۳۴۸۲
پنجشنبه ۰۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۸
تعداد بازدید : ۱۷۱
اجتماعی گردشگری

تیتر یک خبر ویژه

پرده کعبه، همزمان با آغاز مناسک «حج محدود»، زیر باران نو شد.

به گزارش فراتیتر، مراسم تعویض پرده کعبه شب گذشته زیر باران درحالی که مسجدالحرام خالی از زائران بود، انجام شد. این مراسم هر سال روز نهم ذی‌الحجه و در آستانه عید قربان و با حضور برخی مقامات بلندپایه عربستان برگزار می‌شود، امسال با شیوع ویروس کرونا مراسم تعویض پرده کعبه بدون حضور آن شخصیت ها برگزار شد.

پرده کعبه از حریر طبیعی خالص است، ۱۴ متر ارتفاع دارد و از ۵ قطعه تشکیل شده که مزین به «لا اله الا الله»، «محمد رسول الله»، «الله جل جلاله»، «سبحان الله و بحمده»، «سبحان الله العظیم»، «یا حنان» و «یا منان» است که پیوسته تکرار شده است. در این پرده ۶۷۰ کیلوگرم ابریشم خام به رنگ سیاه، ۱۲۰ کیلوگرم طلا و ۱۰۰ عدد نقره، مصرف شده و ۲۰۰ نفر در تولید آن نقش داشته اند.

پرده قدیمی پس از تعویض به انباری فرستاده می‌شود و هر سال قطعاتی از آن توسط مقامات سعودی به سران سایر کشورها هدیه داده می شود.

حج ۱۴۴۱ درحالی برگزار شده که عربستان به سفارش سازمان جهانی بهداشت، برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، تصمیم گرفت آن را به شکلی محدود و بدون حضور زائران سایر کشورها برگزار کند.

تا سال‌های گذشته جمعیتی بالغ بر ۲/۵ میلیون نفر در حج شرکت می‌کردند، اما امسال فقط یک هزار نفر اجازه شرکت در این مراسم را پیدا کردند. این زائران از ساکنان عربستان هستند که ۷۰ درصد آن‌ها از اتباع خارجی مقیم در این کشور، بوده‌اند. جمعیت زائران بین ۲۰ تا ۵۰ سال است که پیش از حضور در مراسم حج، قرنطینه شده و تست کرونا داده‌اند. این زائران در پایان حج نیز به قرنطینه می‌روند.
 

 

انتهای پیام

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

مرگ که فقط مال همسایه نیست!