۲۶۱۷
سه‌شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۱
تعداد بازدید : ۲۲۲
اجتماعی بهداشت

اخبار ویژه

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ایران گام‌های بسیار موثری را در تولید واکسن کووید ۱۹ برداشته و بزودی فاز آزمایش انسانی این واکسن آغاز می‌شود.

به گزارش فراتیتر، سعید نمکی روز سه شنبه در مراسم افتتاح نمایشگاه بین المللی دارویی فارمکس ۲۰۲۰ در وزارت بهداشت افزود: خبر خوش ما برای مردم این است که خوشبختانه گامهای بسیار موثری در تولید واکسن کووید ۱۹ در کشور برداشته شده است. در چهار ماه گذشته به طور نزدیک فعالیت دانشمندان ایرانی را در تولید این واکسن دنبال کرده ام. نتایج بسیار امیدوار کننده است. تست حیوانی این واکسن با موفقیت طی شده و بزودی فاز کلینیکال ترایال تست انسانی این واکسن آغاز می شود.

وی گفت: سال ۹۸ سال بسیار سختی بود و با وجود سختی ها و فشار تحریم توانستیم ۲۰ درصد و حدود ۶۰۰ میلیون یورو در ارز دارویی صرفه جویی داشته باشیم در حالی که پیش بینی کارشناسان افزایش ۴۰ تا ۵۰ درصدی ارز دارویی بود.

وزیر بهداشت ادامه داد: با همکاری سازمان غذا و دارو واردات هر محصولی که تولید داخل داشت و می توانست تولید ملی را لگدمال کند ممنوع کردیم و به گونه ای عمل شد که حتی یک بیمار در کشور برای تهیه داروهای اساسی در داروخانه ها سرگردان نشد.

وی افزود: حلقه مفقوده صنعت دارویی ایران تولید مواد موثره و اولیه بود. مقاومت هایی در تولید این مواد وجود داشت اما توانستیم سختی های این کار را سپری کنیم و امروز ایران یکی از کشورهای قدرتمند منطقه در تولید مواد اولیه و موثره دارویی است.

نمکی گفت: کشورهایی مثل هند و چین که امروز از تولیدکننده های بزرگ مواد اولیه دارویی هستند سختی های این راه را سپری کرده اند. هزینه کردن در این راه سرمایه گذاری طولانی مدت برای آینده کشور است و هزینه نیست.

وزیر بهداشت ادامه داد: همیشه یکی از دغدغه های من این بود که بنزن تولیدی در صنعت پتروشیمی که از مواد خام تولید مواد اولیه دارویی است به ارزانی صادر می شود و بعد با ۵۰ تا ۱۰۰ برابر قیمت به عنوان مواداولیه صنعت دارو به خودماندفروخته می شود اما امروز به حلقهذهای قبلی تولید مواد اولیه دارویی رسیده ایم و این مواد اولیه را در داخل تولید می کنیم.

نمکی ادامه داد: امروز با تلاش دانشمندان و شرکتهای دانش بنیان ایران یکی از صادرکنندگان بزرگ مواد اولیه دارویی هم در حوزه داروهای شیمیایی و هم داروهای های تک است.

وی گفت: اپیدمی کووید ۱۹ گرچه بلای بزرگی برای دنیا بود اما درس های بزرگی هم به ما داد تا بدانیم ناآگاهی های انسان با وجود ادعای بزرگ چقدر زیاد است و کشورهای بزرگ به رغم بضاعت ها و قابلیت ها چندان هم قدرتمند نیستند.

نمکی افزود: در بحران کرونا توانستیم ظرف ۶۰ روز از واردکننده مایحتاج و اقلام مورد نیاز حفاظتی و درمانی به صادرکننده مطرح این اقلام تبدیل شویم.

منبع: ایرنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

مرگ که فقط مال همسایه نیست!