۲۵۱۴
شنبه ۰۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۰
تعداد بازدید : ۲۲۶
کانون کارگردانان سینمای ایران و شورای مرکزی کانون فیلم‌نامه‌نویسان‌ سینمای ایران به توقف در روند تولید و نمایش آثار نمایش خانگی انتقاد کردند.

به گزارش فراتیتر، کانون کارگردانان سینمای ایران در متن بیانیه ای که اخیراً تنظیم کرده است به انتقاد از توقف صدور پروانه ساخت سریال ها در شبکه نمایش خانگی پرداخته است.

در متن این بیانیه ضمن تاکید بر «کانون کارگردانان سینمای ایران هر گونه توقف در روند تولید و نمایش را شدیداً محکوم می کند» آمده است: «متاسفانه در روزهایی که شیوع کرونا آسیب های جبران ناپذیری به اقتصاد سینمای ایران زده و هنرمندان روزهای سختی را طی می کنند، سازمان سینمایی در اقدامی عجیب و تاسف بار و به بهانه افزایش تولیدات اقدام به تعطیلی صدور پروانه ساخت سریالهای نمایش خانگی نموده و از دادن مجوز سلب مسئولیت کرده است.

هم اکنون محصولات و سریالهای نمایش خانگی فضای آنلاین قشر وسیعی از مردم و حتی مخاطبین خاموش را از شهرهای کوچک و روستاها تا هموطنان خارج از کشور تحت پوشش قرار میدهد، مخاطبینی خاموش که نه برنامه های صداوسیما را می بینند و نه اهل رفتن به سینما هستند. ولی تصمیمات غیر کارشناسی و آزمودن راه های محدودکننده قبلی نتیجه ای جز سوق دادن این مخاطب انبوه به سمت فضای مجازی خارجی نخواهد داشت.

توقف تولید سریالهای نمایش خانگی توسط سازمان سینمایی مقدمه ای بر دخالت سازمان های دیگر در محدود کردن هرچه بیشتر این تولیدات خواهد بود که نتیجه آن نابودی پلتفرم های فضای آنلاین، از دست رفتن مخاطبین میلیونی و بیکاری بسیاری از اهالی زحمتکش سینمای ایران خواهد بود که در تولید این سریالها نقش دارند.

کانون کارگردانان سینمای ایران ضمن تقبیح این رفتار هرگونه عملی را که مانع کسب و کار، محدود ساختن و توقف فعالیت سینماگران شده شدیداً محکوم می کند و خواستار ادامه روند تولید سریال های نمایش خانگی توسط سازمان سینمایی است.»

هشدار کانون فیلم‌نامه‌نویسان سینمای ایران به توقف صدور مجوزها

همچنین شورای مرکزی کانون فیلم‌نامه‌نویسان سینمای ایران در بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی درباره اخبار مرتبط با انحصارگرایی در عرصه‌ تولید سریال در شبکه‌ نمایش خانگی، اعلام آمادگی کرد تا به هر دو سازمان درگیر در این ماجرا یعنی سازمان سینمایی و سازمان صدا و سیما نظرات مشورتی لازم را ارائه دهد.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است: «مدیر کل پروانه ساخت سازمان سینمایی اعلام کرده است که به منظور جلوگیری از سریال‌سوزی تا اطلاع ثانوی مجوزی برای ساخت هیچ سریالی در شبکه نمایش‌خانگی صادر نمی‌شود. خبرها حاکی از آن است که این اعلام توقف به خاطر اختلاف میان سازمان سینمایی و سازمان صدا و سیما در بحث صدور مجوز نظارت بر تولید محصولات نمایش‌خانگی است.

با توجه به این‌که در چند سال گذشته بیش‌ترین نظارت و ممیزی و اعمال نظرات از سوی هر دو سازمان یعنی هم سازمان سینمایی و هم سازمان صدا و سیما بر روی فیلم‌نامه اعمال شده است، کانون فیلم‌نامه‌نویسان با توجه به ارتباط ناگزیر شغلی اعضای خود با هر دو سازمان، پیشنهادات و انتقاداتی را به شرح زیر مطرح می‌کند:

۱- می‌توان پیش‌بینی کرد که انتقال صدور مجوز از سازمان سینمایی به صدا و سیما به انحصار مطلق در این حوزه و یک‌سان‌سازی تولیدات دو بخش متفاوت، و کم‌رنگ شدن جذابیت‌های تولیدات بازار کار منجر شود.

۲- بارها از زبان مسئولان فرهنگی شنیده‌ایم که مشکل سینما و آثار نمایشی ما ضعف فیلم‌نامه است. به عقیده کانون فیلم‌نامه‌نویسان، بزرگ‌ترین مشکل، عدم درک مسئولان نظارتی از ماهیت پیچیده فیلم‌نامه و فیلم‌نامه‌نویسی‌ست‌.

۳- معتقدیم ارتقاء سطح فیلم‌نامه‌نویسی و ساخت آثار قابل قبول در گرو ارتباط تنگاتنگ سازمان‌های نظارتی و تولید با تنها نهاد و صنف فیلم‌نامه‌نویسی‌ست وگرنه منشأ بودجه تولید و دولتی‌بودن یا خصوصی‌بودن آن، هرگز مجوزی برای حاکمیت محض صاحبان احتمالی سرمایه برای تولید آثار ضعیف نخواهد بود.

۴- به سازمان سینمایی و سازمان صداوسیما پیشنهاد می‌کنیم بیش از توجه به متولی‌گری، نگران کارنامه خود در ساخت محصولاتی نمایشی باشند که تنها در یک میدان بی‌رقیب شانس دیده‌شدن دارند.

با درنظر گرفتن مراتب ذکرشده، کانون فیلم‌نامه‌نویسان سینمای ایران آمادگی خود را برای ارائه مشاوره مداوم و ساختاری به این دو سازمان ناظر اعلام می‌کند.»

منبع: ایرنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

مرگ که فقط مال همسایه نیست!