۳۲۸۳
پنجشنبه ۰۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۳
تعداد بازدید : ۹۶
صفحه نخست عمومی

اخبار چرخشی

رییس دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت گفت: اگر کسی مشکوک به کرونا بوده و علائم هم داشته باشد و به مراکز ۱۶ ساعته کرونا مراجعه کند، در صورت تشخیص و درخواست پزشک، از او رایگان تست گرفته می‌شود.

به گزارش فراتیتر، سید سجاد رضوی درباره تعرفه تست‌های کرونا افزود: اگر شخص به مرکز خصوصی مراجعه کرده و علائم کرونا هم نداشته باشد، خود فرد باید هزینه تست را بپردازد. بر اساس دستورالعمل‌های معاونت بهداشت، تست کرونا در بخش دولتی فقط در صورتی که فرد علائم داشته باشد یا دچار بیماری زمینه‌ای باشد یا زن باردار باشد، به صورت رایگان انجام می‌شود.

وی ادامه داد: در سایر کشورها نیز به همین صورت است که اگر شخص بدون علائم بخواهد تست کرونا انجام بدهد، خودش باید هزینه را پرداخت کند. محدودیت تست کرونا در همه کشورها وجود دارد و اگر کسی خارج از شبکه بهداشت و درمان بخواهد تست انجام بدهد، هزینه به عهده خود شخص است. زیرا هیچ نظام سلامتی تاب آوری این هزینه را ندارد که برای همه افراد و هر روز تست کرونا انجام بدهد. از طرفی نتیجه این تست‌ها فقط چند دقیقه اعتبار دارد و ممکن است فرد چند دقیقه بعد از دریافت پاسخ تست، به ویروس کرونا مبتلا شود.

تعرفه تست مولکولی مشخص است

رییس دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت گفت: تست‌های آزمایشگاهی کرونا دو نوع مولکولی و سرولوژی است. تعرفه تست‌های مولکولی یا PCR مشخص است و بیمه‌ها نیز برای بیماران بستری بر اساس تعرفه اقدام می‌کنند.

وی افزود: اگر شخصی بخواهد به آزمایشگاه‌های خصوصی مراجعه کند، برای تست مولکولی یا PCR باید هزینه آزاد و حدود ۲۵۰ هزار تومان پرداخت کند.

تعرفه تست سرولوژی هنوز تعیین نشده است

رضوی گفت: تعرفه تست‌های سرولوژی هنوز تعیین نشده و پس از تصویب در شورای عالی بیمه سلامت، باید توسط هیات وزیران مصوب شود. البته برای پوشش بیمه‌ای تست سرولوژی نیز باید در شورای عالی بیمه مصوب شود. زیرا هنوز ضرورت تست سرولوژی و اختصاصی و مفید بودن آن به طور قطعی اثبات نشده است. در واقع نمی‌توان با تست سرولوژی گفت که شخص بیمار است یا خیر. اهمیت تست‌های سرولوژی هنوز از طرف حوزه آزمایشگاهی اعلام نشده و اگر این ضرورت اعلام شود، در شورای عالی بیمه سلامت بررسی می‌شود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر هزینه‌ای که برای تست‌های سرولوژی پرداخته می‌شود، آزاد است. تعرفه آن حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان خواهد بود که آن هم باید توسط هیات وزیران تایید شود. در واقع تست یا نباید انجام شود، یا اگر در حال انجام است، باید تعرفه مشخص داشته باشد.

رییس دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت گفت: در اولین جلسه شورای عالی بیمه سلامت بحث تعرفه تست‌های سرولوژی را بررسی خواهیم کرد.

منبع: ایرنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

مرگ که فقط مال همسایه نیست!