۴۴۱۳
شنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۷
تعداد بازدید : ۱۲۷
فرهنگ و هنر هنرهای تجسمی

تیتر یک خبر ویژه

کتاب چاپ سنگی مصور «مختارنامه» با ۳۱ تصویر سیاه و سفید از قیام مختار ثقفی با قدمتی ۱۶۰ ساله در گنجینه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نگهداری می‌شود.

به گزارش فراتیتر، کتاب چاپ سنگی «مختارنامه» متعلق به سال ۱۲۸۰ هجری قمری در مخزن نفایس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نگهداری می‌شود. مولف کتاب «مختارنامه» یا «روضه المجاهدین»، عطاءالله بن حسام واعظ است و کتابت آن را محمدعلی خوانساری برعهده داشته است.

این کتاب در بیست و چهار باب به رشته تحریر درآمده و هرباب کتاب واقعه یا جنگی را روایت می‌کند. در این اثر همه وقایع تاریخی که بر مختار می‌گذرد از مرگ «یزید بن معاویه» گرفته تا قیام توابین و بعد از آن روایت می‌شود.

واعظ هروی به عنوان راوی تاریخ زیسته مختار ثقفی در دوران قیام، اهتمام خود را بر آن داشته تا یک به یک جنگ‌های مختار را روایت کند. بخش عمده این کتاب به شرح مجازات قاتلان امام حسین (ع) و یاران آن حضرت و چگونگی شکل‌گیری قیام مختار اختصاص یافته است.

آخرین نسخه موجود از این کتاب در مخزن نفایس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، ۳۱ تصویر سیاه و سفید را دربرمی‌گیرد که این تصاویر شامل بیعت کردن مردم با عبدالله عفیف و خبردار شدن عبیدالله ملعون، تصویر حبس بودن مختار، تصویر بارگاه مختار و کشتن قتله سید الشهداء هریک به نوعی و زندان فرستادن خولی اصبحی علیه‌اللعنه، تصویر کشته شدن شمر و ... می‌شود.

منبع: ایلنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

مرگ که فقط مال همسایه نیست!