۳۴۱۹
سه‌شنبه ۰۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۹
تعداد بازدید : ۵۸۵
فرهنگ و هنر موسیقی

تیتر یک خبر چرخشی

شایان شکرابی پزشک عمومی و از هنرمندان فعال حوزه موسیقی با ساخت و تنظیم قطعاتی بر مبنای صدای تپش قلب بیماران،‌ این آوا را با موسیقی اصیل ایرانی تلفیق و آثار متفاوتی خلق کرده است.

به گزارش فراتیتر، شایان شکرابی پزشک عمومی، نوازنده پیانو و سرپرست گروه موسیقی «دال» از ساخت و تنظیم قطعاتی بر اساس صداهای بیماری‌های قلبی با در نظر گرفتن چارچوب‌های موسیقی اصیل ایرانی خبر داد.

وی افزود: در ساخت و تنظیم این قطعات صداهای ضبط شده از تپش قلب بیماران دچار بیماری‌های قلبی را با موسیقی اصیل ایرانی تلفیق کرده‌ام. من در این آثار تلاش کرده‌ام از نواها و سازهای بومی ایران استفاده و این موسیقی را با سازهای استاندارد غربی نیز ترکیب کنم. این ایده می‌تواند جنبه کمک آموزشی برای دانشجویان پزشکی و پرستاری جهت یادگیری صداهای قلب در حالت‌های مختلف داشته باشد.

این نوازنده پیانو با اشاره به انتشار اولین تجربه موسیقایی خود در این قالب بیان کرد: در اولین تجربه‌ای که پیرامون این پروژه انجام دادیم، آهنگ midsystolic click به‌عنوان یک مثال از این مجموعه با ملودی زیبای استاد پرویز مشکاتیان تلفیق شده است. این قطعه خوشبختانه با استقبال کارشناسان و جامعه پزشکی مواجه شده به طوری که روزهای گذشته و در صفحه daily cardiology (صفحه تخصصی آموزش قلب و عروق) نیز پیش روی مخاطبان قرار گرفته است.

شکرابی توضیح داد: این صدای قلب، صدایی با فرکانس بالاست که توسط استتوسکوپ (گوشی پزشکی) در میانه انقباض بطن‌ها شنیده می‌شود. صدای اول (s1) و دوم (s2) قلب به‌صورت طبیعی سمع می‌شود و صدای کلیک در میانه انقباض بطن‌ها به علت افتادگی دریچه میترال به گوش می‌رسد.

سرپرست گروه موسیقی «دال» چندی پیش یک گروه ویژه هنری به نام «ابرک» را نیز در راستای حمایت از بیماران روانپزشکی تشکیل داده بود.

تمرکز این گروه به صورت تخصصی بر مساله اشتغال بیماران روان‌پزشکی بر مبنای روش Individual Placement and Support بود. در این روش با شناسایی توانایی و استعداد هر شخص به حمایت و جایگزینی افراد در جایگاه مناسب آن‌ها پرداخته می‌شود.

منبع: مهر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: