۴۳۵۹
چهارشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۴
تعداد بازدید : ۳۹۵
سیاسی خارجی

اخبار ویژه

فیروز مورد تحسین دیگر روسای جمهور فرانسه نیز قرار گرفته است. "فرانسوا میتران" در سال ۱۹۸۸ نشان "هنر و ادب" و "ژاک شیراک" نیز در سال ۱۹۹۸ "لژیون افتخاری" را به او تقدیم کردند.
به گزارش فراتیتر، "امانوئل مکرون" رئیس جمهور فرانسه در سفر خود از بیروت با "فیروز" یکی از مشهورترین خوانندگان جهان عرب دیدار کرد. فیروز قطعه‌ای زیبا و معروف در مورد شکوه و زیبایی شهر بیروت خوانده است.

به گزارش عصرایران به نقل از فرانس ۲۴، خشم و عصبانیت لبنانی‌ها از نخبگان سیاسی به دلیل بحران اقتصادی، بیکاری و بی‌کفایتی مسئولان در انفجار بزرگ بندر بیروت در ماه جاری دلیل خوبی بود تا مکرون به خانه هنرمند ۸۵ ساله لبنان برود که به عنوان یک گنجینه ملی، نماد صلح و فراتر از اختلافات قومی و فرقه‌ای در این کشور شناخته می‌شود و محبوب است.

مکرون در روز دوشنبه و پس از ورود به فرودگاه بیروت مستقیم به خانه فیروز رفت.

در خارج از خانه فیروز گروهی از معترضان با حمل پلاکارد‌هایی که روی آن نوشته شده بود "در قسمت اشتباه تاریخ نایست" شعار "نه به ادیب" سردادند. آن‌ها به انتخاب "مصطفی ادیب" به عنوان نخست وزیر جدید اعتراض داشتند.

"فیروز" خواننده لبنانی که هم اکنون ۸۵ سال دارد؛ بخشی از ماندگارترین ترانه‌های جهان عرب را خوانده است.

رئیس جمهور فرانسه پس از ترک خانه "فیروز" به عنوان یکی از بزرگترین خوانندگان جهان عرب با خبرنگاران صحبت و گفتگو کرد/ عکس: رویترز

مکرون د ربیروت با خبرنگاران فیروز

در هنگام خروج از خانه فیروز، مکرون برای صحبت با جمعیت متوقف شد.

او به معترضان و خبرنگاران گفت: همان قولی را که به فیروز دادم به شما هم می‌دهم. قول داده‌ام هر کاری را برای اصلاحات و بهبود اوضاع لبنان انجام دهم. قول می‌دهم رهایتان نمی‌کنم.

این دومین باری است که مکرون در کمتر از یک ماه از بیروت بازدید می‌کند و لبنان را برای به کارگیری کارشناسان بدون پرونده فساد تحت فشار قرار دهد.

او تلاش کرده بود کابینه جدید در لبنان فراتر از احزاب سیاسی و دسته بندی‌های مذهبی - دینی توسط تکنوکرات‌ها تشکیل شود.

انفجار بزرگ بیروت باعث کشته شدن ۱۹۰ نفر و آواره شدن بیش از ۲۵۰ هزار نفر شد.

مکرون دیدارش با فیروز را "قدرتمند و لذت‌بخش" توصیف کرد و افزود: به فیروز گفتم او نماینده لبنان برای من است و بسیاری از آوازهایش حس نوستالژیک دارد.

مکرون گفت که آواز "برای بیروت" (لبیروت) فیروز که از شبکه‌های مختلف لبنان روی تصاویر انفجار بزرگ آگوست قرار گرفت را بیشتر از بقیه دوست دارد.

سایت فرانس ۲۴ نوشت: این خواننده مرموز به ندرت در محافل عمومی صحبت می‌کند، اما اشعار و صدایش از "رباط" مراکش تا "بغداد" عراق می‌پیچد.

او در یکی از معروف‌ترین آهنگ‌هایش که قبل از جنگ‌های داخلی داخلی این کشور بین سال‌های ۱۹۹۰- ۱۹۷۵ منتشر شد، می‌خواند: "شما را در تابستان و زمستان دوست دارم". در آن زمان لبنان به "سوئیس خاورمیانه مشهور بود" و با رستوران‌ها و سواحلش بت‌های هالیوود را به خود جذب می‌کرد.

ترانه‌های او در میان هر دین و جناحی از مسلمانان تا مسیحیان و دروزیان شنیده می‌شد.

فیروز مورد تحسین دیگر روسای جمهور فرانسه نیز قرار گرفته است. "فرانسوا میتران"در سال ۱۹۸۸ نشان "هنر و ادب" را به فیروز داد و "ژاک شیراک" نیز در سال ۱۹۹۸ "لژیون افتخاری" را به او تقدیم کرد.

"نهاد رزق ودیع حداد" که با نام فیروز شناخته می‌شود برای اولین بار در سال ۱۹۷۵ در یک برنامه فرانسوی در تلویزیون‌های اروپا ظاهر شد.
 
منبع: رویترز
 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: