۴۵۰۱
دوشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۲
تعداد بازدید : ۱۷۱
ورزشی فوتبال

تیتر یک خبر چرخشی

فرهاد مجیدی فعلا از استقلال جدا شده و گفته تا مدیریت کنونی سر کار باشد، برنمی‌گردد. این به آن معنی است که خوش‌تیپ وطنی استقلالی‌ها قید همکاری با باشگاه را زده است. خوش‌تیپ ایتالیایی و مد نظر استقلال هم که با وضعیت پیش‌آمده نمی‌تواند به این سادگی‌ها روی نیمکت این تیم بنشیند.

به گزارش فراتیتر، پرسش و ابهام در فوتبال ایران به شکل‌های مختلفی بروز می‌کند؛ ولی وجه اشتراک همگی این است که پاسخ روشنی برایشان پیدا نمی‌شود. در اینکه بزرگ‌ترین دغدغه این روز‌های فوتبال ایران وضعیت پرونده غرامت مارک ویلموتس، سرمربی بلژیکی و سابق تیم ملی است، تردیدی نیست. او درخواست ۶.۲ میلیون یورو کرده که به‌تن‌هایی برای به‌زانو درآوردن فدراسیون فوتبال کافی است؛ بااین‌حال در‌این‌باره ابهامات آن‌قدر زیاد است که به‌ظاهر با چند هزار ساعت فعالیت هم نمی‌شود همه پاسخ‌ها را برایش یافت.

اگرچه نهاد‌های نظارتی، بازرسی و اطلاعاتی در پی رسیدن به پاسخ صحیح برای ابهامات مربوطه گام برداشته‌اند؛ ولی به نظر می‌رسد از سرعت آن‌ها هم کاسته شده و حالا بیش از آنکه «رو» بازی کنند، سعی شده در پس پرده مشکلات حل شود. نمونه‌اش همان جلسه روز شنبه کمیسیون اصل ۹۰ با اعضای فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش است که برخلاف جلسه اول، پوشش خبری نداشت و این‌بار کسی اشتیاقی برای جلوی دوربین قرار‌گرفتن و بازگویی جزئیات از خود نشان نداد. دلیلش می‌تواند استراتژیک باشد و برای ا‌ز‌بین‌بردن حساسیت‌های فیفا، ولی دست‌کم، دو‌سوم همان افرادی که در جلسه حاضر بوده‌اند، می‌دانند که فدراسیون فوتبال با سکوت آزاردهنده‌اش بخش اعظم مشکلات ویلموتس را رقم زد.

البته فدراسیون فوتبال به‌تنهایی این روز‌ها گرفتار ابهام و پرسش نیست. وضعیت برای باشگاه استقلال، یکی از دو باشگاه مطرح ایرانی، هم مشابه است. آن‌ها در شرایطی که چند روز مانده به ازسرگیری مجدد رقابت‌های آسیایی، نه سرمربی دارند و نه مشخص است با فهرست چه کسی وارد بازار شده و در پی تقویت تیمشان هستند.

داستان این باشگاه را کم‌و‌بیش همه فوتبالی‌ها می‌دانند. فرهاد مجیدی که خودش به جای استراماچونی وارد باشگاه شده بود، بعد از شکست در فینال جام حذفی اخراج شد و مسئولان باشگاه وعده دادند خیلی جدی مقدمات بازگشت آندره‌آ را فراهم می‌کنند؛ اما مشکل اینجا بود که فرهاد مجیدی، پیش از رسیدن بازی فینال، از اقدام غیرحرفه‌ای مسئولان باشگاه، به‌ویژه احمد سعادتمند، مدیرعامل استقلال، پرده برداشت که راهی ایتالیا شده و در شرایطی که تیم مهیای دربی می‌شده، با استراماچونی برای بازگشت به این تیم مذاکره کرده است. فرهاد بعد از دربی به نشانه اعتراض قهر کرد و رفت‌و‌برگشتی به باشگاه داشت. مدیرعامل هم حرف‌های فرهاد را بی‌اساس دانست؛ ولی برایش خط‌و‌نشان کشید که اگر جام حذفی را نیاورد، اخراج می‌شود. فرهاد هم پاسخ داد جام هم بیاورد، از استقلال می‌رود. دست آخر، فرهاد بدون اینکه جامی بیاورد، از استقلال جدا شد؛ ولی وعده‌ای که مسئولان باشگاه برای بازگرداندن استراماچونی داده‌اند، هنوز محقق نشده و به نظر می‌رسد به گرهی سخت تبدیل شده باشد.

