۲۲۸۵
شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۴
تعداد بازدید : ۵۱
اجتماعی آموزش

تیتر یک خبر چرخشی

معاون وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه جهت‌گیری جامعه به سمت پررنگ‌تر بودن آموزش نسبت به پرورش است، گفت: ۳۰ هزار پایگاه تابستانی دانش‌آموزی در فضای مجازی فعالیت می‌کنند.
به گزارش فراتیتر، علیرضا کاظمی در برنامه تلویزیونی پرسشگر با موضوع عملکرد معاونت پرورشی در تعطیلات مدارس اظهار کرد: در دورانی که مدارس تعطیل بود با وجود آنکه معلمان، مربیان و مشاوران دغدغه آموزش را داشتند و مباحث آموزشی پررنگ‌تر دنبال شد، اما به معنای تعطیلی مباحث پرورشی و فرهنگی نبود؛ معتقدیم آموزش و پرورش از یکدیگر جدا نیستند و هر دو، بخشی از فرایند تربیت هستند در واقع هر کدام کارکردی دارند که در نهایت خروجی آن تربیت است.

وی افزود: فعالیت‌های ارزشمندی در این ایام در حوزه پرورشی صورت گرفت و فعالیت‌های تربیتی انجام شده را به دوبخشِ قبل و بعد از راه‌اندازی شبکه شاد قابل تقسیم است،  از زمان شروع بحران، استراتژی‌هایی تعریف کردیم که استراتژی نخست این بود که تمام مربیان و مشاوران در راستای آگاهسازی دانش‌آموزان برای مقابله با کرونا کمک کنند؛ پویش‌هایی به همت مربیان و مشاوران در گروه‌های مجازی شکل گرفت که از جمله آن‌ها می‌توان به پویش در خانه بمانیم کرونا را شکست می‌دهیم اشاره کرد.

تولید ۳ میلیون ماسک 

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش به تشکیل گروه همیاران سلامت اشاره کرد و افزود: تشکل‌های دانش‌آموزی به میدان آمدند به عنوان مثال سازمان بسیج دانش‌آموزی بیش از ۲ میلیون ماسک تولید کرد،  در کانون‌های تربیتی نیز بیش از یک میلیون ماسک تولید شد و در هنرستان‌ها نیز این اتفاق افتاد؛ ۲ هزار گروه همیار سلامت توسط سازمان بسیج دانش‌آموزی در بیش از هزاران اماکن عمومی تشکیل شد و خود این اتفاق را یک موقعیت تربیتی در مواجهه با یک بحران میدانیم،  در واقع یک رویکرد جهادی شکل گرفت.

کاظمی ادامه داد: استراتژی دوم این بود که تلاش کردیم استرس و اضطراب را در فضای خانواده کاهش دهیم و مهارت دانش‌آموزان را برای تاب‌آوری در بحران کرونا بالا ببریم، سه کار در این زمینه انجام شد؛ پروتکل مداخلات روانی و اجتماعی را برای استفاده مشاوران توزیع کردیم، صدای مشاور راه‌اندازی شد و شماره تماس ۷۵۰ مرکز مشاوره را از طریق گروه‌های مدارس به اطلاع خانواده‌ها رساندیم که بیش از ۷۰ هزار تماس تلفنی داشت.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش افزود: دومین اقدام، پیام مشاور بود؛ تمام مشاوران با تولید پیام‌های متنی، صوتی و کلیپ‌های جذاب در حوزه گروه‌های مجازی تلاش کردند تا مهارت دانش‌آموزان برای مواجهه با کرونا افزایش یابد؛ سومین اقدام، افزایش فضای معنوی در فضای خانواده با راه‌اندازی پویش‌هایی نظیر هرخانه یک مسجد، پویش دعای هفتم صحیفه سجادیه، پویش حفظ جز سی‌ام قرآن کریم و پویش‌های ختم قرآن بود.

یک کتاب به ازای هر ۹ دانش‌آموز

کاظمی در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره اقدامات انجام شده در زمینه توسعه کتاب و کتابخوانی در مدارس گفت: یکی از بخش‌هایی که حوزه معاونت پرورشی آموزش و پرورش خوب در آن درخشیده است، همین افزایش سرانه مطالعه و توسعه کتابخانه‌هاست،  قطعا کمبود‌هایی وجود دارد و وجود مدارس روستایی و محروم که فاقد کتابخانه‌های مجهز هستند را رد نمیکنیم؛ طبیعتاً در این حوزه مشکل داریم، اما تجهیز کتابخانه جزو مباحث و اموری بوده است که به آن توجه کرده‌ایم و حدود ۵ میلیون کتاب در دو یا سه سال گذشته به کتابخانه‌های مدارس با کمک وزارت ارشاد تزریق شد و سرانه را به یک کتاب به ازای هر ۹ دانش‌آموز افزایش داده‌ایم؛ جشنواره دانایی و توانایی از کف مدارس شروع می‌شود و یک میلیون دانش آموز در این جشنواره شرکت میکنند.

دولت در حوزه آموزش و پرورش دغدغه دارد

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در واکنش به این گفته که دولت دغدغه کار آموزشی و پرورشی ندارد، عنوان کرد: باید برای این گفته‌ها شاخص ارائه داد؛ بنده از اقدامات انجام شده، شاخص ارائه می‌دهم که دولت در حوزه آموزش و پرورش دغدغه دارد و حداقل در همین شرایط شبکه شاد با همت وزیر و حمایت دولت راه‌اندازی شد و تحول خوبی ایجاد کرد؛ یا میزان افزایش بودجه آموزش و پرورش را باید بررسی کرد. بنده به عنوان معاون پرورشی فقط برنامه‌های پرورشی را تبیین می‌کنم.

