۲۳۳۷
يکشنبه ۰۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۹
تعداد بازدید : ۲۴۸
سیاسی داخلی

اخبار ویژه

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از افتتاح مرکز داده خدمات پایه شبکه ملی اطلاعات در نیمه مرداد خبر داد.
به گزارش فراتیتر، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست علنی امروز (یکشنبه اول تیر) قوه مقننه و  در تشریح گزارش خود از عملکرد وزارتخانه مطبوع خود، گفت:  رسم است که وزرا در مجالس جدید گزارشی از وضعیت حوزه کاری شان را خدمت نمایندگان ارائه می‌کنند، من هم به همین رسم، شب گذشته نامه‌ای را به صورت الکترونیکی از طریق دولت الکترونیک و اتوماسیون اداری مجلس برای یکایک نمایندگان ارسال کردم که در کارتابل ایشان قرار گرفته و در سامانه مانیتورینگ مجلس هم وجود دارد و روی گوشی همه نمایندگان هم به چشم می‌خورد.

وی افزود: در این گزارش وضعیت انطباق شرایط فعلی با آنچه در اسناد بالادستی به ویژه برنامه ششم توسعه مورد تاکید قرار گرفته آمده است و من یک نسخه را تقدیم رئیس مجلس می‌کنم.

این عضو کابینه دولت یازدهم مطرح کرد: تلاش می‌کنم در وقت باقیمانده به جای پرداختن به آمار، به معرفی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، دستاورد‌ها و چالش‌هایی که پیش رو قرار دارد، بپردازم.

آذری جهرمی مطرح کرد: در وزارت ارتباطات همانگونه که مستحضر هستید، دو حوزه کلیدی و دو محور کلیدی و فعال وجود دارد. اولین محور، محور مهم شبکه ملی اطلاعات است و مبحث دوم برنامه صلح آمیز فضایی است.

وی ادامه داد: همه اقدامات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ذیل این دو برنامه تعریف می‌شود و این دو برنامه، برنامه مادر ما برای اقدامات پیش رو است. شبکه ملی اطلاعات مبحث مهمی است که در سال ۸۴ مطرح شده و در سال ۸۶ به تصویب رسیده و از سال ۸۶ در حال پیگیری است و اولین گام پیگیری شبکه ملی اطلاعات، استقرار یک شبکه ارتباطی در جای مناسب بوده است.

آذری جهرمی تصریح کرد: تلاش‌های خوبی از سال ۸۶ تا ۹۲ بعد از تصویب شبکه ملی اطلاعات در برنامه پنجم توسعه در مجلس مورد توجه قرار گرفت، اما از سال ۹۲ رشد این حوزه بسیار چشمگیرتر و قابل توجه‌تر بود، در سال ۹۲ مجموع ظرفیت هسته شبکه ملی اطلاعات عددی معادل ۶۸۰ گیگابیت بر ثانیه بوده و امروز این ظرفیت به ۱۸ هزار گیگابیت بر ثانیه رسیده است.

وزیر ارتباطات ادامه داد: وزارت ارتباطات در لایحه دسترسی به نسل سوم و چهارم تلفن همراه در حال حاضر تمام شهر‌های کشور یعنی ۱۲۴۲ شهر را مورد پوشش قرار داده است، همچنین با مدنظر قرار دادن ماده ۶۷ برنامه ششم توسعه که برای اجرای عدالت ارتباطی که ذیل عدالت اجتماعی تعریف شده است، توسعه دسترسی‌های روستایی مورد توجه قرار گرفته است. هم اکنون ظرفیت روستا‌های متصل به شبکه ملی اطلاعات به عدد ۸۹ درصد رسیده است و تحت پوشش خدمات نسل سوم و چهارم تلفن همراه هستند.

وی تاکید کرد: در سال ۹۲ در حدود ۳۰۰ هزار شهروند ایرانی از طریق موبایل پهن باند، به شبکه ملی دسترسی داشتند و این عدد هم اکنون به یک عددی حدود ۷۰ میلیون شهروند ایرانی رسیده است. از وابستگی که یکی از موضوعات مهم زیرساختی شبکه ملی اطلاعات است، امروز به لطف فعالیت درخشان شرکت‌های نوآور ایرانی به خودکفایی رسیده ایم و ما در شرایطی که علی رغم همه تحریم‌های بین المللی و به زعم برخی فشار‌های حداکثری، شکوفایی حداکثری داشتیم و این گواهی ما نیست.