در پی بازگرداندن خوش‌تیپ ایتالیایی

هواداران استقلال با آندره‌آ استراماچونی خاطراتی اندک، ولی خوش دارند. تیم او بعد از سال‌ها، هرچند به مدت بسیار کوتاهی، به صدر جدول رسید و بازی با‌کیفیتی به نمایش می‌گذاشت. در روز‌هایی که تیم رقیب، یعنی پرسپولیس با برانکو داشت آتش‌بازی می‌کرد، استقلالی‌ها امید زیادی داشتند با مربی خوش‌تیپ ایتالیایی‌شان بالاخره به ناکامی طولانی‌شان در بردن لیگ پایان دهند؛ اما استراماچونی روز‌های آخر نیم‌فصل به دلیل دریافت‌نکردن مطالباتش از ایران رفت و تیم را تنها گذاشت.

این جدایی البته به معنی قطع رابطه عاطفی نبود؛ چرا‌که استرا هرجا نشست، از خوبی استقلال و هوادارانش گفت و هواداران هم هر بار فرصتی دست داد، نامش را فریاد زدند تا بداند هنوز منتظر بازگشتش هستند. آخرین نمونه این رابطه عاطفی را باید دو، سه روز اخیر در خیابان‌های سعادت‌آباد و جلوی ساختمان باشگاه استقلال جست که هواداران بی‌شماری با سردادن شعار «استرا به تیمت برگرد» خواستند این ایتالیایی دوباره هدایت تیمشان را بر عهده بگیرد. مدیران استقلال هم با دانستن این موضوع تلاش کردند با مطرح‌کردن بیش از اندازه این فرضیه که استراماچونی برمی‌گردد، هواداران عصبانی را که دوباره جام را از دست داده بودند، آرام نگه دارند.

البته فقط مسئولان باشگاه استقلال نیستند که می‌گویند استراماچونی قرار است برگردد؛ چون چندین رسانه ایتالیایی هم با پرداختن به جزئیات این بازگشت، چنین فرضیه‌ای را پررنگ کرده‌اند. حتی آن‌ها از قراردادی دو‌ساله با رقم نزدیک به ۱.۸ میلیون یورو به ازای هر سال هم برای استرا پرده برداشته‌اند و شرط و شروط این ایتالیایی برای باشگاه استقلال را هم مشخص کرده‌اند. در این سو، استقلالی‌ها هم با واگذار‌کردن همه امور به احمد سعادتمند، امید زیادی دارند این مربی دوباره برای بازگشت چراغ سبز نشان دهد.

قانون منع خرید خارجی‌ها

مسئولان باشگاه استقلال با وعده بازگشت استراماچونی هواداران عصبانی را آرام کرده‌اند و می‌گویند همین یکی، دو روز با خبر‌های مهمی آن‌ها را شگفت‌زده می‌کنند؛ ولی مشکل اینجاست که به‌تازگی قانونی وضع شده که باشگاه‌های ایرانی را از خرید بازیکن و مربی خارجی منع می‌کند. این قانون در پی شکایت گسترده خارجی‌ها از فوتبال ایران در فیفا تصویب شده و به نظر می‌رسد مسئولان سازمان لیگ برای اجرایش مصمم هستند. البته این قانون یکی، دو استثنا هم دارد که می‌گوید هر باشگاهی که در فصل اخیر بازیکن و مربی خارجی داشته، می‌تواند با آن‌ها تمدید کند و به کار ادامه دهد؛ ولی این خارجی‌ها اجازه رفتن به تیم دیگری در ایران را ندارند. مسئولان باشگاه استقلال حالا امیدوارند با استفاده از همین بند استراماچونی را برگردانند. آن‌ها اعتقاد دارند استرا تا پایان این فصل با استقلال قرارداد داشته و در نتیجه با تمدید این قرارداد مشکلی برای بازگشت ندارد.

مشکل، اما اینجا است که این نظر مسئولان باشگاه استقلال است؛ چون مسئولان سازمان لیگ به‌شدت تأکید می‌کنند استقلال اجازه چنین کاری را ندارد؛ چون قرارداد سرمربی ایتالیایی‌اش را فسخ کرده و مربی دیگری (فرهاد مجیدی) را جایگزین او کرده است. مسئولان سازمان لیگ در دو روز گذشته بیش از ۱۰ بار این موضوع را عنوان کرده‌اند که باشگاه استقلال نمی‌تواند با استراماچونی توافق کند.

البته رابطه خوب احمد سعادتمند با مجموعه وزارت ورزش کورسوی امید استقلال را برای بازگشت استراماچونی زنده نگه داشت و آن‌ها امید داشتند با توضیح این شرایط که بازگشت استراماچونی مانع از پرداخت جریمه سنگین این باشگاه به این مرد ایتالیایی می‌شود، وزارت را راضی به چنین اقدامی کنند. سکوت وزارت ورزش در چند روز اخیر هم این شایعه را به وجود آورده بود که موافق چنین امری هستند؛ ولی صحبت‌های روز گذشته علی‌نژاد، معاون حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش مشخص کرد که خبری از چنین حمایتی نیست. او گفت که تیم‌ها باید به قوانین وضع‌شده از سوی سازمان لیگ پایبند باشند و استقلال هم شامل استثنا نمی‌شود.

در جست‌وجوی یکی خوش‌تیپ‌تر!

فرهاد مجیدی فعلا از استقلال جدا شده و گفته تا مدیریت کنونی سر کار باشد، برنمی‌گردد. این به آن معنی است که خوش‌تیپ وطنی استقلالی‌ها قید همکاری با باشگاه را زده است. خوش‌تیپ ایتالیایی و مد نظر استقلال هم که با وضعیت پیش‌آمده نمی‌تواند به این سادگی‌ها روی نیمکت این تیم بنشیند، پس این باشگاه در فاصله زمانی بسیار کوتاهی مجبور است دست‌کم یک مربی «خوش‌فکر» حتی اگر خوش‌تیپ هم نباشد، پیدا کند و مانع از هدر‌رفتن وقت شود.

خبر بد برای آنها، اما اینکه دو مربی از چهار مربی مدنظرشان پریده‌اند! امیر قلعه‌نویی با گل‌گهر به توافق رسیده و جواد نکونام که مسئولان باشگاه استقلال تصور می‌کردند جانشین بسیار مناسبی است، هم با فولاد قراردادش را تمدید کرده است. در‌این‌بین دو گزینه دیگر فعلا در دسترس است: یکی علیرضا منصوریان و دیگری محمود فکری. دو کاپیتان قدیمی این باشگاه در شرایطی کاندیدا هستند که اولی تجربه تلخی از حضور در این باشگاه داشته و چندی پیش خبر داده که قرار نیست سرمربی استقلال در فصل بعد باشد. دومی هم این روز‌ها سرمربی نساجی است؛ ولی گفته آن‌قدر «عاشق» یا شاید «دیوانه» هست که بخواهد روی نیمکت استقلال، بنشیند. این موضوع در شرایطی بیان شده که باشگاه نساجی هم در اقدامی عجیب خبر داده اگر استقلال مربی بخواهد، حاضر است فکری را در اختیار این باشگاه قرار دهد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

مرگ که فقط مال همسایه نیست!