وی افزود: یکی از شاخص‌های مهم توسعه آموزش و پرورش همین راه اندازی و ادامه فعالیت دانشگاه فرهنگیان است. اکنون نزدیک به ۱۰۰ هزار دانشجوی شاغل به تحصیل در دانشگاه فرهنگیان داریم و ظرفیت دانشگاه فرهنگیان در اختیار تربیت نیروی انسانی است هرچند با فضای مطلوب و آرمانی فاصله داریم.

کاظمی بیان کرد: برای نشان دادن میزان اثربخشی برنامه‌ها و فعالیت‌ها باید گفت که اثربخشی تابع عوامل متعددی است که صرفا به کارکرد‌های نظام تعلیم و تربیت برنمی‌گردد. زمانی که کارکرد‌های تربیتی خانواده، جامعه و مدرسه همراستا باشد ما به اهداف تربیتی مدنظر میرسیم، ولی اگر هرکدام از این چرخ دنده‌ها به درستی نچرخد ما با بحران مواجه می‌شویم.

فقط معاونت پرورشی متولی تربیت نیست

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به اینکه آیا برنامه‌های فعلی پرورشی نظیر سرودخوانی که در مدارس انجام می‌شود فعالیت‌های دهه شصتی نیست؟ آیا دانش‌آموز سال ۹۹ و ۱۴۰۰ این روش‌ها را می‌پذیرد؟ مطرح‌کرد: موضوع پرورش را با موضوع تربیت مترادف درنظر نگیریم. معاونت پرورشی متولی تربیت نیست بلکه همه متولی تربیت هستند. حوزه پرورشی و فرهنگی بخشی از فعالیت‌های فرهنگی را برعهده دارد و ما در کنار معلمان کمک می‌کنیم برخی آموزه‌های تربیتی در وجود دانش‌آموزان نهادینه شود.

وی افزود: به عبارت دیگر کمک می‌کنیم موقعیت‌های تربیتی برای دانش‌آموزان فراهم شود. اینکه فعالیت‌های حوزه پرورشی را به برگزاری سرود و ... تنزل دهیم، صحیح نیست؛ اقدامات مختلفی انجام می‌شود. در سندتحول بنیادین به خلق موقعیت‌های تربیتی برای تعلیم و تربیت تمام ساحتی اشاره شده است و شعار ما این است که هر دانش آموز حداقل یک نقش و حداقل یک تشکل داشته باشد که در واقع الگوی نهادینه شدن آموزه‌های تربیتی است.

کاظمی با بیان اینکه مسئولیت پذیری، اعتماد به نفس، روحیه پرسشگری از جمله مهارت‌هایی هستند که در این قالب محقق می‌شوند، اظهار کرد: در کنار فعالیت تشکل‌های دانش آموزی، تشکل‌های غیررسمی فراوانی مانند تشکل همیار مشاور را شکل دادیم.

جهت‌گیری جامعه به سمت پررنگ‌تر بودن آموزش نسبت به پرورش

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش درباره اینکه دانش‌آموزان شرایط مدرسه را تا چه حد به روز می‌دانند و محصولات و برنامه‌های فرهنگی که در آن شرکت میکنند دارای جذابیت و اثرگذاری است؟ گفت: آموزش و پرورش با محدودیت‌هایی در حوزه امکانات و تجهیزات روبه رو است، اما با وجود تمام مشکلات اقدامات خوبی را توانسته در بخش‌های مختلف انجام دهد و مدیریت کند. ممکن است با مطلوبیت‌ها فاصله داشته باشیم که طبیعتا همه آن به آموزش و پرورش بر نمی‌گردد که جهت گیری جامعه به سمت کنکور و پررنگ‌تر بودن آموزش نسبت به پرورش از این جمله است.

وی افزود: امیدواریم مجلس جدید سد بزرگ کنکور را که فراروی تربیت دانش‌آموزان است بردارد. مجموعه قوا باید کمک کنند تا این اتفاق رقم بخورد.

حوزه پرورشی با رویکرد دیجیتال به کار خود ادامه می‌دهد

کاظمی با اشاره به اینکه بودجه سالیانه معاونت پرورشی حدود ۲۳۵ میلیارد تومان است؛ در واکنش به این گفته که " آموزش و پرورش با کارتل‌های اقتصادی آموزش همکاری دارد "، عنوان کرد: تمام فعالیت‌های آموزش و پرورش برای کاهش موانع کنکور است و چه طور می‌تواند همکار کارتل‌های اقتصادی باشد؟ اجرای سندتحول بنیادین در اولویت است. وزیر جدید برای اولین بار ۲۵ بسته تحولی که شاخص‌های تحولی دارد را رونمایی کرد و در دستورکار قرار داد. حوزه پرورشی و فرهنگی امروز با رویکرد دیجیتال در فضای مجازی دارد به کار خودش ادامه می‌دهد.

وی یادآور شد: بیش از ۳۰ هزار پایگاه تابستانی آماده فعالیت در بستر فضای مجازی با رویکرد جدید هستند؛ حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار دانش‌آموز عضو کانال‌های مجازی فرهنگی هستند و ۵ هزار محتوا توسط مشاوران و دانش‌آموزان تولید شده است.
منبع: تسنیم
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

مرگ که فقط مال همسایه نیست!