۴۳۸۶
پنجشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۰
تعداد بازدید : ۱۳۸
فرهنگ و هنر هنرهای تجسمی

تیتر یک خبر ویژه

این روزها که گالری‌ها ملزم به رعایت کلیه پروتکل‌های بهداشتی هستند، برخی هنوز برگزاری نمایشگاه‌های هنری را به صورت حضوری تدارک دیده‌اند. در این میان تعداد دیگری از گالری‌ها نیز به دلیل افزایش میزان مبتلایان به بیماری کووید ـ ۱۹، تصمیم گرفته‌اند که فعالیتشان را به دنیای مجازی محدود کنند.

به گزارش فراتیتر، مروری دارد بر برخی از نمایشگاه‌هایی که به صورت مجازی و حضوری در این ایام برپا هستند.

آثار اوژن سیروسی در گالری اعتماد

نمایشگاه انفرادی آثار اوژن سیروسی روز جمعه (۱۴ شهریور ماه) در  گالری اعتماد ۱ افتتاح می‌شود و تا ۲۵ شهریور نیز برقرار است. 

در بیانیه این نمایشگاه هنری آماده است که «تو: در برابر تو و خودم، احساس وظیفه می‌کنم. این مجموعه را به تو هدیه می‌کنم. خانواده، دوستان و تو، مضمون‌های رایج و متداولی هستند که در آثار و مجموعه‌های من شکل می‌گیرند. این ظروف، بدون هیچ شباهت ظاهری، بدن انسان و یا بنایی آشنا را خاطرنشان می‌سازند. من، با کارهایم، از سویی احساسات و اندیشه‌هایم را آشکار می‌سازم و از سویی، آن‌ها را به انتخاب تو وامی‌گذارم.»

امکان بازدید از این نمایشگاه هر روز به غیر از دوشنبه ها از ساعت ۱۲ تا ۲۰  فراهم شده است. 

گالری اعتماد ۱ در میدان هفت تیر، مفتح جنوبی، بن بست شیرودی پلاک ۲۵ واقع شده است.

 

روزمرگی زنان در گالری راه ابریشم

نمایشگاه «روزـمرگی» که روز جمعه (۱۴ شهریور ماه) در گالری راه ابریشم افتتاح می‌شود و تا ۳۰ شهریور نیز ادامه دارد، تلاش می کند تا روایت غرق‌ شدن زنان در روزمرگی‌های زندگی را نشان دهد.

سارا ساسانی در بخش هایی از توضیح محتوای این نمایشگاه نوشته است: «واژگان زیادی در زبان فارسی هستند که شبیه هم نوشته می‌شوند اما معانی متفاوتی دارند؛ من جمله دو واژه "رو ْزمرِّگی" و "روزـمرگی"؛ از قضا این دو واژه این روزها در ایران، علاوه بر شکل واحد، معانی نزدیک به هم نیز یافته‌اند. مجموعی از شرایط، بخشی از زنان کشور را به روزـمرگی وا داشته است. آنها روزها را سپری می‌کنند و هر روز در خود و روزانه‌هایشان دفن می‌شوند.»

گالری راه ابریشم در تهران، بلوار کشاورز، بین خیابان وصال و قدس، شماره ۲۱۰، ساختمان تکنو آجر واقع شده است.

 

دو نمایشگاه گروهی در گالری اُ

نمایشگاه اُ این روزها میزبان دو نمایشگاه گروهی است که مجموعه فریدون آو و احسان لاجوردی را به نمایش می گذارد. این نمایشگاه ها تا ۳۱ شهریور برقرار هستند. 

در مجموعه‌ «نور»، احسان لاجوردی، به عنوان مجموعه‌داری جوان‌، آثاری را از مجموعه‌ی خود انتخاب کرده است که به عقیده وی مواجهه‌ی مخاطب با اثر هنری را به چالش می‌کشد و هنرمندانی را پیش چشم می‌گذارد که ضمن برداشت متفاوت خود از هنر، تامل برانگیز هستند. این منتخب، شامل آثاری از هنرمندانی همچون مسعود عربشاهی و فرشید ملکی، در کنار آثاری از هنرمندانی که در دوران میانی فعالیت حرفه‌ای خود هستند مانند وحید حکیم و سهند حسامیان و آثاری از نسل جوان‌تری از هنرمندان مانند محمدرضا میرزایی، اشکان صانعی و مریم ایمانی است.

همچنین در مجموعه‌ «لعل» تلاش شده تا آثاری از مجموعه‌ی فریدون آو انتخاب شود که یا متعلق به دوره‌های ابتدایی فعالیت حرفه‌ای هنرمندان و یا آثاری باشد که در سال‌های اخیر کمتر فرصت به نمایش درآمدن را داشته‌اند. بر این اساس کارهای ابتدایی هنرمندانی چون فرهاد مشیری، محمدحسین عماد، شیده تامی، شهلا حسینی، شاهپور پویان در کنار تعدادی از آثار تاثیرگذار نسل جوان‌تری از هنرمندان در این مجموعه به نمایش درآمده است.

امکان بازدید از این نمایشگاه از یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۲ تا ۲۰ و روزهای جمعه ۱۶ تا ۲۱ فراهم شده است. گالری روزهای شنبه تعطیل است.

گالری اُ در خیابان کریمخان، خیابان سنایی، خیابان شاهین (خدری)، پلاک ۱۸ واقع شده است.

روایت  هراس‌ها و رنج‌ها در گالری پروژه‌های آران

نمایشگاه انفرادی آثار پریسا تقی پور از ۱۴ تا ۲۴ شهریورماه در گالری پروژه های آران برگزار است. 

در بخشی از بیانیه این نمایشگاه به قلم علیرضا غنی آمده است که «در این‌جا هنرمند بر آن است تا سویه‌های پنهان وجود خود را در ساحت انضمامی مصنوعات متجلّی کند. دیوهای هنرمند از دالان‌های نمور ناخودآگاه سربرآورده‌اند، از مغاک درون. آن‌ها از هراس‌ها و رنج‌ها می‌گویند، از یک فقدان عمیق. این پیکره‌ها از یک‌سو به اسطوره‌های شرور مردانه دلالت دارند و از سویی دیگر واجد نشانه‌های زنانه‌اند. پارادوکسی که مداقه‌ی بیشتر در آن نگاه متفاوت هنرمند را آشکار می‌سازد، نگاهی که در تقابل با گزاره‌ی آغازین قراردارد. سویه‌های تاریک وجود زنانه در کار هنرمند شخصی‌تر از آن‌اند که بخواهند بازنمای اسطوره باشند ...»

امکان بازدید از این نمایشگاه از ساعت ۱۳ تا ۱۸ فراهم شده است. 

گالری «پروژه‌های آران» در خیابان نوفل‌لوشاتو، کوچه لولاگر، شماره ۵، ورودی حیاط واقع شده است. این گالری روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه تعطیل است.

 

نمایشگاه هنری «کووید ـ ۱۹» در هنر طهران

یک نمایشگاه گروهی به نام «کووید ـ ۱۹» روز جمعه (۱۴ شهریورماه) در گالری هنر طهران برگزار می‌شود و تا ۱۵ مهرماه ادامه دارد. 

این نمایشگاه گروهی با آثار هنرمندانی چون أدل رودریگ (تصویرسازی)، علیرضا پاکدل (کاریکاتور)، مریم سعیدپور (عکاسی)، کوثر پلنگی (نقاشی)، علی خالق (مفهومی)، بهناز محمدهادی (مجسمه) و ماریو فونتس (پوستر) برگزار می‌شود.

بازدید از نمایشگاه از ساعت ۱۶ الی ۲۱ امکان پذیر است.

گالری هنر طهران در خیابان کریمخان زند، خیابان ایرانشهر، روبروی پارک هنرمندان، بن بست نیکوشهر قرار دارد.

 

گالری شیرین و دو نمایشگاه هنری

گالری شیرین این روزها میزبان دو نمایشگاه هنری است. بر این اساس نمایشگاه انفرادی نقاشی نوشین ایپکچی با عنوان «اندرونی» و نمایشگاه گروهی نقاشی و مجسمه با عنوان «خاتون خلعت‌پوش» و به کوشش معین شافعی روز جمعه افتتاح می‌شوند و تا ۲۶ شهریورماه نیز ادامه دارند.

بازدید از این نمایشگاه‌ها جمعه‌ها از ساعت ۱۶ تا ۲۰ و شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۱ تا ۱۹ با تعیین وقت قبلی امکان پذیر است.

گالری شیرین در خیابان کریمخان، خیابان سنایی، کوچه سیزدهم، شماره ۵ واقع شده است.

 

«صد اثر، صد هنرمند» در گالری گلستان

بیست و هشتمین دوره نمایشگاه «صد اثر صد هنرمند» که رویداد تابستانی گالری گلستان محسوب می شود، به دلیل شرایط بحرانی شیوع ویروس کرونا در کشور، در فضای مجازی برپا می‌شود.

این نمایشگاه از دهم مرداد تا اول مهر ماه «صد اثر صد هنرمند» در وب سایت و اینستاگرام گالری گلستان میزبان علاقه‌مندان به هنر و البته خریداران آثار هنری است. در این نمایشگاه ٢٨٢ اثر منتخب شده به نمایش و فروش گذاشته می‌شود.

در این مجموعه آثاری از پرویز کلانتری، رضا مافی، فرامرز پیلارام، پروانه اعتمادی، ناصر اویسی، اردشیر محصص، کامبیز درمبخش و ... نیز به نمایش گذاشته شده است.

منبع: ایسنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

مرگ که فقط مال همسایه نیست!