۲۳۸۸
سه‌شنبه ۰۳ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۱
تعداد بازدید : ۲۶۸
اقتصادی ایران

تیتر یک خبر ویژه

رئیس‌کل بانک مرکزی ضمن تشریح دلایل افزایش قیمت ارز در بازار گفت: شوک فعلی بازار ارز کوتاه‌مدت است و به‌زودی مهار می‌شود.
به گزارش فراتیتر، عبدالناصر همتی در تشریح دلایل گرانی قیمت دلار و وضعیت بازار ارز در پاسخ به این سؤال که آیا علت افزایش قیمت ارز افزایش نقدینگی است، اظهار داشت: سیاست پولی به‌نحوی است تا نقدینگی کنترل شود و بر همین اساس نیز بانک مرکزی تورم هدف ۲۲ درصدی را برای امسال اعلام کرده است و برای تحقق  آن تلاش می‌کنیم.

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه سال قبل رشد نقدینگی ۳۱ درصد بوده است، تصریح کرد: میانگین رشد نقدینگی در بلندمدت ۶ واحد درصد افزایش یافته که این میزان قطعاً نمی‌تواند دلیل التهاب بازار ارز باشد.

همتی ضمن اشاره به اثرات شیوع کرونا و اختلال در صادرات و... گفت: به‌طور حتم اتفاقات ناشی از کرونا در ۲ ماه اخیر و تضعیف ارزش افزوده فراورده‌ها و نفت و... در التهابات نقش داشته است البته بعد از بازگشایی مرزها، ناترازی بین عرضه و تقاضا ایجاد شد.

وی با بیان اینکه "شوک ناشی از قطعنامه‌ای که بناحق علیه کشورمان صادر شد، گذراست"،  افزود: قیمت ارز از معاملات سامانه نیما مشخص می‌شود و در این سامانه نیز دلار زیر ۱۶ هزار تومان قیمت خورده است و طی امروز ۱۲۰ میلیون دلار و دیروز نیز بیش از ۱۲۰ میلیون دلار در این سامانه عرضه شده است؛ این نوسانات کوتاه‌مدت است و به‌زودی مهار می‌شود.

رییس کل بانک مرکزی با تأکید بر اینکه وضعیت فعلی بازار ارز بیانگر شوک موقتی است، گفت: نمی‌توانیم برای شوک‌های موقتی، سیاست‌های پولی‌مان را تغییر دهیم، اما تمام تلاش‌مان را می‌کنیم تا این شوک را کنترل کنیم و تا حدودی هم کنترل شده است.

همتی همچنین تأکید کرد که در روز‌های آینده با تعادل عرضه و تقاضا در سامانه نیما، اوضاع بهتر می‌شود.

وی درباره میزان ارز صادراتی که به کشور بازگشته است، گفت: از ۷۲ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی در سال قبل، ۴۵ میلیارد دلار برگشته، ولی هنوز ۲۷ میلیارد دلار برنگشته است. البته صادرکنندگان تا پایان تیر فرصت دارند ارز‌های صادراتی را برگردانند.

رییس کل بانک مرکزی درباره اعلام اسامی متخلفان ارزی ابراز کرد: طبق اعلام وزارت صمت، کارت بازرگانی افرادی که ارز خود را بازنگردانند،  باطل می‌شود، ضمن اینکه بانک مرکزی هم اسامی برخی را به قوه قضاییه ارجاع داده است و اعلام هم می‌کند؛ ما روابط‌مان با صادرکنندگان دوستانه است.

همتی درباره دخالت بانک مرکزی در بازار به‌منظور کاهش التهاب ارزی گفت: برای دخالت در بازار یک روش، ارزپاشی است که اگر ضروری نباشد انجام نمی‌دهیم؛ ما برای نوسانات کوتاه‌مدت، سیاست پولی را تغییر و ذخایر ارزی را هدر نمی‌دهیم؛ این نوسانات هم کوتاه‌مدت است.

رییس کل بانک مرکزی ادامه داد: اگر دخالت ما در بازار ارز این باشد که با نرخ پایین ورود کنیم که کاری ندارد و این همان است که آمریکا می‌خواهد و برای ما ثبات بازار مهم است.

وی با بیان اینکه "اگر احساس کنیم نوسانات ارزی میان و بلند مدت است، حتماً دخالت می‌کنیم"،  تصریح کرد: کل حجم معامله در بازار اسکناس، زیر ۵‌ــ‌۴ میلیون دلار و کمتر از ۵ درصد است؛ ما ذخایرمان را حفظ می‌کنیم و ثبات بازار ارز برایمان مهم است.

رییس کل بانک مرکزی درباره روند تأمین ارز گفت: گشاده‌دستی برای واردات با ارز ترجیحی نمی‌کنیم، ولی مانعی برای ثبت سفارش و پرداخت ارز نیمایی نداریم؛ تأمین کالای اساسی و دارو را کماکان انجام می‌دهیم.

همتی خاطرنشان کرد: حتماً نوسانات کوتاه‌مدت ارزی مهار می‌شود؛ در کشور عراق نیز مذاکرات درباره پول گاز بود نه نفت! ضمن اینکه موظف هستیم برای مردم کالای اساسی و دارو بخریم و از تمام ابزار‌ها در این راستا استفاده می‌کنیم.
منبع: تسنیم
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: