۳۲۳۰
سه‌شنبه ۳۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۰
تعداد بازدید : ۲۷۸
سیاسی داخلی

اخبار ویژه

رییس سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح گفت: امسال به ۱۰۰ هزار نفر از بازنشستگانی که تاکنون از تسهیلات سازمان بازنشستگی برخوردار نشده‌اند، ۱۰۰۰ میلیارد تومان وام قرض الحسنه پرداخت می‌شود.

به گزارش فراتیتر، ابراهیم محمودزاده رییس سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح در مراسم رونمایی از طرح های رفاهی، حمایتی، درمانی و توانمندساز بازنشستگان نیروهای، گفت: امروز سرمایه های عمومی عظیمی در حوزه های وابسته به صندوق های بازنشستگی وجود دارد که برای قشر زیادی امید به آینده را ایجاد می کند و در صورت تغییر انگاره های موجود، می تواند نیروی مولد اقتصاد کشور شود.

مدیرعامل ساتا با اشاره به منویات فرماندهی کل قوا (مدظله العالی) درخصوص بازنشستگان، اظهارداشت: آن چیزی که ما امروزه در ساتا دنبال می کنیم، اجرای دو فرمان معظمٌ له، یعنی توجه به معیشت و توجه به منزلت بازنشستگان معزز نیروهای مسلح در چارچوب توزیع عادلانه و تأمین منابع است.

وی با اشاره به اقدامات گستردۀ سازمان درخصوص ارائه خدمات وسیع و خرسندساز، خاطرنشان کرد: مجموعه سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح سعی دارد با رعایت شأن و منزلت بازنشستگان، بتواند بستری را مهیا کند تا پیشکسوتان عزیز با کمترین دغدغه و مشکل، بتوانند مطالبات قانونی خود را دریافت کنند.

رئیس هیئت مدیره ساتا در خصوص بهره‌برداری از مجتمع رفاهی و اقامتی نارنج متین چابکسر گفت: این مجموعه اقامتی با مساحتی بالغ بر ۵۹۰۰۰ مترمربع با ظرفیت ۳۰ واحد مسکونی آپارتمانی، ۱۸ واحد دوخواب ویلایی، ۱۸ واحد ماه عسل، ۸ واحد سه خواب کانکس ویلایی و ۴ واحد جانبازان، مجموعاً باظرفیت ۲۸۰ تخت هتلی به همراه رستوران با ظرفیت ۱۹۰ نفر، کافی شاپ روباز با ظرفیت ۲۰۰ نفر، کافی شاپ مسقف با ظرفیت ۷۰ نفر و همچنین سالن همایش با ظرفیت ۱۴۵ نفر جهت میزبانی از مراسم های فرهنگی، به همراه محوطه سازیهای مطبوع با مساحتی بالغ بر ۲۰۰۰۰ مترمربع در شهر چابکسر استان گیلان آماده پذیرایی از خانواده پیشکسوتان معزز نیروهای مسلح است.

محمودزاده در ادامه درخصوص بهره‌برداری از مجتمع رفاهی و اقامتی هتل یاس متین انزلی گفت: این مجموعه اقامتی و تفریحی در زمینی به مساحت ۵۰.۰۰۰ مترمربع زیرمجموعه ای از گروه هتل های متین در سطح کشور بوده که به عنوان هتل آپارتمان چهار ستاره ساحلی شامل ۱۰۰ واحد اقامتی دارای امکاناتی از قبیل زمین بازی بچه ها، زمین بازی بزرگسالان، بزرگترین لاندری استان گیلان، ساختمان خدماتی، رستوران، کافی شاپ، نمازخانه، پیست اسکیت و همچنین سالن همایش بسیار شیک و مدرن و در شأن بازنشستگان نیروهای مسلح با ظرفیت ۳۴۳ نفر جهت میزبانی از مراسم فرهنگی است که توان پذیرش ۴۲۰ نفر در روز را داراست.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح با اشاره به نامگذاری شعار سال از سوی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) با عنوان «سال جهش تولید» و تأسی از آن، گفت: در راستای تحقق منویات معظم له، ساتا «جهش خدمات» را سرلوحه خود قرار داده و به منظور حمایت از تولیدات پیشکسوتان و خانواده‌های معزز نیروهای مسلح و همچنین توانمندسازی این عزیزان در کسب درآمد بصورت خوداشتغالی افق جدیدی را در مسئله معیشت بازنشستگان و حمایت از آنان ایجاد نموده است.

وی افزود: کارآفرینی یا توسعه کسب و کار برای افراد بازنشسته یا افراد نزدیک به بازنشستگی و خانواده های ایشان، راه حلی است برای افزایش درآمد و نیز تداوم نقش مهم اجتماعی آنان، فارغ از هرگونه وابستگی به کمک های دولتی که با توجه به رشد روزافزون جامعه بازنشستگی فرصت بی بدیلی برای مشارکت و هم افزایی از خود این عزیزان در رفع نیازهای این بازار بزرگ بوجود آمده است.

محمودزاده بازار اجتماعی کسب و کارهای بازنشستگان نیروهای مسلح را ظرفیتی برای معرفی کسب و کارهای بازنشستگان و تعامل ایشان چه با یکدیگر و چه با بازار آزاد دانست و تصریح کرد: نقش سامانه کسب و کار بازنشستگی (کوکباز) نقش تسهیلگری از طریق فراهم کردن بستری است تا بازنشستگان بتوانند استعدادهایشان را شکوفا کنند، کسب و کار دلخواهشان را به دست بیاورند و آن را رونق بدهند. در این سامانه همه اعضای خانواده ی یک بازنشسته می توانند با کمترین سرمایه، کسب و کار خانگی و محلی خود را راه اندازی و تولیداتشان را از طریق اینترنت به سراسر ایران عرضه کنند.

وی خاطرنشان ساخت: سامانه کسب وکار بازنشستگان نیروهای مسلح در نخستین جشنواره ملی کسب و کارهای بازنشستگان نیروهای مسلح که در شهریور ۱۳۹۸ برگزار شد، با شعار «از بازنشستگی به باز ایستادگی» به معرفی خود پرداخت و در فاز اول در حوزه های کسب و کارهای خانگی، خدمات آموزشی و مشاوره، و حمایت های مالی از کارآفرینان بازنشسته و در فاز دوم خدمات مراقبت و سلامت، خدمات منزل، بوم گردی و گردشگری و کسب و کارهای آزاد وارد بازار خواهد شد.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح، با بیان اینکه حفظ منزلت، معیشت و توانمندسازی بازنشستگان نیروهای مسلح از وظایف ساتا می باشد، اظهارداشت: بخشی از بازنشستگان معزز نیروهای مسلح بنا به شرایط جسمی و کهولت سن نیاز به مراقبت و نگهداری داشته و اغلب تمایل دارند تا این خدمات بوسیله اعضای خانواده و در محیط منزل صورت پذیرد. لذا لازم است تا در جهت ارتقای کیفیت زندگی آنان و به منظور ارائه خدمات تخصصی به این عزیزان به کسانی که زحمت مراقبت و نگهداری از آنها را تقبل نموده اند آموزش های عمومی و تخصصی لازم در حوزه مراقبت و نگهداری از بازنشستگان بیمار و سالمند داده شود.

محمودزاده با اشاره به ویژگی های «طرح مهتاب» گفت: ایجاد آرامش روانی، افزایش رفاه و ارتقاء سطح معیشت خانواده با کاهش هزینه های درمانی؛ فراهم کردن زمینه مشارکت و توانمندسازی افراد خانواده در ارائه خدمات مراقبت و نگهداری به سالمند یا فرد بیمار؛ ایجاد زمینه اشتغال جهت بازایستادن افراد خانواده با آموزش های تخصصی در این خصوص و نیز اعطاء مدرک معتبر در زمینه مراقبت از بیمار و سالمند جهت تسهیل در اشتغال افراد از مهم ترین اهداف این طرح است.

رئیس هیئت مدیره سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح درخصوص فرآیند اجرایی این طرح، گفت: این طرح در استان تهران به صورت آزمایشی در حال اجرا بوده و تعداد ۵۰ نفر در دوره مقدماتی ۴۰ ساعته با عنوان «آشنایی با اصول و فنون مراقبت در منزل» شرکت و موفق به دریافت گواهینامه شده اند و در نظر داریم این عزیزان به منظور ادامه طرح، در کلاس های تخصصی مراقبت از سالمند و بیمار به صورت کاملاً رایگان شرکت کنند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در طرح مهتاب نفرات مربوطه در کل کشور شناسایی شده و با مراکز آموزشی مربوطه نیز هماهنگ شده تا آنها بتوانند به صورت رایگان در این مراکز آموزش های مورد نظر را دیده و گواهی نامه معتبر دریافت نمایند تا ضمن بهره مندی از خدمات تخصصی با اخذ گواهینامه معتبر زمینه اشتغال آنها نیز فراهم شود.

