۲۵۱۸
شنبه ۰۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۰
تعداد بازدید : ۱۹۷
اقتصادی ایران

اخبار ویژه

رییس ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن از برگزاری مراسم روز ملی صنعت با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی به صورت محدود و نمادین خبر داد و گفت: در این مراسم از ۲۹ برگزیده صنعتی و معدنی در ۷ محور تقدیر می‌شود.

به گزارش فراتیتر، محمدرضا فیاض با بیان اینکه امسال بیست و چهارمین سالی است که روز ملی صنعت و معدن گرامی داشته می‌شود، تصریح کرد: در تقویم فرهنگ عمومی کشور ۱۰ تیرماه روز ملی صنعت و معدن است و در این روز فعالان و جهادگران عرصه تولید در بخش صنعت و معدن گرامی داشته می‌شوند.

وی در مورد نحوه برگزاری برنامه امسال توضیح داد: امسال باید بیش از دو هزار و پانصد نفر از فعالان عرصه تولید و صنعت و معدن در مراسم گرامیداشت این روز شرکت می‌کردند، اما بخاطر کرونا این مراسم به صورت محدود و در یک جمع سمبلیک با رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

رییس ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن ادامه داد: در سال ۹۹ وزارت صمت در محور‌های جهش تولید، توسعه صادرات غیرنفتی، تنظیم بازار و تکمیل طرح‌های نیمه تمام برنامه‌های خود را دنبال می‌کند و این مراسم نیز گامی در همین راستا خواهد برداشت.

برگزاری مراسم توسط بخش خصوصی مانند سال‌های قبل

فیاض با اعلام اینکه مراسم امسال را نیز بخش خصوصی مانند روال سال‌های قبل برگزار می‌کند، گفت: اتاق بازرگانی، خانه صنعت و معدن ایران، خانه صنعت و معدن جوانان ایران، اتاق اصناف، اتاق تعاون، خانه معدن ایران، سازمان نظام مهندسی معدن، کنفدراسیون صنعت ایران، انجمن مدیران صنایع و خانه صنعت و معدن تهران تشکل‌های بخش خصوصی هستند که در برگزاری مراسم روز ملی صنعت و‌معدن مشارکت دارند.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه مراسم امسال به صورت محدود برگزار می‌شود، نقش رسانه‌ها در اطلاع رسانی و انعکاس ابعاد این مراسم برای رفع کمبود‌های تبلیغاتی نقشی مهم است.

رییس ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن با تأکید بر ضرورت همکاری همه دستگاه‌ها برای برگزاری مراسم امسال، افزود: تحریم‌های ظالمانه و شرایط شیوع کرونا مراسم امسال را مراسمی خاص تبدیل کرده است و همکاری همه دستگاه‌های ذیربط ضرورت دارد.

معرفی واحد‌های برگزیده و نمونه صنعتی و معدنی در هفت محور

فیاض با اعلام اینکه امسال در هفت محور واحد‌های برگزیده و نمونه صنعتی و معدنی را معرفی می‌کنیم، گفت: در ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن ۴ کمیته داریم که یک کمیته برای معرفی برگزیدگان است.

وی ادامه داد: استارت آپ‌ها، شرکت‌های دانش بنیان و فناور برتر و نمونه را امسال در مراسم روز ملی صنعت و معدن معرفی خواهیم کرد.

رییس ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن اضافه کرد: واحد‌های صنعتی و معدنی که در حوزه تعمیق ساخت داخل و خودکفایی قدم برداشته اند و دستاورد‌های قابل توجهی داشته اند در مراسم امسال معرفی خواهند شد.

فیاض گفت: واحد‌های نمونه صنعتی و معدنی که در مناطق محروم و کمتر برخوردار اقدامات و عملکرد قابل توجهی داشته اند در مراسم روز ملی صنعت و معدن امسال معرفی میشوند.

وی با یادآوری اینکه به دلیل شیوع کرونا مدعوین مراسم امسال کم هستند، افزود: باید کار و زندگی را در کنار ویروس کرونا تمرین کنیم و نحوه برگزاری مراسم امسال با رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیز در همین راستا است.

وضع برخی امتیاز‌های قانونی برای برگزیدگان

رییس ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن با اعلام اینکه ۲۹ برگزیده در سراسر کشور داریم، اضافه کرد: این افراد تولید کنندگان صنعتی و معدنی نمونه و ممتاز سراسر کشور هستند و در مراسم امسال روز ملی صنعت و معدن معرفی می‌شوند و برای واحد‌های برگزیده روز ملی صنعت و معدن امسال، برخی امتیاز‌های قانونی در نظر گرفته شده است.

معرفی تولیدکنندگان نمونه محصولات مرتبط با کرونا

فیاض گفت: تولیدکنندگانی که در سراسر کشور در راستای خودکفایی در محصولات و اقلام بهداشتی و پزشکی مرتبط با کرونا دستاورد‌های قابل توجهی داشته اند نیز امسال در مراسم روز ملی صنعت و معدن معرفی می‌شوند.

وی یادآوری کرد: مراسم روز ملی صنعت و معدن امسال با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی بصورت محدود در تالار خلیج فارس سازمان توسعه تجارت برگزار می‌شود و از طریق شبکه‌های صدا و سیما نیز پخش خواهد شد.

افتتاح ۲۰۰ طرح بزرگ و مهم در راستای پویش تولید، تداوم امید

رییس ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه پویش تولید تداوم امید با سرمایه گذاری مهمی در افتتاح طرح‌ها قدم‌های مثبتی برداشته است، تصریح کرد: تا پایان سال ۲۰۰ طرح بزرگ و مهم با سرمایه گذاری ۱۷۰ هزار میلیارد تومان به عرصه تولید وارد می‌شوند و هر هفته طرح‌های مهم صنعتی و معدنی تجاری در کشور در راستای پویش تولید، تداوم امید افتتاح و بهره برداری می‌شوند.

فیاض با اشاره به برخی آمارها، گفت: از ۴۲ محصول منتخب صنعتی و‌معدنی سال گذشته، ۳۰ محصول افزایش تولید داشته اند.

وی ادامه داد: در فولاد خام افرایش تولید ۷ درصدی، سیمان افزایش تولید ۸ درصدی، کاتد مس افزایش تولید ۲ درصدی و لوازم خانگی افزایش تولید ۱۴ درصدی داشته ایم.

رییس ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن افزود: ۳۴۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات در قالب رونق تولید به حدود ۲۲ هزار واحد صنعتی در سال ۹۸ داده شده است.

فیاض اضافه کرد: در سال گذشته ۴۲۰ هزار فقره جواز صنفی و ۱۰۰۰ فقره پروانه اکتشاف و ۶۰۰ پروانه بهره برداری معادن صادر شد، ۵۱۰ فقره گواهی کشف داده شد و ۸۲ طرح سرمایه گذاری با کشور‌های خارجی منعقد شد.

وی ادامه داد: در سال گذشته ۶ هزار و ۶۰۰ پروانه بهره برداری با سرمایه گذاری ۶۷۵ هزار میلیارد ریال و اشتغالزایی ۱۱ هزار نفر صادر شد و ۲۸ هزار فقره جواز تاسیس با پیش بینی اشتغالزایی ۶۴۴ هزار نفر صادر شد.

رییس ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن در ادامه این نشست خبری افزود: در مراسم روز ملی صنعت و معدن امسال برگزیدگان در بخش صنایع معدنی،  مکتشفین معدنی، بهره برداران معادن و کارآمدان معادن معرفی و تجلیل خواهند شد.

فیاض با اعلام اینکه مقامات عالی کشور بصورت رسمی در مراسم امسال روز ملی صنعت و معدن حضور دارند. گفت: برگزیدگان توسط کمیته برگزیدگان بر اساس دستورالعمل‌های انتخاب برگزیدگان معرفی خواهند شد که حدود ۲۹ نفر هستند.

وی یادآوری کرد: یک‌کارافرین بانو، یک کارآفرین جوان و یک پیشکسوت نیز در مراسم روز ملی صنعت و معدن معرفی خواهند شد.

منبع: فارس
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

مرگ که فقط مال همسایه نیست!