۲۱۹۸
دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۸
تعداد بازدید : ۵۰
سیاسی داخلی

اخبار ویژه

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: کره جنوبی بیش از نیم قرن رابطه صمیمی ما را دستخوش جریاناتی کرده که با کشورهای ثالث دچار مشکل شود. تبعیت کورکورانه کره از آمریکا و بلوکه کردن اموال ایران به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

به گزارش فراتیتر، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات در عرصه سیاست خارجی به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

سخنگوی وزارت خارجه در ابتدای این نشست شهادت امام جعفر صادق را تسلیت گفت و یاد محمدعلی کشاورز هنرمند کشورمان را گرامی داشت. 

عباس موسوی به سفر ظریف به ترکیه و روسیه اشاره و عنوان کرد: سفر وزیر خارجه امشب یا فردا انجام می‌شود لازم بود بعد از فروکش کردن نسبی کرونا قدری تعاملات دیپلماتیک از نزدیک پیگیری شود که ظریف بعد از سفر به سوریه به دو کشور مهم منطقه یعنی ترکیه و روسیه سفر کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی به نشست کمیته اجرایی مجازی سازمان همکاری‌های اسلامی اشاره کرد و گفت: اقدام جدید و بدعت گونه رژیم صهیونیستی مبنی بر الحاق کرانه باختری در این کنفرانس در سطح معاون وزیر خارجه شرکت و دیدگاه‌ها و مواضع ایران بیان شد. بعد از نشست قطعنامه‌ای نیز تصویب شد که رژیم صهیونیستی قویا محکوم شد.

موسوی گفت: معاون وزیر خارجه ایران با معاون وزیر خارجه کانادا گفت‌وگو داشت درباره سقوط هواپیمای اوکراینی و بحث رفع مشکلات ایرانیان و ارائه خدمات کنسولی به آنها مطرح شد. متاسفانه کانادایی‌ها علیرغم ادعایی که دارند و در برخی مواقع شاهدیم که دلسوز اتباع ایرانی می‌شوند صدها هزار ایرانی را در کانادا معطل تصیمات خود نگهداشته و خدمات کنسولی ما را دچار اختلال کردند که در مواقع مختلف و به زبان‌های مختلف به آنها گفتیم این موارد باید تفکیک شود و آماده ارائه خدمات کنسولی هستیم. الان این کار انجام می‌شود ولی با مشقاتی برای هموطنان است که امیدواریم موانع برداشته شود.

وی گفت: احتمالا نشست ویدئو کنفرانس سران ایران، روسیه و ترکیه را در آینده نزدیک خواهیم داشت. 

موسوی در پاسخ به سوالی گفت: اقدام دبیرخانه سازمان ملل در خصوص موضوع یمن را مطرح کرد بی پایه و اساس و بر مبنای فشارهای آمریکا و رژیم عربستان ارزیابی می‌کنیم. هیچ سند و دلیل و مدرکی که ادعاهای آنها را ثابت کند مشاهده نکردیم و آنها براساس برخی اطلاعات خاص این کار را کردند. باعث تاسف ماست که دبیرکل سازمان ملل و دبیرخانه این سازمان از طریق برخی کشورهای خاص تحت فشار قرار بگیرد و گزارش هایی را تایید یا قرائت کنند که پایه و مبنای درستی ندارد و دقت نکنند سالیان سال است آمریکا سازمان‌های بین المللی را گروگان اهداف خود گرفته است. گزارش آژانس ارتباطی با موضوع برجام ندارد و موضوع بسته شده را باز می‌کنند که مبنای ادعاهای آنها ادعاهای جاسوسی رژیم صهیونیستی و شخص نتانیاهو است که جای تاسف دارد که آژانس به جای اتکا به مدارک متقن و نگاه به همکاری‌های سطح بالای ایران تا این لحظه کند اینها را کنار گذاشته و ادعاهای رژیمی را بپذیرد و مبنای سوالات خود قرار دهد که خصومت آن با مردم و نظام ما و نظام بین‌الملل برای همه محرز است.

