۳۰۰۴
دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۷
تعداد بازدید : ۲۱۳
اقتصادی ایران

اخبار ویژه

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت از توانایی تامین مواد اولیه تولید روزانه ۱۰ میلیون ماسک در کشور خبر داد و گفت: ظرفیت تولید ماسک پارچه‌ای از سوی اصناف افزایش خواهد یافت و بر این اساس، نگرانی از بابت تامین ماسک مورد نیاز مردم در ایام پیش رو وجود ندارد.

به گزارش فراتیتر،

«حسین مدرس خیابانی»  در جلسه ستاد ملی کرونا با بیان اینکه در واحدهای تولیدی مورد مبتلا به کرونا نداشته‌ایم، بیان کرد: همه پروتکل های بهداشتی در واحدهای تولیدی سراسر کشور رعایت شده و مراقبت ها و فاصله های اجتماعی درون واحدهای تولیدی و کارخانجات به خوبی مدنظر قرار گرفته شده است.

وی با بیان اینکه نباید به خاطر شیوع بیماری کرونا فعالیت واحدهای تولیدی را محدود کنیم، تاکید کرد: تولید مناسب اقلام مرتبط با کرونا، فراوانی دسترسی به این کالاها و متعاقب آن کاهش قیمت در بازار برای دسترسی عموم مردم را مد نظر داریم.

سرپرست وزارت صنعت در بخش دیگری از سخنان خود، افزود: در شرایط خاصی قرار داریم و این شرایط نیاز به اتخاذ تصمیمات خاص نیز دارد و در همین راستا، تولید ماسک تا اطلاع ثانوی نیاز به هیچ گونه مجوز صنفی و صنعتی ندارد تا به راحتی در دسترس عموم مردم و اقشار مختلف جامعه قرار گیرد.

افزایش ظرفیت تولید ماسک پارچه ای از سوی اصناف

مدرس خیابانی با بیان اینکه اعتقاد دولت رفتن به سمت ماسک‌های پارچه ای و قابل شستشو است، بیان کرد: کارگاه‌های تولیدی باید به این سمت بروند، زیرا هم رقابت در تولید ماسک زیاد خواهد شد و هم از نظر تامین مواد اولیه ماسک پارچه ای مشکلی نداریم.

وی گفت: انتظارمان از حوزه صنفی افزایش تولید ماسک‌های پارچه ای است، تولید این نوع ماسک نیاز به مجوز ندارد و فقط وزارت بهداشت باید نوع پارچه مورد استفاده را به سرعت تعیین تکلیف کند.

سرپرست وزارت صنعت بیان کرد: تولید ماسک پارچه ای باید گسترش پیدا کند، تاکید رئیس‌جمهوری نیز بر همین است، به طوری که باید بازاریابی در این حوزه انجام شود و رسانه ها و صدا و سیما آن را فرهنگ سازی کنند.

تولید روزانه ۶ میلیون ماسک صنعتی

مدرس خیابانی در خصوص ظرفیت‌های تولید ماسک نیز گفت: بنابر آمار رسیده ۳.۵ میلیون ماسک کارگاهی در سراسر استان‌ها تولید می‌شود و همچنین ظرفیت تولید ماسک صنعتی با توجه به ماشین آلات نصب‌شده ۶ میلیون عدد در روز است.

سرپرست وزارت صنعت درخصوص تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی نیز بیان کرد: نباید انحصار تامین مواد اولیه مختص یک یا دو کارخانه باشد و مواد اولیه در کارخانه‌های مختلف تامین شود.

مدرس خیابانی همچنین گفت: شبکه توزیع باید به گونه‌ای تنظیم شود تا تولید کننده به ازای ارایه آمار تولید خود بتواند از شرکت های تامین کننده مواد اولیه بدون واسطه و به طور مستقیم، مواد اولیه خود را تامین کند و به ازای تحویل و تولید ماسک به واحد تولیدی مواد اولیه داده شود.

وی تاکید کرد: اولویت اصلی برای اتصال به این شبکه توزیع، واحدهای صنعتی تولید ماسک است که دارای مجوز هستند.

سرپرست وزارت صنعت با بیان اینکه باید تکمیل زنجیره تولید در هر واحد تولیدی در دستور کار قرار بگیرد، ادامه داد: همچنان با کرونا مواجه ایم و بهترین مدل تولید نیز تولید درون زنجیره تامین است، در این زمینه گلوگاه اصلی مواد اولیه است که باید به فکر تامین آن باشیم.

نگرانی از بابت تولید ماسک نداریم

سرپرست وزارت صنعت با بیان این که یاد گرفته ایم چگونه از مشکلات عبور کنیم، اعلام کرد: نگرانی از بابت تولید ماسک نداریم و سازمان حمایت باید در این شرایط موضوع احتکار و اعلام موجودی ماسک و پارچه را جزو جرایم تخلفات صنفی و بازار قرار دهد.

وی با بیان اینکه رئیس‌جمهوری روی عرضه ماسک ارزان‌قیمت تاکید دارد، اضافه کرد: وزارت بهداشت و بازرسان سازمان غذا و دارو باید به حوزه داروخانه ها که عموماً ماسک را با قیمت بالاتر عرضه می‌کنند ورود کنند، زیرا قیمت ماسک در شبکه توزیع مشخص است و هرگونه افزایش قیمت نیز باید با بررسی و اسناد به سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان ارائه شود.

استقرار بازرس در شرکت‌های تامین کننده مواد اولیه ماسک

وی از سازمان حمایت خواست در شرکت های تامین کننده مواد اولیه مانند "بافتینه" و "بافتسان" بازرس مقیم مستقر کند و همچنین دایره نوع مواد اولیه مورد نیاز ماسک باید گسترده شده و وزارت بهداشت باید به این حوزه ورود کند.

مدرس خیابانی همچنین از ستاد اجرایی فرمان امام (ره) خواست با توجه به ظرفیت خود که ۲.۵ میلیون تولید روزانه است، روزانه یک میلیون ماسک به وزارت بهداشت تحویل داده و یک میلیون ماسک در مناطق محروم توزیع کند.

شبکه توزیع ماسک باید نظام‌مند شود

وی با بیان اینکه مردم باید همه جا به ماسک دسترسی آسان داشته باشند، گفت: با آمار ارائه شده ظرفیت تولید ماسک صنفی و صنعتی ۱۱ میلیون ماسک است، فقط روی شبکه توزیع باید کار شود، این شبکه ارتقاء یابد و نظام‌مند شود.

سرپرست وزارت صنعت همچنین تاکید کرد: ماسک نباید دو نرخی باشد یا اگر ماسک دونرخی را قبول داریم، باید در دو شبکه مجزا توزیع شود.

مدرس خیابانی بیان کرد: بر اساس موافقت وزارت بهداشت، تحویل سهمیه و حواله مواد اولیه توسط معاونت امور صنایع وزارتخانه انجام بشود.

همچنین معاون امور صنایع وزارت صنعت در این جلسه بیان کرد: ظرفیت تولید ماسک صنعتی ۶ میلیون ماسک روزانه با توجه به ماشین آلات نصب شده است و ظرفیت تولید ماسک n۹۵ نیز ۵۰۰ هزار عدد است.

"مهدی صادقی نیارکی" گفت: ستاد اجرایی فرمان امام(ره) از هفته آینده می تواند روزانه ۲.۵ میلیون عدد ماسک تولید کند و بقیه واحدها نیز روزانه ۳.۵ میلیون می توانند تولید کنند، علاوه بر این ظرفیت های جهادی نیز داریم و می‌خواهیم مواد اولیه را بر اساس حواله تحویل واحدها دهیم.

"محمدرضا شانه ساز" رییس سازمان غذا دارو نیز در این جلسه، افزود: تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی ماسک باید مدنظر قرار بگیرد و برای ماسک نیز قیمت مصوب باید تعیین شود تا از دو نرخی بودن بیرون بیاید.

"خلیلی" نماینده ستاد اجرایی فرمان امام(ره) نیز با بیان اینکه هدفگذاری این ستاد برای تولید روزانه چهار میلیون ماسک است، گفت: ظرفیت امروز ما ۲.۵ میلیون ماسک است که یک میلیون آن را می‌خواهیم به وزارت بهداشت و یک میلیون دیگر را در مناطق محروم توزیع کنیم.

وی افزود: هم اکنون ۳۵۰ نفر در کار حال کار برای تولید ماسک در مجموعه ما هستند و به فکر تامین مواد اولیه و تکمیل زنجیره تامین هستیم.

متولی ماسک کارگاهی، سازمان بسیج اصناف است

"جمشید گلپور" رئیس مرکز اصناف و بازرگانان وزارت صنعت نیز در این جلسه گفت: متولی ماسک کارگاهی را سازمان بسیج اصناف کشور قرار دادیم که در این حوزه ساماندهی خوبی انجام شد.

"مریم قاسمی" دبیر انجمن صادرکنندگان و تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی نیز با تأکید بر ضرورت اصلاح قیمت ماسک صنعتی و تامین مواد اولیه، بیان کرد: ظرفیت تولید ۶ میلیون ماسک صنعتی به صورت روزانه مورد تایید است و باید برای تامین مواد اولیه حواله داده شود تا تولید و توزیع در بازه های زمانی مناسب انجام بشود.

۹۶ واحد تولید صنعتی ماسک در کشور

"کیوان گردان" مدیرکل دفتر صنایع برق، الکترونیک و لوازم خانگی وزارت صنعت نیز با بیان اینکه ۹۶ واحد تولید صنعتی ماسک داریم، گفت: حدود ۳۰ تا ۴۰ از این واحدها قبل از شروع کرونا پروانه خود را گرفته بودند.

"حسن پور" رئیس بسیج اصناف نیز بیان کرد: روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار عدد ماسک در واحدهای صنفی در حال تولید است که یک میلیون و ۷۳۰ هزار عدد از آن در تهران و البرز تولید می‌شود.

وی با اعلام اینکه ظرفیت تولید روزانه تا پنج میلیون ماسک با تامین مواد اولیه را داریم، خاطرنشان کرد: هفته گذشته یک میلیون ماسک را به خوزستان فرستادیم و یکصدهزار ماسک را نیز به ایلام ارسال کردیم.

حسن پور با بیان اینکه کارگاه های ما هیچ وقت تعطیل نشدند، اعلام کرد: ۱۲ تیر ماه همزمان با میلاد امام رضا(ع) نخستین سایت تخصصی عرضه ماسک بدون واسطه برای خرید مردم رونمایی شد و عرضه ماسک در بستر اینترنت برای توزیع مناسب را در دستور کار داریم.

منبع: ایرنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

مرگ که فقط مال همسایه نیست!