وی تاکید کرد: شبکه بین المللی مخابرات در گزارش خود که سال گذشته منتشر شد، جمهوری اسلامی ایران را علی رغم فشار‌ها و تحریم‌های بین المللی دارای بالاترین نرخ رشد ارتباطات و فناوری اطلاعات در منطقه معرفی کرد و در دنیا ایران موفق شد رتبه دوم را کسب کند. البته کرونا و شیوع آن مجال خوبی برای محک زدن وضعیت ما در توسعه زیرساخت‌ها بود و ما در یک بازه زمانی ۱۰ روزه با رشد ۱۵۰ درصدی و یا به عبارتی ۲.۵ برابر شدن استفاده از شبکه ارتباطی مواجه شدیم.

آذری جهرمی با بیان اینکه امری که قرار بود در خرداد ۱۴۰۰ به نتیجه برسد ظرف ۱۰ روز نمود پیدا کرد، ادامه داد: همه امورات کشور روی این بستر قرار گرفت، از آموزش، بهداشت، بانکداری و بنگاهداری؛ حتی در ماه رمضان با وجود محدودیت‌ها برای حضور مردم در اماکن مذهبی، از ظرفیت فضای مجازی استفاده شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: به دعوت رهبر معظم انقلاب و بر پایه فضای مجازی، ایران یکپارچه همدل شد و خاطره خوش از کمک‌های مومنانه ایرانیان در ماه رمضان در ذهن همه شکل گرفت البته در کنار این نکات ضعف‌هایی هم پدیدار شد، مشخص شد که ما باید در ارتباطات سابق به هر شرایط انحصار موجود را بشکنیم و راه را برای فعالیت بخش خصوصی باز کنیم.

وی بیان داشت: خصوصی‌سازی علیرغم رقم زدن اتفاقات مهم و دستاورد‌های مهم، اشکالاتی هم داشته که باید برطرف شود. بحث واگذاری کانال‌های زیرزمینی و سیم مسی به نوعی باید مورد اصلاح قرار گیرد تا راه برای فعالیت بخش خصوصی باز شود. در توسعه شبکه ارتباطی درون استانی یا باید مجوز داده شود که دولت ورود کند یا راه برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی باز شود.

عضو کابینه دولت دوازدهم تأکید کرد: تکیه بر شرکت مخابرات ایران که جا دارد از تلاش‌های این شرکت در ایام شیوع کرونا تشکر کرد، اشتباه است و باید این بار مسئولیت را تقسیم کنیم، همچنین در مناطق روستایی مشکلات بروز کرد، با وجود پوشش اینترنت پهنای باند‌های موجود کفاف روستاییان را نمی‌داد و باید این موضوع مورد توجه قرارگیرد.

آذری جهرمی با بیان اینکه حل این مشکلات تنها با اراده دولت و وزارت ارتباطات ممکن نیست، گفت: باید حرکت مشترکی بین دولت و مجلس شکل گیرد، حضور دولتی‌ها با سابقه و تجربه در حوزه ارتباطات از جمله آقایان تقی‌پور و نیکزاد و متخصصان جوان دیگر در مجلس فرصت بی‌نظیری را فراهم می‌کند تا با کمک مجلس مشکلات ارتباطات حل شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه باید شرکت مخابران ایران وارد گود رقابت شود، اظهار داشت:این رقابت باعث رشد و بالندگی شرکت شده و خدمات بهتری به مردم ارائه می‌شود.

وی با اشاره به توسعه زیرساخت‌ها از توسعه خدمات و IT خبر داد و گفت: سال ۹۲ مجموعا ۴۰۰ اپلیکیشن ایرانی داشتیم که توسط جوانان ایرانی بر روی گوشی‌های موبایل توسعه داده شد و امروز به ۳۴۵ هزار اپلیکیشن رسیده، امروز مثال‌هایی از کاربرد‌هایی که مردم نقاط دور از مرکز در ایران توانسته‌اند کسب و کار خود را از طریق همین نرم‌افزار‌ها تقویت کنند، در حال گسترش است، از پیرمردی که در قائنات زعفران خود را به خارج از کشور صادر می‌کند، تا آن مادری که در خراسان دستمال‌های حوله‌ای تولید شده خود را در مازندران یا خوزستان به فروش می‌رساند.

عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه حمایت از کسب و کار‌های خرد در دستور کار است، بیان داشت: این مهم در دستور کار قرار گرفته است تا جوانان شهرستانی با رقابت با پایتخت‌نشینان از فرصت برابر برخوردار باشند. طرح نوآفرین با همین هدف در وزارت ارتباطات پیاده سازی شده و هم اکنون ۵ هزار شرکت نوپا از تسهیلات این موضوع برخوردار شده‌اند.