وی به آژانس توصیه کرد در این زمینه قدری آینده نگری کنند و مبنای سوالات خود را قانونی تر انجام دهند. ایران تاکنون همکاری سطح بالایی با آژانس داشته و باید این همکاری‌ها را قدر بدانند و وارد حاشیه سازی بی مورد نشوند. امیدواریم نشست آنها منجر  به نتیجه‌ای شود که برای حفظ صلح و امنیت بین‌المللی مهم و کارآمد و سازنده باشد.

موسوی در پاسخ به سوالی درباره اموال بلوکه شدن ایران در کره جنوبی گفت: ما مدت‌هاست پیگیر مطالبات از کره جنوبی هستیم. متاسفانه کره جنوبی بیش از نیم قرن رابطه خوب و صمیمی ما را دستخوش جریاناتی کرده که متاسفانه با دخالت کشورهای ثالث دچار خدشه می‌شود. ملت و تجار ما و خود دولتی‌های ما رابطه خوبی همواره با بخش‌های مختلف در کره جنوبی داشتند ولی تبعیت کورکورانه کره جنوبی از آمریکا و بلوکه کردن اموال ایران در این کشور به بهانه فشارهای آمریکا قابل قبول نیست. تحریم‌های آمریکا یک تصمیم خودسرانه یک کشور است که قلدرمابانه علیه کشور ما و دیگرانی که با ما ارتباط دارند اعمال فشار و زور می‌کند.

وی افزود: متعجب نیستیم عده‌ای زیر بار می‌روند ولی حق ندارند اموال ملت ایران را برای مدت مدیدی با این بهانه بلوکه کنند. اینها باید به این فکر باشند و روابط دیرینه را خدشه دار نکند. وزارت خارجه با همکاری بانک مرکزی و سایر دستگاه‌ها همه اقدامات حقوقی و دیپلماتیک را انجام داده و می‌دهد تا حقوق مردم ما تضمین شود.

سخنگوی وزارت خارجه ابراز امیدواری کرد که کسی به سراغ خط قرمز تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران نرود.

موسوی در پاسخ به سوالی عنوان کرد: آمریکا دم از تحریم پروژه نورث استریم می‌زند و داد آلمان‌ها را در آورده است. ما از حرف‌های آلمان مبنی بر اینکه آمریکا امنیت انرژی اروپا را به خطر انداخته استقبال می‌کنیم. آمریکا نه تنها امنیت انرژی بلکه امنیت سیاسی و اقتصادی دنیا را به خطر انداخته است و سکوت جامعه جهانی باعث شد اینها پا را فراتر گذاشته و کشورهای دوستی مثل آلمان را تحریم کنند.

وی با اشاره به تحریم آمریکا علیه قضات دیوان کیفری بین‌المللی گفت: اینها نشان می‌دهد آمریکا دنبال آنارشیسم بین‌المللی و بر هم زدن نظم عمومی جهان هستند. برای کسی جای شک و شبهه نیست که آمریکا چنین قصد و نیتی دارد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره نشست شورای حکام گفت: امیدواریم قطعنامه‌ای علیه ایران صادر نشود. مبنای نشست ادعای نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی است. این رویکرد آژانس را سازنده نمی‌دانیم آژانس باید بیطرفی خود را حفظ کند و گزارش‌های آنها باید متقن و قانونی به دست آنها رسیده باشد. 

وی افزود: همکاری‌های ما با آژانس وقتی که کاهش تعهدات دادیم ادامه یافت و موارد کاهش تعهدات را در اختیار آژانس و با نظارت و اطلاع آنها انجام شد. اگر این رویه را در پیش بگیرند قدری تعامل با این سازمان دچار اشکال خواهد شد. امیدواریم آژانس و بقیه کشورهای شورای حکام زیر فشار آمریکا و رژیم صهیونیستی تصمیم غیرسازنده‌ای نگیرند اگر تصمیم غیرسازنده‌ای گرفته شود امکان دارد ایران واکنش درخوری به این تصمیم نشان بدهد و احتمالا حدس خواهند زد واکنش ایران چه خواهد بود.

منبع: مهر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

مرگ که فقط مال همسایه نیست!