۱۴۳۱۰
جمعه ۱۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۰
تعداد بازدید : ۲۰
سیاسی خارجی

تازه ها

مسکو و کی‌یف اعلام کردند یکی دیگر از بزرگترین تبادل اسرا میان آن‌ها انجام شده است.

مسکو و کی‌یف اعلام کردند یکی دیگر از بزرگترین تبادل اسرا میان آن‌ها انجام شده است.

به گزارش فراتیتر، وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه در بیانیه‌ای عنوان کرد که در نتیجه مذاکرات، در کل ۱۹۵ نظامی روس از سرزمین‌های تحت کنترل اوکراین به خانه خود در روسیه بازگشتند و ۱۹۵ نظامی اوکراینی نیز به کی‌یف تحویل داده شدند.

راشا تودی به نقل از وزارت خارجه روسیه گزارش کرد: سربازان آزاد شده روس که در دوران اسارت در معرض خطری مرگبار قرار داشتند، برای درمان و توانبخشی به مسکو منتقل خواهند شد. آن‌ها در حال حاضر کمک‌های پزشکی دریافت می‌کنند.

«ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین نیز این مبادله را تایید کرده اما رقم متفاوتی را در رابطه با اسرای آزاد شده اوکراینی ارائه کرده است. او می‌گوید که «۲۰۷ نفر از پسران ما به خانه بازگشته‌اند».

زلنسکی که چنین مطلبی را در پیام‌رسان تلگرام خود منتشر کرده، توضیح نداده است که این ۱۲ نفر اضافی از کجا آمده و چه کسانی هستند.

او هم‌چنین از تیم مذاکره‌کننده اوکراینی که شامل «کریل بودانف» رئیس اطلاعات نظامی و «آندری یرماک» رئیس دفتر ریاست‌جمهوری اوکراین بوده، تشکر کرد اما نگفت که چه تعداد سرباز روسی آزاد شده است.

چهارشنبه گذشته وزارت دفاع روسیه از سقوط یک هواپیمای ترابری نظامی «ایلیوشین ایل-۷۶» روسیه حامل ده‌ها اسیر جنگی اوکراینی در منطقه بلگورود خبر داد.

بر اساس بیانیه وزارت دفاع روسیه، این هواپیما حامل ۶۵ نیروی اوکراینی اسیرشده، ۶ خدمه و سه نیروی روس بود که اسرای جنگی را همراهی می‌کردند.

خبرگزاری تاس پیشتر گزاش داد که نتایج بررسی جعبه سیاه هواپیما نشان می‌دهد که این هواپیما بر اثر اصابت موشک سقوط کرده است.

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه نیز اعلام کرد سقوط هواپیمای حامل اسرای اوکراینی در مرز ۲ کشور به دلیل اصابت موشک‌های سامانه آمریکایی پاتریوت بوده است.

منبع: ایسنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: