۱۹۴۵
يکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۹
تعداد بازدید : ۴۷
اقتصادی ایران

تیتر یک خبر چرخشی

واریز بیمه بیکاری به حساب افرادی که در جریان بحران کرونا بیکار شده‌اند،‌در حالی آغاز شده است که برخی مشمولان مدعی شده‌اند مبلغ واریزی به حساب آنها به شدت ناچیز و کمتر از میزانی است که طبق قانون باید انجام می‌شده است.
به گزارش فراتیتر، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۹۹  با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که تمام مقرری بگیرانی که در اسفند سال ۱۳۹۸ شغل خود را از دست داده و بیکار شده‌اند، ظرف ۲۴ ساعت پیامک درخواست شماره حساب برای واریز بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.

همچنین در این اطلاعیه آمده بود که بر این اساس متقاضیان باید پس از دریافت پیامک با مراجعه به سامانه ثبت درخواست بیمه بیکاری به نشانی  https://bimebikari.mcls.gov.ir/  در اسرع وقت و حداکثر ۱۲ ساعت، نسبت به درج شماره حساب بانکی خود در یکی از بانک‌های تعیین شده در سامانه اقدام کنند.

این در حالی است که بنا بر اطلاعات به دست آمده سازمان تأمین اجتماعی موظف بود اسامی کارگران و متقاضیانی که در پی شیوع ویروس کرونا  در اسفند ماه بیکار شده‌اند را به سازمان برنامه و بودجه ارسال کند تا بنا بر تشخیص سازمان تأمین اجتماعی، واریز مبلغ بیمه بیکاری به حساب کارگران انجام شود.

مسعود بابایی مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در عین حال شرط پرداخت مقرری بیمه بیکاری را مشمول بودن قانون کار، قانون تامین اجتماعی و قانون بیمه بیکاری دانست و اعلام کرد: کل مشمولین قانون کار که تابع قانون تأمین اجتماعی و مشمول قانون بیمه بیکاری هستند می‌توانند از بیمه بیکاری استفاده کنند و صاحبان حرف و مشاغل آزاد، اتباع خارجی، خویش فرمایان، بازنشستگان و از کارافتادگان کلی مشمول بیمه بیکاری نیستند.

پیگیری‌های صورت گرفته حکایت از آن دارد که سازمان تأمین اجتماعی لیستی  از این افراد (حدود ۲۴۰ هزار نفر)  که مستحق دریافت بیمه بیکاری در اسفند ماه بوده‌اند را به سازمان برنامه و بودجه ارسال کرده است، اما سازمان برنامه به دلیل اینکه تعدادی از این افراد شماره شبا نداشته‌اند مجدداً اسامی آن‌ها را به سازمان تأمین اجتماعی ارجاع داده است. در نهایت در روز‌های اخیر واریز وجوه بیمه بیکاری آغاز شده است که آن‌طور که برخی مشمولان و متقاضیان بیمه بیکاری به گفته‌اند، مبالغ واریزی به شدت ناچیز و بسیار کمتر از عددی است که باید به حساب آن‌ها واریز شود.

در همین ارتباط برخی مخاطبان  مدعی شدند که در اولین واریزی به حساب آن‌ها درباره بیمه بیکاری، مبلغی ناچیز (کمتر از ۶۰۰ هزار تومان) به حساب آن‌ها واریز شده است؛ در تماس با مسئولان سازمان تأمین اجتماعی پیگیر این موضوع و ادعا‌های مرتبط با آن شد که تا این لحظه مسئولان این سازمان سکوت کرده‌اند و پاسخی نداده‌اند.

این در حالیست که هنوز مشخص نیست به چه علت مبلغ واریز شده بیمه بیکاری برای متقاضیان کاهش یافته و مکانیزم پرداخت بیمه بیکاری مرتبط با کرونا به افراد بیکارشده چیست.
منبع: تسنیم
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

مرگ که فقط مال همسایه نیست!