۴۶۸۴
يکشنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۱
تعداد بازدید : ۱۷۸
گزارش فراتیتر از جلسه امروز پارلمان
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه سرمایه و پول مردم در بورس باید به درستی صیانت شود و همین موضوع از اولویت‌های مجلس است از آمادگی مجلس برای کمک به دولت در این بخش خبر داد.
به گزارش فراتیتر، جلسه غیرعلنی امروز مجلس شورای اسلامی برای بررسی وضعیت بازار بورس، مسکن و ارز به‌ریاست محمد باقر قالیباف رئیس قوه مقننه آغاز شد. دژپسند وزیر اقتصاد و همتی رئیس‌کل بانک مرکزی در این جلسه درباره مسائل اقتصادی به‌ویژه بازار‌های بورس، ارز و مسکن گزارشی به نمایندگان ارائه کردند.
بعد از حدود ۳ ساعت و نیم مذاکرات غیر علنی جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی به ریاست قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی آغاز گردید.
بررسی گزارش کمیسیون برنامه و بودجه در خصوص طرح دوفوریتی الحاق یک بند به تبصره یک قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور اعاده شده از شورای نگهبان در دستور کار نمایندگان قرار دارد.

آغاز صحن علنی بعد از ۳ ساعت مذاکره غیر علنی

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی پس از پایان جلسه غیرعلنی امروز، در آغاز جلسه علنی اظهار داشت: در جلسه غیرعلنی صبح امروز متمرکز به مسائل حوزه بازار سرمایه و بورس بود موضوع را بررسی کردیم. مجلس یازدهم اولویت مسائل اقتصادی را در دستور کار خود دارد. مردم مطمئن باشند که مجلس شورای اسلامی مصمم است که حمایت و تقویت لازم و تثبیت را در بازار سرمایه و بورس انجام دهد و تلاش کند تا هدایت نقدینگی در بازار بورس به سمت مسائل تولیدی برود و ما بتوانیم پروژه‌های صنعتی و تجاری را تکمیل کرده و تولید در کارخانجات و دیگر بخش‌ها بهتر شده و هدایت را به صورت جدی و اساسی داشته باشیم. ضمن اینکه حتماً باید سرمایه و پول مردم در بورس به درستی صیانت شود.

قالیباف اظهار داشت: در دو هفته قبل بحث افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی را در مجلس بررسی کردیم؛ لایحه دو فوریتی افزایش سرمایه شرکت‌های دولتی در بورس چندی پیش در مجلس یازدهم و کمتر از 23-22 روز نهایی شده و تصویب شد. این در حالی است که همین موضوع می‌تواند موجب عمق بخشی، هدایت و تثبیت نقدینگی بورس و اموال مردم شود. لازم است در بحث بورس به تصمیمات جدید رسیده و آن را مورد توجه قرار دهیم که امروز این تصمیمات در مجلس گرفته شد و وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس و مجموعه شورای عالی بورس که در روز پنج‌شنبه جلسه‌ای داشته و من در جریان مباحث آن نشست هستم مصمم هستیم که این کار را پیش ببریم.

وی افزود: یکی از موضوعات که امروز جمع‌بندی شد بحث بازارگردانی در بورس بود که این موضوع یکی از نکات مهم و جدی است که باید از دو روش به این موضوع توجه کنیم؛ باید متغیرهای در بورس را مورد توجه قرار دهیم مانند حجم مبنا و حداقل سفارش و ضریب اعتباری سهام در کارگزاران و سقف استفاده از اعتبار در بازار سرمایه که مجلس مصمم است در کارهای کارشناسی و نظارتی خود در بورس به این موضع توجه کند. ‌در موضوع بازارگردانی موضوع جدی و اساسی که تصمیم‌گیری شد و حتما از همین امروز در بورس باید دنبال شود و ان‌شاءالله اجرایی خواهد شد آن است که بخشی از شرکت‌های موجود در بورس که اکثراً حقوقی و دولتی هستند در زمان اوج بازار درآمدهایی را داشتند که بخشی از این درآمدها به هر دلیلی از بازار بورس خارج شد و از ظرفیت بورس کم شد.

قالیباف اظهار کرد:‌ ما در مجلس مصمم هستیم که آن شرکت‌هایی که این اتفاق رخ داده و همه آنها شرکت‌هایی هستند که دولتی بوده و مدیریت دولتی دارند مکلف هستند که این وجوه را به بازار بورس بازگردانند و این بازار را تقویت کرده و بازارگردانی در بورس به درستی پیش رود و کسی در بورس خارج از این موضوع لیدری بورس را انجام ندهد که همین موضوع امروز در مجلس جمع‌بندی شد و به صورت جدی آن را پیش خواهیم برد. استفاده از ابزارهای پوشش ریسک و بیمه سهام بازار بورس هم مورد توجه جدی است به همین دلیل اختیارات فروش تبعی که در بازار بورس وجود دارد باید مورد بررسی قرار دهیم البته زیان ناموجه را نبایستی به منابع بیت‌المال وارد کنیم ولی بایستی این کار را برای حفظ بورس انجام دهیم.

وی درباره دیگر موضوع مورد بررسی قرار گرفته در نشست علنی امروز مجلس گفت:‌ در این نشست توافق شد که از ساز و کارهایی که ما بتوانیم سهام خزانه و کاهش مزیت‌های سهام خزانه غیرمستقیم را برای تقویت در ساز و کارهای رسمی خزانه در بورس در دستور کار قرار دهیم.

 
آغاز صحن علنی بعد از ۳ ساعت مذاکره غیر علنی
 
تشریح جزئیات جلسه غیرعلنی امروز مجلس از زبان سخنگوی هیات رئیسه
 
محمد حسین فرهنگی در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران با اشاره به جزئیات جلسه غیرعلنی مجلس بیان کرد: در جلسه امروز صبح مجلس که حدود سه ساعت طول کشید بحث‌های مفصلی در خصوص مسائل مربوط به بازار بورس صورت گرفت. رشد قابل توجه بازار بورس از اردیبهشت تا حدود یک ماه پیش و نزول ناگهانی آن در یک ماه گذشته قابل تامل است، مسائل مختلفی نظیر عرضه چند لایه برخی از شرکت‌های وابسته به دولت در بازار باعث رشد کاذب و قابل توجه این بازار شد.
سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: از نظر کارشناسان، دولت باید اطلاعات مربوط به شرکت‌های پر ریسک و ریسک متوسط و ریسک پایین را در اختیار افراد قرار می‌داد تا شرایط پایدارتر بوده و شاهد رشد کاذب و نزول ناگهانی نبوده و افراد با علاقه مندی در این بازار حضور پیدا کنند. همانطور که نمایندگان تاکید داشتند در حوزه سیاست گذاری، دولت مسوول تحلیل سیاست‌ها نیست بلکه مسوول اتخاذ سیاست است در این جلسه ما شاهد تحلیل سیاست‌هایی از سوی مسوولان اجرایی بودیم. در حالی که باید اتخاذ سیاست‌های صحیح در حوزه اجرایی رخ دهد.
وی در ادامه تاکید کرد: مسائلی در خصوص بازار ارز نیز در این جلسه مطرح شد و نمایندگان انتقاد‌هایی را نسبت به سیاست‌هایی که از گذشته تعیین شده بود مطرح کردند و در عین حال راهکار‌های اجرایی نیز مطرح شد. ریاست مجلس تاکید داشتند برای مدیریت بازار ارز تقاضا در داخل مدیریت شود. به عنوان مثال برای تامین نهاده‌های دامی و کشاورزی و اقلام و نیاز‌های اساسی مردم می‌توان از منابع ارزی که در خارج از کشور بلوکه شده و امکان بازگشت نقدی آن وجود ندارد استفاده کرد. با این روش می‌توان تقاضا را در بازار ارز کاهش داد و به طور مستقیم بر روی قیمت آن تاثیر گذاشت. قرار شد تا در جلسه فردا صبح رئیس مجلس با روسای کمیسیون‌های تخصصی و مسوولان اجرایی راهکار‌های جامع تری برای این موضوع دیده شود.
فرهنگی با اشاره به برنامه‌های کمیسیون‌های تخصصی مجلس برای ساماندهی بازار‌های مختلف تصریح کرد: هر کدام از کمیسیون‌های مجلس دارای اولویت‌های جداگانه‌ای هستند، به عنوان مثال امروز مجلس طرح دو فوریتی در خصوص تامین نهاده‌های کشاورزی بررسی می‌کند که می‌تواند تاثیر زیادی بر قیمت‌ها بگذارد. کمیسیون عمران نیز طرح دو فوریتی برای ساماندهی بازار مسکن تهیه کرده است که با عرضه مسکن به متعادل سازی قیمت‌ها کمک می‌کند. کمیسیون فرهنگی نیز در حال کار کردن بر روی طرحی برای افزایش جمعیت و تعالی خانواده است. کمیسیون صنایع و معادن نیز در حال بررسی راهکار‌هایی برای بازگرداندن خودرو به جایگاه خود است.
 
تصمیمات امروز وکلای ملت در صحن علنی
  • نمایندگان مجلس شورای اسلامی با دو فوریت طرح اصلاح قیمت خرید تضمینی گندم موافقت کردند.
  • نمایندگان مجلس مصوبه پیشین خود موسوم به اختصاص قیر رایگان برای راه‌های روستایی را برای تامین نظر شورای نگهبان اصلاح کردند.
ناطقان امروز در صحن علنی چه گفتند
 
قالیباف: از هفته جاری شاهد تحول در بورس خواهیم بود
حسین حاتمی در نطق میان دستور خود گفت: بوی تعفن دموکراسی غربی از حنجره بغض آلود و چرکین نشریات و سکوت هم قطارانش در توهین به ساحت رسول نور و مهربانی، رسول الله الاعظم (ص) نمایان شد.
نماینده مردم کلیبر، هوراند و خداآفرین عادی سازی روابط کشور‌های عربی و حاکمان نه چندان اسلامی را محکوم دانست و افزود: رزمایش اقتدارآمیز ذوالفقار ۹۹ ارتش، بذر اقتدار و عظمت در امواج روح بخش همیشه خلیج فارس و ایرانی بود؛ درود خدا بر ذوالفقاران خداوند.
عضو هیأت رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در پایان خواستار استعفا رئیس سازمان بورس شد که اموال و دارایی‌های مردم را از بین برده است.
 
