۱۷۳۱
پنجشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۲
تعداد بازدید : ۷۱
سیاسی داخلی

تیتر یک خبر ویژه

دومین جلسه علنی مجلس یازدهم با قرائت قرآن و با ریاست سنی حجت الاسلام سیدرضا تقوی، رییس سنی مجلس آغاز شد. در آغاز جلسه، رییس سنی به مروری بر محتوای سوگند نمایندگان پرداخت.
به گزارش فراتیتر، نشست علنی مجلس شورای اسلامی امروز (پنجشنبه، ۸ خرداد) رأس ساعت ۸ و ۵ دقیقه به ریاست سیدرضا تقوی رئیس سنی و با حضور ۲۲۰ نفر از منتخبین مجلس آغاز شد.

روح الله نجابت منتخب مردم شیراز در مجلس دستور کار نشست امروز را به شرح ذیل قرائت کرد:

انتخاب اعضای هیأت رئیسه دائم مجلس شورای اسلامی

گزارش شعب ۱۵ گانه درباره انتخاب اعضای هیأت رئیسه آن‌ها و اعضای کمیسیون تحقیق و کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس

انجام مراسم تحلیف اعضای هیأت رئیسه دائم مجلس شورای اسلامی

نمایندگان ملت تا پایان دوره باید به سوگندنامه پایبند باشند

سیدرضا تقوی رئیس هیأت رئیسه سنی مجلس در نشست علنی امروز (پنجشنبه، ۸ خرداد) مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود با تأکید بر مفاد سوگندنامه‌ای که نمایندگان قرائت کرده‌اند، گفت: سوگندنامه باید تذکری برای نمایندگان باشد و هر روز آن را سرلوحه اقدامات خود قرار دهند و به آن متعهد باشند و خود را با مفاهیم این متن قوی، عجین کنند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه متن سوگندنامه بر اساس اصل ۶۷ قانون اساسی است، اظهار داشت: ما نمایندگان در مراسم افتتاحیه تعهد دادیم و کار سنگینی را بر عهده گرفتیم که همانا پاسداری از حریم اسلام و نگهداری از آرمان‌های اسلامی است.

وی افزود: همچنین نگهبانی از مبانی جمهوری اسلامی، پاسداری از ودیعه ملت، رعایت امانت و تقسیم وظایف، دفاع از قانون اساسی، پایبندی به استقلال و اعتلای کشور، حفظ حقوق ملت، پایبندی به خدمت به مردم و مد نظر قرار دادن استقلال کشور و تأمین مصالح از جمله مواردی است که ما نمایندگان باید بر اساس سوگندنامه به آن توجه کنیم.

تقوی در ادامه با بیان اینکه ما به خداوند سوگند یاد کردیم تا به مفاد سوگندنامه وفادار باشیم، عنوان کرد: اگر به این موارد توجه کنیم ضعف‌های کشور برطرف می‌شود، همچنین باید مجلس تراز اسلامی را به نمایش بگذاریم که شاخصه‌های آن ارزشگرایی و انقلابی بودن، زمان‌شناسی و دشمن‌شناسی و توجه به مشکلات معیشتی و محرومیت زدایی است.

رئیس هیأت رئیسه سنی مجلس یازدهم، انتخابات هیأت رئیسه مجلس را مسابقه‌ای برای خدمت دانست و افزود: ما برای خدمت کردن باید از خودمان شروع کنیم و بدانیم افرادی که از طریق هیأت رئیسه خدمت می‌کنند وظیفه سنگینی بر عهده خواهند داشت.

رئیس سنی مجلس یازدهم بیان کرد: پست و مقام‌های این دنیا موقت و امانت است که مردم این امانت را به ما دادند و امیدوارم امانت دار خوبی باشیم.

وی افزود: مجلس در تراز اسلامی اول از خودش شروع می‌کند بعد به دیگر مسئولان می‌پردازد در مجلس تراز اسلامی اخلاق حاکم است.

تقوی ادامه داد: نطق‌های نمایندگان در جامعه فرهنگ ساز است و باید به آن‌ها توجه داشته باشیم، مجلس مرکز سیاستگذاری است و فرآیند سیاستگذاری را باید اخلاقی کنیم و از دروغ، تخریب، تهمت و شایعه پراکنی بپرهیزیم و برای خارج کردن رقیب به هر وسیله‌ای متوسل نشویم.

رئیس سنی مجلس یازدهم گفت: مجلس به فرموده امام خمینی (ره) برآمده از الله اکبر مردم و عصاره ملت است برخی سخنان با فرمایشات رهبری و امام سازگار نیست و از ابتدای مجلس باید سعی کنیم اخلاق و حریم دیگران را حفظ کنیم.

وی افزود: هیات رئیسه مجلس که امروز انتخاب می‌شوند گاه گاهی اساتید اخلاق را دعوت کنند تا برایمان درس اخلاق بگویند و روحمان لطیف شود، گاهی نمازمان را آخر وقت می‌خوانیم که به گفته شهید رجایی باید به کار بگوییم وقت نماز است نه اینکه به نماز بگوییم وقت کار است.

