۲۲۶۸
پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۸
تعداد بازدید : ۵۰
اقتصادی ایران

تیتر یک خبر چرخشی

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخم‌گذار گفت: تخم‌مرغ کیلویی ۹۵۰۰ تومان در درب مرغداری تقریبا با قیمت ۱۱ هزار تومان و شانه‌ی ۲۲ هزار تومانی به دست مصرف کننده می‌رسد که نسبت به افزایش تورم در سایر کالا‌ها رقم قابل توجهی نیست.
به گزارش فراتیتر، رضا ترکاشونددر مورد فروش هر شانه تخم مرغ به ۳۰ هزار تومان گفت: تخم مرغ ۳۰ هزار تومانی وجود ندارد و این قیمت ناشی از هیجانات فضای مجازی است. واقعیت این است که قیمت تخم مرغ در دوماه اخیر بسیار پایین‌تر از قیمت مصوب و درب مرغداری ارائه شده است؛ توجه شود که مصوب قیمت تخم‌مرغ در سال گذشته ۷۷۴۰ تومان بوده و برای نیمه اول سال‌جاری نیز ۹۵۰۰ تومان تعیین شده است. این میزان قیمت تمام شده تولید بوده و با افزایش ۲۰ درصدی به دست مصرف کننده می‌رسد.

وی ادامه داد: قرار نیست که تولیدکننده زیان متحمل شود، بنابراین خرید تخم‌مرغ کمتر از این میزان به ضرر تولیدکننده است و با ادامه این روند تولید تعطیل خواهد شد. تخم‌مرغ کیلویی ۹۵۰۰ تومان در درب مرغداری تقریبا با قیمت ۱۱ هزار تومان و شانه‌ی ۲۲ هزار تومانی به دست مصرف کننده می‌رسد که نسبت به افزایش تورم در سایر کالا‌ها رقم قابل توجه‌ای نیست.

ترکاشوند افزود: تخم مرغ با ارزانترین قیمت به دست مرصرف‌کننده می‌رسد و افزایش قیمت به نسبت قیمت تمام شده تولید از جمله قیمت نهاده‌های تولید میزان کمی است.

وی با بیان اینکه نحوه فروش قابل قبول تخم‌مرغ را براساس کیلو دانست و بیان کرد: مرغداران تخم‌مرغ را به صورت کیلویی به فروش می‌رسانند و فروش آن به شکل دانه‌ای با بسته بندی‌ها و برند‌های متفاوت نیز رایج ساختار بازار و در عرف جامعه قابل قبول است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخم گذار درخصوص صادرات تخم مرغ نیز گفت: درچند روز اخیر فضاسازی‌هایی برای صادرات تخم‌مرغ شکل گرفت و عده‌ای افزایش قیمت تخم‌مرغ را ناشی از صادرات آن بیان کردند در صورتی که این مسئله صحت ندارد. اما ما برای اینکه مشکلی در کشور ایجاد نشود چند روزی است که صادرات را محدود کرده‌ایم و با ایجاد تعادل در کشور دوباره از سر گرفته خواهیم گرفت.

وی تاکید کرد: اگر در دوماه اخیر صادرات تخم‌مرغ شکل نمی‌گرفت تولید کشور نابود می‌شد، زیرا قیمت تخم مرغ از ۶ هزار تومانی که حدود ۴۰ درصد زیان برای تولید کننده است هم کمتر می‌بود.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخم گذار در خصوص تاثیر کرونا بر بازار و صادرات تخم مرغ نیز گفت: کرونا در بازار مصرف و تولید تخم‌مرغ هیچ تاثیری نداشته و حتی به دلیل تعطیلی رستوران‌ها و سهل‌الوصول بودن مصرف آن بیشتر نیز شده بود؛ و در سال جاری حدود ۳۲ هزار تن صادرات به کشور‌های عراق، عمان، قطر و افغانستان داشتیم.
منبع: ایلنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

مرگ که فقط مال همسایه نیست!