پرداخت وام قرض الحسنه

مدیرعامل ساتا با تأکید بر بهبود معیشت و ارتقای منزلت بازنشستگان نیروهای مسلح، از پرداخت وام قرض الحسنه خبر داد و گفت: سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح، در سال ۱۳۹۹ اختصاص و واگذاری ۱,۰۰۰ میلیارد تومان وام قرض الحسنه به مشترکین تحت پوشش خود را پیش بینی کرده است.

محمودزاده با بیان اینکه این وام به صورت غیرحضوری و اینترنتی پرداخت خواهد شد، افزود: وام مزبور برای ۱۰۰ هزار نفر از بازنشستگانی است که تاکنون از تسهیلات سازمان بازنشستگی نیروهای مسلح برخوردار نشده اند و در طول سال جاری پرداخت خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه این وام نسبت به سال گذشته دو برابر شده است، خاطرنشان ساخت: مبلغ این وام را ۱۰ میلیون تومان است که از طریق سازمان بازنشستگی نیروهای مسلح به واجدین شرایط دریافت وام اطلاع رسانی و مبلغ مذکور به حساب آنان واریز خواهد شد.

حمایت از اشتغال و کارآفرینی بازنشستگان و فرزندان نیروهای مسلح

مدیرعامل ساتا اظهارداشت: از آنجائی که در طول سال های اخیر یکی از بزرگ ترین و مهم ترین دغدغه های بازنشستگان، وظیفه بگیران و خانواده های مستمری بگیران نیروهای مسلح، اشتغال فرزندان است، به نحوی که در بیشتر خانواده ها این موضوع به اولویت اول مشکلات یا درخواست های خانواده ها تبدیل شده است.

محمودزاده تصریح کرد: با توجه به محدود بودن ظرفیت های جذب و استخدام در دستگاه های دولتی و خصوصی، سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح خود را نسبت به رفع این دغدغه مسئول دانسته و در تلاش است تا با آموزش، حمایت و توانمندسازی خانواده مشترکین به ارتقاء سطح معیشت این عزیزان از طریق موسسه توانمندسازی بازنشستگان نیروهای مسلح و با هدف توانمندسازی و کمک به ایجاد اشتغال برای فرزندان، از ابتدای سال ۱۳۹۹ با تدوین شیوه نامه اجرایی، اعطاء وام قرض الحسنه برای خوداشتغالی، مهارت و کارآفرینی فرزندان بازنشستگان نیروهای مسلح، اقدام به پرداخت وام های قرض الحسنه به دو صورت اشتغال تا مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال با کارمزد ۴درصد و همچنین تسهیلات کم بهره (با توجه به طرح توجیهی) کند.

رونمایی از فاز نخست طرح تحولی نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی الکترونیک

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح، با تاکید بر رویکرد تحول‌محوری در زمینه ارائه خدمات مناسب به جامعه بیمه‌شدگان نیروهای مسلح در حوزه سلامت، گفت: نسخه اولیه طرح تحولی نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی الکترونیک خدمات درمانی نیروهای مسلح به صورت پایلوت در بیمارستان شهید چمران تهران آماده شده است.

وی تهیه زیرساخت تشکیل پرونده الکترونیک سلامت، نظام ارجاع و پزشک خانواده و نیز مقدمه دیجیتالی شدن تمامی فرآیند تجویز تا ارائه خدمت را اولین گام برای حذف نسخ کاغذی برشمرد و اظهارداشت: در گام اول و نسخه حاضر، تمامی مراحل اعم از مرحله پذیرش بیمه شده در مطب‌های درمانگاهی و نیز مرحله ارائه خدمت در داروخانه، آزمایشگاه و تصویربرداری پیش‌بینی شده و بدون نیاز به دفترچه خدمات درمانی و با ارائه کد بیمه، پذیرش و کد رهگیری جهت احراز هویت وی به تلفن همراه بیمه شده ارسال گردیده و بسیاری از خطاهای پزشکی را در حین تجویز خدمت و اشتباهات نسخه خوانی را در حین نسخه پیچی از بین خواهد برد.

محمودزاده ضمن تشکر از این اقدام سازمان بیمه خدمات درمانی خاطرنشان ساخت: تمامی ضوابط سازمانی موجود، به صورت هوشمند در فرایندهای نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی، به صورت بر خط (آنلاین) کنترل شده و برای پزشک در نسخه‌نویسی و تجویز و نیز برای بیمه شده در دریافت خدمت، هیچ گونه محدودیتی نخواهد بود.

منبع: مهر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: