۲۴۷۱
پنجشنبه ۰۵ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۵
تعداد بازدید : ۲۱۷
اجتماعی بهداشت

تیتر یک خبر چرخشی

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: ایران با تبدیل بیش از ۹۷ درصد خون‌های اهدایی به فرآورده‌های خونی در رده کشورهایی با درآمد بالا در این زمینه قرار دارد.

به گزارش فراتیتر، بشیر حاجی بیگی افزود: بیش از ۸۵ درصد از خون‌های کامل اهدایی در سطح جهان تبدیل به فرآورده‌های خونی می‌شوند و این نرخ در کشورهای عضو منطقه مدیترانه شرقی ۶۵ درصد است و اکنون بیشترین میزان اهدای خون در منطقه مدیترانه شرقی متعلق به ایران است.

وی ادامه داد: به طوریکه از ۹ میلیون و ۹۰۰ هزار واحد خون اهدایی در این منطقه بیش از دو میلیون و ۱۰۰ هزار واحد خون در کشور ما اهدا می‌شود و همچنین شاخص اهدای خون نسبت به هزار نفر جمعیت در ایران ۲۵ در هزار نفر جمعیت است در حالیکه این عدد در کشورهای عضو منطقه مدیترانه شرقی ۱۴.۹ در هزار نفراست.

حاجی بیگی گفت: در حالیکه امروز ۷۰ کشور جهان به اهدای خون پولی و جایگزین وابسته هستند، ایران از سال ۲۰۰۷ به اهدای خون ۱۰۰ درصد داوطلبانه دست یافت و اولین کشور در منطقه بود که این دستاورد را کسب کرد و باید توجه کرد که امروز با گسترش فعالیت شبکه ملی خون رسانی کشور، توزیع عادلانه خون سالم و فرآورده‌های آن، دستاورد بزرگی است.

وی افزود: با ایجاد شبکه ملی خون رسانی در کشور  نیاز مبرم به تامین خون در هر جای کشور  به آسانی قابل رفع است و امروز عدالت در کیفیت و کمیت تامین خون و فرآورده‌های آن را در کشور شاهد هستیم، به طوری که کیفیت خون‌های اهدایی در تهران هیچ تفاوتی با دورافتاده‌ترین نقاط کشور ندارد.

سخنگوی سازمان انتقال خون خصوص ضرورت اهدای خون تصریح کرد: خون سالم، نجات دهنده زندگی است و همه روزه، در سراسر جهان بسیاری از افراد به خون و فرآورده های خونی نیاز دارند، به طوری که از هر سه نفر در دنیا، یک نفر در طول زندگی به تزریق خون و فرآورده های خونی احتیاج پیدا می کند.
حاجی بیگی گفت: بارزترین مثال برای موقعیت هایی که در آن نیاز مبرم به خون پیدا می شود عبارتند از زمان بروز حوادث و سوانح گوناگونی نظیر تصادفات رانندگی، سوختگی ها و اعمال جراحی.
وی افزود: همچنین خانم های باردار در حین زایمان، نوزادان و به خصوص نوزادان نارسی که به زردی دچار می شوند، نیازمند خون هستند و از طرفی بیماران مبتلا به سرطان که تحت شیمی درمانی یا اشعه درمانی قرار دارند هم از مصرف کنندگان خون و فرآورده های خون هستند.
سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: بسیاری از بیماران، مانند بیماران تالاسمی و هموفیلی نیز ناگزیرند برای بهره مندی از یک زندگی به نسبت طبیعی برای تمام عمر به شکل منظم خون یا فرآورده های خون دریافت کنند.

سخنگوی سازمان انتقال خون تصریح کرد: نیاز به خون و فرآورده های خون به صورت مداوم وجود دارد و به طور مرتب هم در حال افزایش است، آنچنانکه کشورهای در حال توسعه امکانات تشخیصی و درمانی خود را در مورد درمان بیماری های گوناگون، مانند انواع سرطان ها گسترش می دهند، بیشتر به تزریق خون احتیاج پیدا کرده، این نیاز هم به طور مستمر افزایش می یابد.

منبع: ایرنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

مرگ که فقط مال همسایه نیست!