اوجش معمولا بیشترین تاثیر را بر دمای جهان دارد، سال ۲۰۲۴ ممکن است حتی گرم‌تر از سال گذشته باشد.‌

در سال ۲۰۲۳، دمای جو زمین ۱.۱۸ درجه سانتی‌گراد بیشتر از میانگین این دما در قرن بیستم و ۰.۱۵ درجه سانتی‌گراد بیشتر از سال ۲۰۱۶ میلادی بود. بر اساس این گزارش، قطب شمال، شمال آمریکای شمالی، آسیای مرکزی، اقیانوس اطلس شمالی و شرق استوایی اقیانوس آرام گرم‌تر از میانگین دما بودند.

«سائولو»، دبیر کل آژانس آب‌وهوای سازمان ملل گفت که تغییرات آب‌وهوایی اکنون بزرگ‌ترین چالشی است که بشر با آن مواجه است. بر اساس این گزارش، در ماه نوامبر ۲۰۲۲، غلظت سه گاز گلخانه‌ای اصلی که باعث افزایش دما می‌شوند، یعنی دی‌اکسید کربن و متان و اکسید نیتروژن، بسیار زیاد بود. داده‌های اولیه نشان می‌دهد که میزان این گازها در سال ۲۰۲۳ همچنان رو به افزایش بوده است.

به گزارش ایندیپندنت، از سوی دیگر، «آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل متحد با اشاره به اینکه فعالیت بشر دارد زمین را می‌سوزاند، گفت: ۲۰۲۳ صرفا پیش‌نمایش آینده‌ای فاجعه‌بار بود که اگر اکنون کاری برای بهبود آن نکنیم در انتظار ما خواهد بود.

در همین حال، مرکز رصد تغییرات اقلیمی کوپرنیک هفته پیش اعلام کرد سال ۲۰۲۳ گرم‌ترین سال کره زمین از زمان ثبت این داده‌ها در جهان بوده و بی‌تردید عواقب آن برای بدن انسان کشنده است.

افزایش دمای بی‌سابقه و غیرمعمول می‌تواند باعث علائمی چون سردرد، سرگیجه و حالت تهوع شود. از طرفی پشه‌های ناقل بیماری هم پس از باران‌های سیل آسا و سیل‌های ویرانگر بیشتر تکثیر می‌شوند. در عین حال هوای آلوده که گرما می‌تواند اثرات آن را تشدید کند، باعث تنگی نفس و بیماری‌های تنفسی می‌شود. در چنین شرایطی، اوضاع اضطراری بهداشتی که با تغییرات آب و هوایی همراه است، جوامع را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می‌دهد.

کریسمس بدون برف

کریسمس امسال برای بیشتر آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها بدون بارش برف سپری شد و در برخی نقاط جهان نیز حجم بارش برف زمستانی کمتر از حد معمول بود.

به گزارش ایسنا، در حالی که بارش چشمگیر برف در کشورهایی از جمله سوئد، فنلاند، روسیه و چند کشور اروپاییِ دیگر گزارش شده و دمای هوا نیز بسیار کاهش یافته اما بسیاری دیگر از نقاط جهان از جمله برخی شهرهای اروپا و آمریکا که هر سال در این فصل با حجم قابل توجهی از برف و سرمای زمستانی مواجه می‌شدند، امسال بارش برف کمتر از حد معمول را شاهد بوده‌اند.

به این ترتیب سال نو میلادی در حالی شروع شده که برخی شهرهای دنیا در فصل زمستان هنوز ظاهر پاییزی خود را حفظ کرده‌اند.

در چندین شهر ایالات متحده نیز تا پیش از آغاز سال نو میلادی، بارش برف کمتر از حد معمول بوده و حتی بسیاری از برنامه‌های ورزشی و تفریحگاه‌های زمستانی مانند اسکی که وابسته به برف هستند، تعطیل شدند.

بلومبرگ در مقاله‌ای در این باره نوشت: بیایید خودمان را گول نزنیم، واقعیت این است که «برف» در حال تبدیل شده به پدیده طبیعی‌ای است که به زودی به تاریخ خواهد پیوست.

طوفان‌ها ادامه خواهند داشت اما در بلندمدت، زمستان‌های گرم‌تر با بارش برف کمتر در پیش است که پیامدهای شدیدی از جمله کمبود آب و از دست رفتن فعالیت های اقتصادی را به همراه خواهد داشت.

همچنین به نوشته «تایم»، در نیویورک نیز شواهد اقلیمی نشان می‌دهد که این شهر مانند برخی دیگر از شهرهای ایالات متحده، تقریبا دو سال بدون برف را پشت سر گذاشته است.

دمای بالا در دراز مدت چه آسیبی به سلامت می‌زند؟

دکتر «کریستوفر تدسکی»، مدیر آمادگی اورژانس در دانشگاه کلمبیا اینگونه توضیح می‌دهد: فکر می‌کنم قرار گرفتن در معرض فشار گرما در مقیاس فردی در بازه زمانی خاص، مفید است اما اگر این شدت دما ادامه‌دارشود، بدن قادر به مقابله با آن نخواهد بود. این شدت و مدت گرما، خطراتی برای بدن شما ایجاد می‌کند که نمی‌تواند از پس آنها برآید.

همچنین اثرات جانبی دیگری هم در پی این گرما ایجاد می‌شود؛ مانند دود آتش‌سوزی. ادامه آتش‌سوزی در کانادا و کالیفرنیا به مشکل نه چندان تازه‌ای در این مناطق تبدیل شده است. استشاق گازهای خطرناک و دود و ذرات ناشی از آتش، عواقب ناخوشایندی برای سلامت دارد و در دراز مدت بسیار مضر است.

تدسکی گفت: البته ما هنوز به طور کامل تاثیر بلندمدت ذرات ناشی از دود آتش‌سوزی را بررسی نکرده‌ایم. آنها به عمق ریه‌ها نفوذ می‌کنند، احتمالا باعث التهاب بیشتر می‌شوند و ممکن است عامل بیماری‌های مزمن بیشتری شوند. ترکیب این ذرات با گرمای هوا، واقعا خطرناک است.

گرما و خشکسالی - که با تغییرات اقلیمی مرتبط است - شرایط اصلی برای فصل آتش‌سوزی‌ شدید هستند و انتظار می‌رود با گرم‌تر شدن زمین، اوضاع از این هم بدتر شود. سازمان منابع طبیعی کانادا هشدار داده است که تغییرات آب‌و هوایی میزان مساحت مناطق سوخته را تا پایان این قرن دو برابر خواهد کرد.

تدسکی در ادامه افزود: من به بچه‌هایی فکر می‌کنم که در معرض کیفیت پایین هوا قرار می‌گیرند و این امر خطر ابتلا به آسم در آنها را افزایش می‌دهد. اگر به نرخ آسم و به شاخص گرما و دسترسی به فضاهای سبز نگاهی بیاندازید، متوجه ارتباط واضح بین آنها می‌شوید.

زمستان‌های گرم‌تر و بهارهای زودهنگام که به فصل آتش‌سوزی‌های جنگلی منجر می‌شود، به حشرات ناقل بیماری مانند پشه‌ها و کنه‌ها هم فرصت رشد بیشتری می‌دهند. بیماری‌های گزارش‌ شده ناشی از نیش پشه، کنه و کک، بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۹ میلادی از دو برابر هم بیشتر شده است. در این بین نباید از رشد قارچ‌ها نیز غافل شویم.

مشکلات بهداشتی بی‌شماری که ناشی از گرمای شدید است، مشکل دیگری را تشدید می‌کند که سال‌ها با انتقاد پزشکان و متخصصان حوزه سلامت روبه‌رو بوده و آن هم کمبود کارکنان کادر بهداشت و درمان است.

منبع: ایسنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: