۲۸۲۲
سه‌شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۶
تعداد بازدید : ۲۸۰
سیاسی داخلی

اخبار ویژه

معاون قضایی دادستان تهران با بیان اینکه مرجع تزریق نظام ارزی کشور از طریق صادرات بوده است, گفت: برای متخلفان برگشت ارز حاصل از صادرات، مجازات‌های بسیار سنگینی در قوانین پیش‌بینی شده است.
به گزارش فراتیتر، محمدرضا صاحبی پسندیده با اشاره به اینکه حفظ موازنه ارزی کشور در قوانین پولی و بانکی کشور مقرر شده است، افزود: این وظیفه به‌عهده بانک مرکزی و دیگر دستگاه‌های مسئول گذاشته شده است.

وی ادامه داد: با توجه به جنگ اقتصادی دشمنان قسم‌خورده نظام جمهوری اسلامی در چند سال اخیر، عده‌ای فرصت‌طلب و سودجو که فقط به منفعت خود فکر می‌کنند در حوزه ارز، مرتکب تخلفاتی شدند از جمله برخی صادرکنندگان، ارز حاصل از صادرات را به‌رغم تأکیدات مقرر قانون و بانک مرکزی به کشور وارد نکردند و تخلف بعدی به واردکنندگان مربوط است که ارز دولتی گرفتند، اما کالایی وارد کشور نکردند و یا کالا‌های مغایر را وارد کردند و یا کالا‌های واردشده را با قیمت مصوب دولتی، نفروخته‌اند.

معاون قضایی دادستان تهران گفت: قوه قضاییه با توجه به تسلط بسیار گسترده‌ای که در این خصوص پیدا کرده و شناسایی‌هایی که انجام داده است برخورد‌هایی را انجام و پرونده‌هایی را تشکیل داده و حکم قطعی صادر کرده است.

صاحبی پسندیده افزود: قوه قضاییه، ذی‌نفعان واقعی دلالان صوری را شناسایی کرده است و برخورد با این افراد تا زمان سر و سامان گرفتن نظام ارزی، ادامه خواهد یافت.

وی اضافه کرد: رئیس کل بانک مرکزی به صادرکنندگان دو هفته فرصت داده است تا ارز حاصل از صادرات را به کشور برگردانند. قوه قضاییه پس از پایان این فرصت با متخلفان این حوزه برخورد خواهد کرد.

صاحبی پسندیده تأکید کرد: قوه قضاییه نه‌فقط با متخلفان ظاهری بلکه با ذی‌نفعان پشت‌پرده هم برخورد خواهد کرد.

وی ضعیف بودن زیرساخت‌های نظارتی بر صادرات را از جمله مشکلات برشمرد و اضافه کرد: در برخی موارد، کارت‌های بازرگانی بدون اعتبارسنجی به صادرکنندگان بدون سابقه داده می‌شود.

صاحبی پسندیده گفت: در ۱۵۰ شخصی که بانک مرکزی در نوبت نخست به دادسرای تهران معرفی کرد، قوه قضاییه پیش از این معرفی‌ها، برخورد با متخلفان حوزه ارزی را آغاز کرده بود و حدود یک و دودهم میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات را برگرداند.

وی افزود: کارت‌های بازرگانی را برخی افراد در سال ۱۳۹۷ نخستین بار دریافت کردند، صادرکننده واقعی نبودند و افراد فرصت‌طلب پشت‌پرده با نیت بازگشت ندادن ارز حاصل از صادرات، پشت‌سر این افراد پنهان شدند و قوه قضاییه در این دوره، آن افراد متقلب را شناسایی کرده است.
منبع: تسنیم
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: