۲۴۷۸
پنجشنبه ۰۵ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۲
تعداد بازدید : ۲۴۶
اجتماعی بهداشت

تیتر یک خبر چرخشی

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که در ماه‌های اخیر علاوه بر حدود ۱۰ هزار فوت ناشی از کرونا در کشور، حداقل ۱۲۰ هزار مرگ به علت بیماری‌های غیرواگیر اتفاق افتاده است.

به گزارش فراتیتر، افشین استوار درباره اهمیت توجه به بیماری‌های غیرواگیر در شرایط شیوع ویروس کرونا بیان کرد: در سال حدود ۳۹۰ هزار مرگ و میر در کشور داریم که بیش از ۳۰۰ هزار فوت به علت بیماری‌های غیر واگیر اتفاق می‌افتد. در چند ماه اخیر بیش از ۱۲۰ هزار مرگ به دلیل بیماری‌های غیرواگیر اتفاق افتاده است. یعنی در همین چند ماه و در حالی‌که کمتر از ۱۰ هزار فوت تاکنون به علت کووید ۱۹ در کشور ثبت شده، حداقل ۱۲۰ هزار مرگ نیز به علت بیماری‌های غیرواگیر اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: از طرفی ۷۰ درصد موارد مرگ ناشی از کووید ۱۹ در همین بیماران مبتلا به بیماری غیرواگیر اتفاق افتاده است.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: حداقل ۴۰ درصد فوتی‌های کرونا تاکنون، یک بیماری غیرواگیر داشتند و ۳۰ درصد هم بیش از ۶۰ ساله بودند که مجموع این افراد بالغ بر ۷۰ درصد فوتی‌های کرونا را شامل می‌شود.

استوار اظهار کرد: این در شرایطی است که بر اساس شواهد قبل از اجرای پویش ملی کنترل فشار خون، فقط ۵۰ درصد افراد می‌دانند که فشار خون بالا دارند. حتی برخی افراد که در ظاهر بیماری زمینه‌ای ندارند هم ممکن است که بیماری آنها تاکنون شناسایی نشده باشد.

وی بیان کرد: از هر چهار ایرانی بالای ۱۸ سال، حداقل یک نفر فشار خون بالا دارد.

به گزارش ایرنا، ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت نیز پیش از این درباره میزان ابتلای ایرانی‌ها به فشار خون بالا گفته بود: حریرچی: ۲۷ درصد از افراد بالای ۱۸ سال، فشار خون ۱۴ بالای ۹ دارند. اگر به سنین ۴۵ تا ۵۰ سال برسانیم یک سوم آنها و اگر به ۵۰ تا ۶۴ سال برسد نیمی از مردم و در سنین ۶۵ تا ۶۹ سال، ۶۰ درصد آنها و بالای ۷۰ سال نیز ۶۴ درصد یعنی دو سوم‌شان فشار خون بالا دارند.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت پیش از این نیز درباره اهمیت بیماری‌های غیرواگیر گفته بود: بیماری‌های غیرواگیر در حال حاضر مهم‌ترین عامل تهدیدکننده سلامت انسان است و رویکرد وزارت بهداشت در دوره جدید بیشتر بر پیشگیری متمرکز شده و این در حالی است که مجبوریم بر بیماری‌های غیرواگیر تمرکز کنیم، زیرا ۸۲ درصد مرگ‌ها در کشور به علت این بیماری‌ها اتفاق می‌افتد.

منبع: ایرنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

مرگ که فقط مال همسایه نیست!