۳۴۳۷
چهارشنبه ۰۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۱
تعداد بازدید : ۱۴۳
سیاسی داخلی

تیتر یک خبر ویژه

بررسی احتمال تحریم تسلیحاتی ایران در گفت‌وگو با عبدالرضا فرجی‌راد
پمپئو دو روز پیش اعلام کرد که مطمئنا تحریم تسلیحاتی ایران تصویب می‌شود. برایان هوک هم که به کشور‌های حوزه خلیج فارس سفر کرده، برای اینکار آمده و مطابق میل آن‌ها حرف می‌زند و خیلی نمی‌توان روی حرف‌های هوک تکیه کرد، اما آنها درحال تلاشند تا در تحریم تسلیحاتی ایران موفق باشند.
به گزارش فراتیتر، تحریم تسلیحاتی ایران طبق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد ۱۸ اکتبر، ۲۷ مهر، به پایان می‌رسد. در همین راستا آمریکا و متحدانش از جمله رژیم اسرائیل و برخی کشور‌های منطقه تلاش‌های وسیعی را برای ادامه تحریم تسلیحاتی ایران در پیش گرفته‌اند.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران می‌گوید عدم تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به قیمت تشدید مناقشات در منطقه تمام خواهد شد.

هوک که برای رایزنی با کشور‌های عرب خلیج فارس درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به منطقه سفر کرده، به خبرنگاران گفت: "با رهبران کشور‌های خلیج فارس و کشور‌های اطراف دنیا صحبت کرده ام. هیچ کس موافق نیست که ایران اجازه پیدا کند آزادانه تسلیحات متعارف مانند جت‌های جنگنده و انواع موشک را خرید و فروش کند. "

هوک گفت: "اگر شورای امنیت تحریم تسلیحاتی ایران را تا ۱۸ اکتبر تمدید نکند، آن‌ها قادر خواهند بود آزادانه به خرید و فروش تسلیحات بپردازند. "

او ادامه داد: "تصور کنید منطقه به چه صورتی در خواهد آمد. مناقشات در جا‌هایی مانند سوریه و یمن قطعا تشدید خواهند شد. "

آمریکا پیش‌تر هشدار داده که اگر شورای امنیت تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید نکند، طبق توافق هسته‌ای، از مکانیسم ماشه برای مقابله با این موضوع استفاده خواهد.

در کنار تحرکات برایان هوک در خلیج فارس مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز هفته گذشته به انگلیس رفت و با وزیر خارجه بریتانیا دیدار و گفتگو کرد. همچنین دومنیک راب رایزنی‌هایی هم با وزیر خارجه آلمان و فرانسه داشته است.

همچنین قرار است نماینده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا در امور ایران، برای گفتگو درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به انگلیس و استونی سفر می‌کند.

دکتر عبدالرضا فرجی‌راد استاد دانشگاه، سفیر پیشین ایران در نروژ و تحلیلگر مسائل ژئوپلتیک درباره تحرکات بین المللی با محوریت تحریم تسلیحاتی ایران گفت: "آنچه که تابه حال می‌دانیم این است که روسیه و چین احتمالا تلاش‌های آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در قالب برجام را وتو می‌کنند. اما آمریکا راه‌های دیگری هم دارد، می‌تواند خارج از برجام طرح تازه‌ای برای تحریم تسلیحاتی ایران ارائه کند. این کار می‌تواند اروپا را با تحریم تسلیحاتی ایران همراه‌تر کند. اروپا نمی‌خواهد تحت هیچ شرایطی برجام خدشه‌دار شود. اما خارج از چهارچوب برجام ماجرا متفاوت است. "

او افزود: «پمپئو دو روز پیش اعلام کرد که مطمئنا تحریم تسلیحاتی ایران تصویب می‌شود. برایان هوک هم که به کشور‌های حوزه خلیج فارس سفر کرده، برای اینکار آمده و مطابق میل آن‌ها حرف می‌زند و خیلی نمی‌توان روی حرف‌های هوک تکیه کرد، اما آن‌ها درحال تلاشند تا در تحریم تسلیحاتی ایران موفق باشند. به ویژه اینکه انتخابات آمریکا به زودی برگزار می‌شود و دولت آمریکا به دنبال کسب یک موفقیت در سیاست خارجی است تا بتواند در رقابت‌های انتخاباتی روی آن مانور دهد.»

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی درباره موضع اروپا هم گفت: "در چهارچوب برجام بعید است اروپا با آمریکا همراهی کند، اما خارج از آن ممکن است با ایران بازی کند. اروپا نمی‌خواهد برجام به طور جدی خدشه دار شود. موضع اروپایی‌ها هنوز روشن نیست به نظر فعلا در حال تامل و تفکر درباره وضعیت‌اند. "

فرجی راد در ادامه با بیان اینکه "چین و روسیه" تا اینجا کار محکم از ایران دفاع کرده‌اند، گفت: «چین و روسیه احتمالا تحریم تسلیحاتی ایران در قالب برجام را وتو کنند، اما در خارج از برجام با وجود اینکه می‌توانند دوباره وتو کنند، اما موضعشان مشخص نیست. استدلال روسیه و چین در مخالفت با تمدید تحریم تسلیحاتی ایران تا الان استدلالی برجامی بوده است. این دو کشور معتقدند کار آمریکا غیرقانونی است. با این حال هنوز روشن نیست که اگر آمریکا در خارج از چهارچوب برجام طرحی را برای تحریم تسلیحاتی ایران به شورای امنیت ببرد چه سرنوشتی پیدا می‌کند.»

او همچنین معتقد است مذاکراتی برای کم کردن اختلافات درباره ایران در جریان است، "مذاکراتی میان اروپا با آمریکا و یا روسیه با این کشور در چند وقع اخیر انجام شده است. تصور من این است که در تماس تلفنی اخیر پوتین و ترامپ در این باره مذاکراتی صورت گرفته است. البته روشن نیست این تحرکات چه تاثیری می‌تواند داشته باشد و اینکه آیا شدت عمل آمریکا را کاهش می‌دهد یا نه. از طرف دیگر باید به این نکته هم توجه کرد که انتخابات آمریکا هم نزدیک است و ترامپ هم اهل معامله است. "

این استاد دانشگاه درباره احتمال سنگ‌اندازی کشور‌های حوزه خلیج‌فارس بر سر لغو تحریم تسلیحاتی ایران گفت: «کشور‌های حوزه خلیج فارس بعید است بتوانند نظر روسیه و چین را تغییر دهند، اما واقعیت این است که این کشور‌ها قبلا سنگ اندازی‌هایی کرده‌اند و موفقیعیت‌هایی هم کسب نموده‌اند حالا هم همین روند را ادامه می‌دهند. آن‌ها لابی قدرتمندی در آمریکا و اروپا دارند. پول خرج می‌کنند، ویژه امارات و عربستان و تا حدودی کویت. بعضی از مشکلاتی که در حوزه بین الملل برای ایران ایجاد شده ناشی از فعالیت‌های همین کشور‌های جنوب خلیج فارس است.»

فرجی‌راد گفت: «کشور‌های جنوب خلیج فارس مایل نیستند که تحریم ایران و به ویژه تحریم تسلیحاتی برداشته شود. این کشور‌ها در سال‌های اخیر به طور مستمر از کشور‌های غربی سلاح می‌خرند و انباشته می‌کنند، اما مایل نیستند ایران به سلاح‌های پیشرفته دسترسی داشته باشد و می‌خواهند از نظر تسلیحات پیشرفته، دست برتر را در منطقه داشته باشند.»

او افزود: «به این ترتیب این کشور‌ها از تلاش‌های مغرضانه خود علیه ایران دست برنمی‌دارند مگر اینکه شرایطی در منطقه فراهم شود که آن‌ها دست از این فعالیت‌ها بردارند که البته هیچ چشم‌اندازی برای آن وجود ندارد و اگر هم بخواهند در ماه‌های آینده در قبال ایران تغییر رفتار دهند، جرات این کار را ندارند. با توجه به موضع خصمانه ایالات متحده علیه ایران اگر این کشور‌ها یک قدم به سمت ایران بردارند، آمریکا دو قدم علیه آن‌ها برخواهد داشت؛ بنابراین بدون هماهنگی با آمریکا جرات همکاری با ایران را نخواهند داشت، مگر اینکه ایران و آمریکا بعد‌ها وارد گفتگو شوند، مانند آنچه که در دوران برجام رخ داد و کشور‌های حوزه خلیج فارس هم وارد گفتگو با ایران شدند.»

منبع:فرارو
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

مرگ که فقط مال همسایه نیست!