تقوی اظهار داشت: پایه صندلی‌هایی که بر آن نشسته ایم بر خون شهیدان استوار است. افتخار می‌کنیم که حدود ۶۰ نماینده مجلس فعلی از مجموع ایثارگران و خانواده شهدا هستند.

رئیس سنی مجلس یازدهم بیان کرد: ۴ سال در ساختمان مجلس وظیفه نمایندگی مردم را برعهده داریم باید توجه داشته باشیم که مجلس و سازمان اداری آن ۱۲۰۰ کارمند دارد که همه آن‌ها برای خدمات دهی به نمایندگان بسیج شده اند.

وی با بیان اینکه کارشناسان قدرتمندی در مجلس هستند، افزود: هیات رئیسه مجلس از کارشناسان درون قوه مقننه استفاده کند و از بیرون لشکرکشی نشود، زیرا بعضی از این کارکنان ارزشمند در کشور بی نظیر هستند و باید به آن‌ها بها داده شود و تخصص آن‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

تقوی با اشاره به معضل انباشت قانون ادامه داد: در طول ۱۱۴ سال اخیر ۱۲۰۰ قانون تصویب شده که ۶ هزار قانون مربوط به بعد از انقلاب است.

رئیس سنی مجلس گفت: به گفته آقای میرمحمد صادقی معاون قوانین مجلس ۶۰۰ قانون مصوب در مجلس داریم که در ریاست جمهوری منتظر تهیه آئین نامه اجرایی آن‌ها هستیم امیدوارم هیات رئیسه مجلس به نظارت بهای بیشتری بدهد و تنقیح قوانین را نیز مورد توجه قرار دهد.

اسامی کاندیدا‌های تصدی ریاست مجلس یازدهم اعلام شد

روح‌الله نجابت عضو هیأت رئیسه سنی مجلس یازدهم در نشست علنی امروز (پنجشنبه، ۸ خرداد) مجلس شورای اسلامی اسامی کاندیدا‌های تصدی ریاست مجلس یازدهم را به شرح زیر اعلام کرد:

۱- محمدباقر قالیباف

۲- سید مصطفی میرسلیم

۳- فریدون عباسی دوانی

بر اساس این گزارش حمیدرضا حاجی بابایی از نامزدی برای تصدی ریاست مجلس یازدهم انصراف داد.

اعلام اسامی کاندیدا‌های نواب رئیس مجلس یازدهم

روح الله نجابت عضو هیات رئیسه سنی مجلس یازدهم در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۷ خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی اسامی کاندیدا‌های نواب رئیس یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی را بدین شرح اعلام کرد:

۱- سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی منتخب مردم مشهد و کلات

۲- علی نیکزاد ثمرین منتخب مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین

بر اساس این گزارش حمیدرضا حاجی بابایی از نامزدی برای تصدی ریاست مجلس یازدهم انصراف داد.

قالیباف رئیس مجلس یازدهم شد

جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی با دستور کار انتخاب هیئت رئیسه قوه مقننه آغاز و محمد باقر قالیباف منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم با تعداد ۲۳۰ به عنوان رئیس مجلس یازدهم انتخاب شد.
 
قاضی‌زاده هاشمی و نیکزاد نواب اول و دوم هیأت رئیسه مجلس یازدهم شدند

پس از انتخاب محمدباقر قالیباف به عنوان رئیس اجلاسیه اول مجلس یازدهم با ۲۳۰ رأی، سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی منتخب مردم مشهد و علی نیکزاد منتخب مردم اردبیل برای نایب‌رئیسی مجلس یازدهم و به عنوان کاندیدای تصدی نواب رئیس اجلاسیه نخست مجلس یازدهم شورای اسلامی داوطلب شدند.

پس از رأی‌گیری، امیرحسین قاضی زاده هاشمی با ۲۰۸ رأی و علی نیکزاد با ۱۹۶ رأی از ۲۷۴ رای ماخوذه به ترتیب به عنوان نواب اول و دوم هیأت رئیسه دائم مجلس یازدهم انتخاب شدند.


ناظران هیات رئیسه مجلس انتخاب شدند

محمد حسین فرهنگی، محسن پیرهادی و علیرضا سلیمی به عنوان کارپردازان هیأت رئیسه اجلاسیه نخست مجلس یازدهم مجلس شورای اسلامی انتخاب شدند.


دبیران هیات رئیسه مجلس یازدهم انتخاب شدند

سید ناصر موسوی لارگانی، حسینعلی حاجی دلیگانی، محسن دهنوی، روح الله متفکر آزاد و علی کریمی فیروزجایی به عنوان دبیران هیأت رئیسه اجلاسیه نخست مجلس یازدهم مجلس شورای اسلامی انتخاب شدند.
 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

مرگ که فقط مال همسایه نیست!