۱۴۴۷۵
شنبه ۱۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۶
تعداد بازدید : ۱۸
سیاسی داخلی

اخبار ویژه

امیر سرتیپ قربانی در بازدید از نمایشگاه آخرین دستاوردهای هوانیروز ارتش با تاکید بر اینکه توان رزمی و عملیاتی هوانیروز با بهره‌گیری از سامانه‌های شفق، حیدر و یوسف توسعه می یابد، گفت: با تلاش شبانه‌روزی بالگرد ساخت داخل در آینده‌ای نزدیک طراحی و تولید خواهد شد.

امیر سرتیپ قربانی در بازدید از نمایشگاه آخرین دستاوردهای هوانیروز ارتش با تاکید بر اینکه توان رزمی و عملیاتی هوانیروز با بهره‌گیری از سامانه‌های شفق، حیدر و یوسف توسعه می یابد، گفت: با تلاش شبانه‌روزی بالگرد ساخت داخل در آینده‌ای نزدیک طراحی و تولید خواهد شد.

به گزارش فراتیتر، امیر سرتیپ یوسف قربانی، فرمانده هوانیروز ارتش، در بازدید فرمانده کل ارتش از نمایشگاه دستاوردهای هوانیروز ارتش، ضمن تبریک ایام‌الله دهه فجر گفت: در راستای اجرای اوامر فرماندهی معظم کل قوا(مدظله‌العالی) و استناد به طرح‌های لبیک یا امام خامنه‌ای عزیز، هوانیروز ارتش توانسته است با بهره‌گیری از توان داخلی، تعیین اولویت‌ها و متناسب‌سازی تجهیزات و تسلیحات، به تحول‌آفرینی در سطح یگان‌های این نیرو و تغییر رویکرد دست یابد.

امیر سرتیپ قربانی با اشاره به فرایند سیر تحول و موفقیت‌ هوانیروز در طی پنج سال گذشته افزود: آغاز فرایند تحول و دگرگونی هوانیروز، با تغییر در منابع و نیروی انسانی این نیرو انجام شد. شناخت آسیب‌ها و چالش‌ها، مرحله ثانویه فرایند تحول‌آفرینی بود که با همکاری متخصصان و افراد مجرب هوانیروز صورت گرفت.

وی با تأکید بر توسعه توان رزمی و عملیاتی هوانیروز با بهره‌گیری از سامانه‌های شفق، حیدر و یوسف، گفت: تولید و بهره‌برداری از موشک‌های روزآمد و تولید داخل در هوانیروز، از جمله برنامه‌های کلیدی بود که به راه‌اندازی دو سامانه‌های موشکی منتهی شده است. سامانه موشکی هوشمند، نقطه‌زن و دوربرد «شفق» که با ارتقای بُرد عملیاتی تا شعاع ۲۰ کیلومتر، قابلیت استفاده در انواع راهبردهای تاکتیکی و عملیاتی جنگ‌های آینده را دارد و از نخستین نمونه پروژه‌های پی‌گیری شده در سطح یگان‌های هوانیروز است.

وی در ادامه افزود: نمونه‌ دیگر سامانه موشکی کروز «حیدر» است که با بُرد ۲۰۰ کیلومتر و پیشرفت صددرصدی، بر روی بالگردهای سنگین و نیمه‌سنگین هوانیروز نصب و اجرایی شده و آخرین تست عملیاتی آن در آبان ماه سال ۱۴۰۲، در منطقه عمومی نصرآباد با موفقیت مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. این سامانه با قابلیت رهایش از بالگرد قادر است در تمامی مناطق صعب‌العبور کوهستانی، سواحل دریایی و مناطق رملی و بیابانی، در حداقل زمان و حداکثر غافل‌گیری، به دو روش انتحاری و بازیافتی، به تمامی اهداف زمینی و دریایی شلیک کند.

فرمانده هوانیروز ارتش درخصوص تلاش برای دستیابی به فناوری ساخت نخستین بالگرد ملی تصریح کرد: با عنایت به منویات فرماندهی معظم کل قوا (مدظله‌العالی) مبنی بر تولید بالگردهای تک‌ور نیمه‌سنگین به‌روز تولید داخل، متخصصان و صنعت‌گران حوزه نظامی کشور، با تلاشی شبانه‌روزی به طراحی و تولید نخستین بالگرد ساخت داخل در آینده‌ای نزدیک اقدام خواهند کرد.
فرمانده هوانیروز ارتش با بیان اینکه پشتیبانی از اورژانس کشور و کمک به دولت در اجرای فوریت‌های پزشکی از دیگر ماموریت های هوانیروز ارتش است، اظهار کرد: در طی ۵ سال گذشته، هوانیروز با به کارگیری ۱۶ فروند بالگرد، به منظور تقلیل سوانح و صدمات وارده به هموطنان در معرض زلزله، سیل، آتش‌سوزی، پیوند اعضا و امداد و نجات هوایی و پشتیبانی از مراسم ملی- مذهبی، به پوشش عملیاتی اقصی‌ نقاط کشور مبادرت ورزیده است.

امیر سرتیپ قربانی در بخشی دیگر از سخنان خود، با تشریح بخشی از افتخارات هوانیروز گفت: هوانیروز از دوران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز، همواره در کنار امامین انقلاب و مردم مسلمان و ولایت‌مدار ایران اسلامی بوده است. پیوستن هوانیروز به امام راحل (ره) و مردم، قبل و حین انقلاب اسلامی، انجام رژه ۱۸ تیر ماه ۱۳۵۸ در راستای لبیک به دستور حکیمانه حضرت امام (ره)، سرکوب غائله ضدانقلاب در کردستان، گنبد کاووس، خوزستان، سرکوب منافقین در عملیات مرصاد و تقدیم ۲۶۴ شهید به انقلاب اسلامی در طول دوران هشت سال دفاع مقدس، بخشی از افتخاراتی است که هوانیروز ارتش در دوران نظام مقدس جمهوری اسلامی به دست آورده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: هم‌اکنون رصد پروازی و مراقبت دائمی از مرزهای کشور و پشتیبانی از تمامی نیروهای نظامی و انتظامی، توسط هوانیروز در نهایت قدرت و دقت انجام می‌شود و نیروهای خدوم، ولایی، ایثارگر و جان بر کف هوانیروز ارتش در راه اعتلای نام و ارزش‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ‌می‌کوشند.

منبع: ایسنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: