۱۷۰۱
چهارشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۹
تعداد بازدید : ۵۳
اقتصادی ایران

اخبار ویژه

درحالی حدود سه ماه از شیوع ویروس کرونا می‌گذرد که وعده دولت برای پرداخت وام ۲ میلیون تومانی به کارگرانی که شغل ثابت ندارند و از کرونا آسیب دیده اند، هنوز در هاله ای از بهام قرار دارد.
به گزارش فراتیتر، محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۱۶ اردیبهشت ماه، در جلسه دیدار معاون اول رئیس جمهور با مدیران ارشد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به شرایط جدید ایجاد شده در کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا، اظهار کرد: نمی‌توان از نقش فوق العاده جامعه کارگری به عنوان ستون فقرات تولید در کشور چشم پوشی کرد؛ کسانی که در این ایام در کنار مجاهدان راه سلامت با استحکام و ایستادگی خود در معادن و صنایع کوچک و بزرگ در حوزه‌های مختلف خطوط تولید را حفظ کردند.

وی از برنامه این وزارتخانه برای اعطای وام یک میلیون و ۵۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومانی به حدود دو میلیون نفر از صاحبان مشاغلی مانند دستفروشان و رانندگان موتورسیکلت که دارای شرایط کار ثابت نیستند، خبر داد.

در حال حاضر حدود ۳ ماه از شیوع کرونا در کشور می‌گذرد و کارگرانی که درآمد ثابت نداشته اند، برای زندگی با مشکلات متعددی روبرو شده اند، به اعتقاد کارشناسان بازار کار و نمایندگان کارگران، قشر زحمت کش کارگری بیشترین آسیب را درزمان کرونا دیدند، چرا که نه تنها پس اندازی برای امرار معاش نداشتند بلکه با صفر شدن درآمدشان، با مشکلات متعددی در اجاره بها، تأمین هزینه‌های زندگی وامرار معاش روبرو شدند، کارگران فصلی و ساختمانی؛ دستفروشان، رانندگان و... شامل این قشر می‌شدند؛ بنابراین ضرورت داشت که دولت اگر قرار است حمایتی از این کارگران داشته باشد؛ روند پرداخت را با سرعت بیشتری دنبال کند، شاید این تسهیلات برای بخشی کوچکی از هزینه‌های آن‌ها راهگشا باشد.

در حالی از اولین روز‌های تصمیم دولت برای حمایت از مردم؛ وعده وام دو میلیونی به برخی مشاغل داده شد که هنوز زمان پرداخت آن مشخص نیست.

ابهام در زمان واریز تسهیلات ۲ میلیونی

حسین میرزایی، سخنگوی تسهیلات حمایتی کرونا در چند روز گذشته گفت: زمان پرداخت تسهیلات ۲ میلیون تومانی به افرادی که شغل ثابت ندارند مشخص نیست. دولت برای حمایت از آسیب‌دیدگان شیوع بیماری کرونا و همچنین مشکلات اقتصادی، بسته حمایتی کرونا را درنظر گرفت. پرداخت وام یک میلیون تومانی به تمام خانوار‌های یارانه‌بگیر از محل منابع یارانه‌ها یکی از این اقدامات بود. علاوه بر آن مقرر شد که از بین این خانوارها، برای ۴ میلیون نفر که شغل ثابتی ندارند تسهیلات ۱.۵ تا ۲ میلیون تومانی واریز شود. این چهار میلیون نفر شامل دستفروشان، رانندگان، کارگران ساختمانی و فصلی می‌شود که لیست کارگران ساختمانی از سوی سازمان تامین‌اجتماعی، رانندگان و دستفروشان توسط وزارت کشور و کارگران فصلی توسط اتاق اصناف ارسال می‌شود.

سخنگوی تسهیلات حمایتی کرونا درباره زمان واریز این تسهیلات اعلام کرد که هفته گذشته چند جلسه درباره زمان واریز این تسهیلات و تعیین سازوکار لازم برای اعتراض افراد برگزار شد، اما به جمع‌بندی نرسیدیم. پس از ارائه لیست توسط سازمان‌ها و دستگاه‌های مربوطه، وزارت ارتباطات برای سرپرستان خانوار پیامک ارسال می‌کند که شما مشمول هستید.

وی درباره سازوکار پرداخت این وام گفت: سازوکار پرداخت وام یک تا دو میلیونی به گروه‌های شغلی، ظاهراً به این‌گونه خواهد بود که اسامی مشمولان این وام که پرداخت‌های یک میلیونی وام یارانه‌بگیران برای آن‌ها انجام شده، مابقی تا سطح دو میلیون تومان به حسابشان شارژ خواهد شد؛ به‌طوری که برای خانوار یک تا دو نفره ۵۰۰ هزار تومان دیگر و برای خانوار سه نفره و بالاتر یک میلیون تومان دیگر اضافه پرداخت می‌شود، براین اساس خانوار یک و دو نفره یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و سه نفره و بالاتر در مجموع ۲ میلیون تومان دریافتی خواهند داشت.

میرزایی گفت: نحوه بازپرداخت این وام همچون وام یک میلیونی از یارانه افراد کسر می‌شود و اقساط آن از تیر برداشته می‌شود. وام بدون بهره بوده و فقط با ۴ درصد کارمزد وام است همچنین مبلغ اقساط به خانواده‌های تک نفره که یک میلیون تومان پرداخت می‌شود، ۳۵ هزار و ۱۰۰ تومان است که از یارانه آن‌ها کسر می‌شود.
منبع: تسنیم
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

مرگ که فقط مال همسایه نیست!