۴۱۰۲
يکشنبه ۰۲ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۳
تعداد بازدید : ۲۶
اقتصادی ایران

تیتر یک خبر چرخشی

عضو سندیکای لوله و پروفیل فولادی گفت: سرپرست جدید وزارت صنعت در دوره کوتاه حضور در وزارتخانه با برگزاری جلسات با تشکل‌های فولادی برای سامان بخشیدن به بازار فولاد به ویژه ورق بر اتخاذ سیاست برای منافع ملی نظام تاکید دارد.

به گزارش فراتیتر، «امیر حسین کاوه» توضیح داد: جعفر سرقینی سرپرست فعلی وزارت صنعت، سالیان زیادی در وزارتخانه حاضر بوده و با تشکل های زنجیره فولاد آشناست و اکنون رویکرد به هم اندیشی برای حل مشکلات این بخش دارد.

وی یادآور شد: سامانه بهین یاب از دقت کافی برخوردار نیست تا مرجع تعیین سهمیه مواد اولیه قرار بگیرد و باید نسبت به این امر بازنگری و یا حذف شود.سامانه بهین یاب درگاه اطلاعات و خدمات صنعت، معدن وتجارت که کلیه اطلاعات مفید و خدمات مرتبط با حوزه سرمایه گذاری در صنعت، معدن وتجارت اعم از صدور مجوزها، وضعیت پروژه ها و طرح ها ، معافیت های گمرکی و ...در این بخش ارایه شده است.

به گفته کاوه، اکنون سالیانه حدود ۱۰ میلیون تن ورق گرم فولادی در کشور تولید می شود و فعالان صنعت لوله وپروفیل در شرایط فعلی قابلیت جذب هفت میلیون تن آن را دارند، ضمن اینکه ظرفیت اسمی ۱۲۰ واحد لوله و پروفیل کشور بیش از ۱۸ میلیون تن است.

دبیر پیشین سندیکای لوله و پروفیل فولادی افزود: اکنون کمیته مشترکی از نمایندگان سندیکا، فولاد مبارکه و وزارت صنعت شکل گرفته برای سامان بخشی به بازار ورق فولادی و یکی از اقدامات انجام شده تاکنون اینکه ۷۰ واحد از جمع ۱۲۰ کارخانه لوله و پروفیل، ظرفیت سنجی شده (تطبیق پروانه فعالیت با تولید، ظرفیت بالقوه و بالفعل) تا توان دقیق تولید راستی آزمایی شود.

وی گفت: کمیته یاد شده همه اطلاعات کارخانه ها از قبیل مصرف آب، برق، گاز، شمار کارکنان، ارزش افزوده، حقوق پرداختی بابت بیمه تامین اجتماعی، تکمیلی، شرایط فعالیت در منطقه را رصد می کنند، تا از تقاضای کاذب جلوگیری کنند.

کاوه افزود: واقعیتی که وجود دارد، کارخانه های موجود لوله و پروفیل نمی توانند با ظرفیت ۱۰۰ درصدی فعالیت کنند، اما نباید بدلیل نبود مواد اولیه تماشاگر تعطیلی آنها بود.

وی یادآور شد: سال ۱۳۹۷ بدلیل تامین مواد اولیه کارخانه های لوله و پروفیل ، امکان صادرات ۵۰۰ هزار تنی آنها فراهم شد، سال گذشته حدود ۴۰۰ هزار تن تحقق یافت، اما امسال با گذشت پنج ماه از سال کمتر از ۱۰۰ هزار تن صادرات انجام شده است.
عضو اتاق بازرگانی تهران اضافه کرد: اکنون با قیمت ورق فولادی که مرداد ماه به ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم رسید و برای پروفیل هرکیلو گرم ۱۶- ۱۵ هزار تومان تمام می شود، امکان رقابت در بازارهای خارجی وجود ندارد.

به گفته وی، اکنون هرتن ورق فولادی در بازارهای جهانی ۴۵۰ دلار است و ترکیه هم حدود ۵۲۰ دلار به ازای هرتن صادرات پروفیل فولادی دارد و با شرایط کنونی امکان رقابت میسر نمی شود.

کاوه ابراز امیدواری کرد: هم اندیشی تولید کنندگان ورق فولادی و سیاست گذاری وزارت صنعت و همراهی صنایع پایین دستی وضعیت بازار فولادی بویژه ورق به ثبات بیانجامد.

منبع: ایرنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

مرگ که فقط مال همسایه نیست!