آذری جهرمی با اشاره به توسعه پیام‌رسان‌های بومی گفت: اقدامات خوبی انجام شده است، در ایام کرونا ۸ میلیون دانش‌آموز، والدین و معلمین با وجود همه مشکلات نرم افزار شاد را به عنوان پیام‌رسان آموزشی نصب و استفاده کردند. پیام‌رسان بومی دیگر با سرمایه‌گذاری ۲ اپراتور بزرگ کشور فعال شده و هم اکنون با رشد متوسط ۴ ماهه ۳۲ درصد به عدد نصب ۹.۹ میلیون کاربر رسیده که رشد قابل توجهی است البته کافی نیست و باید تقویت شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به برنامه‌ریزی دقیق و مدون اظهار داشت: مهمترین برنامه در نیمه مرداد امسال افتتاح خواهد شد، در نظر داریم مرکز داده خدمات پایه شبکه ملی اطلاعات در همین راستا افتتاح شود.

آذری جهرمی با اشاره به فتوای راهبردی رهبر معظم انقلاب درباره حرمت تعرض به حریم خصوصی مردم و پیام رسان‌های داخلی، عنوان کرد: این مهم باید به یک قانون و دستورالعمل شفاف تبدیل شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر لایحه‌ای از طریق دولت تهیه شده که مدتی در کمیسیون لوایح منتظر مانده و به زودی در دولت به سرانجام خواهد رسید.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات الزام و تسهیل ارائه خدمات به مردم از طریق پیام رسان‌های بومی را نیازمند مساعدت قانونی مجلس دانست و یادآور شد: در برخی از مقاطع موانع قانونی در این خصوص وجود دارد و در برخی موارد دیگر انحصارطلبی‌ها باید شکسته شود که در برابر این موارد مقاومت وجود دارد.

وی از همت و ابتکارعمل نمایندگان مجلس به دلیل پیشنهاد راه اندازی کمیسیون فضای مجازی و اقتصاد دیجیتال تقدیر و اضافه کرد: از همین فرصت استفاده و پیشنهاد می‌کنم که این کمیسیون به صورت دائمی در مجلس تشکیل شود چرا که می‌تواند کمک مناسبی برای وزارت ارتباطات باشد.

آذری جهرمی ادامه داد: دولت الکترونیک نیز رو به توسعه است و در حال حاضر سازمان ملل در گزارش سالانه خود ایران را با ۲۰ پله رشد در رده بندی کشور‌های دنیا معرفی کرده و مجلس شورای اسلامی نیز در بحث تحقیق و تفحص از قاچاق کالا و ارز بالاترین نمره را به وزارت ارتباطات داد که مهم‌ترین پروژه ما در این زمینه دولت الکترونیک بود.

وی وجود کرونا را موجب مشخص شدن ضعف‌ها و قدرت‌هایی در وزارت ارتباطات دانست و افزود: چنانچه اراده باشد می‌توانیم به ۲۴ میلیون شهروند از طریق پیامک یارانه دهیم و این یعنی زیرساخت‌ها در این زمینه آماده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پیوستن قوه قضائیه به دولت الکترونیک را اقدام ارزشمندی برشمرد و یادآور شد: طی هفته‌های اخیر قبوض گاز حذف و الکترونیکی شد، ۱۳.۷ میلیون نفر سهام عدالت خود را بدون مراجعه حضوری و تنها از طریق تلفن همراه دریافت کردند. صدور بیمه نامه شخص ثالث تماما الکترونیکی شد و ماهانه ۶۵ میلیون استعلام در وزارت ارتباطات صورت می‌گیرد که ایفای نقش نظارتی مجلس برای ما در این حوزه راهگشا است.

وی تعداد ماهواره‌های ساخته شده توسط وزارت ارتباطات را در سال ۹۲، سه مورد، تا پایان سال ۹۶، ۷ مورد و تا پایان سال ۹۸، ۱۵ مورد برشمرد و اضافه کرد: برنامه داریم ۱۸ ماهواره تولید داخل تا پایان سال ۹۹ تولید داشته باشیم.

آذری جهرمی تصریح کرد: مطابق با برنامه تنظیمی پیشرفت پروژه ماهواره‌ای ۸۲ درصد است که بودجه اختصاصی در سال ۹۸ به این حوزه با وجود تمامی مشکلات نسبت به کل دوران دولت یازدهم تا ۲ برابر افزایش داشته است.

وی اضافه کرد: برنامه صلح آمیز فضایی در وزارت ارتباطات در حال پیگیری است و اخیرا نیز ظرفیت نیروی هوافضای سپاه به این حوزه اضافه شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره وضعیت حوزه پست بانک در کشور نیز، گفت: با توجه به گستردگی این حوزه و نیروی انسانی درگیر ۲ شرکت بزرگ در این عرصه ضرر ده بودند که امسال به سوددهی رسید. این حوزه با ۱۵ هزار شعبه در سطح کشور گسترده‌ترین شبکه بانکی کشور را دارد که تاکنون در ۲۵۰۰ روستا مستقر شده است.
منبع: تسنیم
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

مرگ که فقط مال همسایه نیست!