قالیباف: از هفته جاری شاهد تحول در بورس خواهیم بود
 
سید علی یزدی خواه نماینده مردم تهران دیگر ناطق صحن علنی امروز ضمن تاکید بر ضرورت تحرک بیشتر رییس جمهوربه عنوان مسوول اول اجرایی کشور گفت: ایشان دو بار در مجلس به کلام الله مجید سوگند یاد کردند که از قانون اساسی کشور و اجرایی شدن تمامی بند‌های آن دفاع نمایند. در همین خصوص مواردی را برای پاسخگوی ایشان متذکر می‌شوم؛ بند ۹ از اصل ۴۳ تاکید بر افزایش تولید دامی و صنعتی برای تامین نیاز کشور، رساندن به مرحله خودکفایی و قطع وابستگی، شیوه تعیین قیمت تضمینی خرید محصولات کشاورزی در شورای اقتصاد و دلیل دیر اعلام نمودن قیمت‌های تضمینی خرید گندم پایین‌تر از نرخ واردات آیا غیر از این است که ضربه‌ای به خودکفایی در این حوزه وارد می‌شود و رانتی ویژه برای افراد مفسد ایجاد کرده و می‌کند؟ دولت برای قیمت گوشت منجمد وارداتی با هزینه حمل و نقل حدود ۱۰۰ هزار تومان پرداخت می‌کند، اما به خرید گوشت گرم و تازه دام داخل به قیمت واردات علاقه‌ای ندارد. با ارز ۴۲۰۰ تومانی نهاده‌های دامی را ثبت سفارش می‌کند در حالی که در بازار آزاد به دو تا چهار برابر قیمت آن را به فروش می‌رساند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در برنامه ششم قرار بود حقوق بازنشسته‌ها با شاغلین متناسب سازی شود، اما این امر را به دقیقه ۹۰ موکل کردند از سوی دیگر رئیس دولت خبر بهره مندی ۳۰ میلیون نفر از برق رایگان می‌دهد ان شاءالله هم همینطور باشد. اما چگونه می‌شود خانواده‌ای از این برق مجانی استفاده کند؟ در حالی که یک خانواده با یک یخچال، یک تلویزیون و سه عدد لامپ مصرفی بیش از ۸۰ کیلووات در ساعت دارد. در نگاه خوشبینانه شامل فقط ۷ میلیون نفر می‌شود که برخی از آن مربوط به خانه‌های خالی است.
وی بیان کرد: دلمان به بورس خوش باشد که با گشایش اقتصادی که وعده داده شد منهدم گردید یا به قیمت ارز و طلا و قیمت نجومی خودرو که آه از نهادمان برمی‌یابد؟ داغ یک واحد آپارتمان ۶۰ متری برای زوج‌های جوان بر دلمان مانده است. آقای جهرمی می‌گوید که زورمان به اپراتور‌ها نمی‌رسد وزیر راه می‌گوید مسکن نخرید تا ارزان شود سرپرست وزارت صمت می‌گوید قیمت خودرو حباب است، رئیس بانک مرکزی هم درباره دلار دیگر نظری نمی‌دهد، وضعیت اقتصادی و معیشتی و کرونا نیز به این شکل است.
 
قالیباف: از هفته جاری شاهد تحول در بورس خواهیم بود
 
روح الله نجابت در نطق میان دستور خود گفت: در شرایطی که نظام سلطه در تلاش است علاوه بر فشار‌ها یک جنگ تمام عیار اقتصادی را علیه امت اسلامی به راه بیندازد از یک سو شاهد عادی سازی روابط برخی کشور‌های عربی با رژیم نامشروع صهیونیستی هستیم که خیانت به اسلام و مردم مظلوم فلسطین است.
نجابت با بیان این که «چه می‌شود که متاثر از تبلیغات پیچیده دشمن همه اقدامات عدالت خواهانه جمهوری اسلامی هیچ انگاشته می‌شود؟» به دو حکم روز گذشته قوه قضاییه اشاره کرد و آن‌ها را در راستای عدل و داد دانست.
این نماینده مجلس در مورد بازار سرمایه و بورس گفت: چرا بورس برای مردم محروم جز رنج و سختی چیزی نداشت؟ آنچه در جلسه گذشته مورد اعتراضم بود این بود که به جای تعدد اولویت‌های مجلس به همان بخش‌هایی که پیشتر در دستور قرار گرفته و نیمه تمام مانده بپردازیم. مثلا مساله تامین کالا‌های اساسی به کمیسیون بودجه رفت و از مهلت قانونی اش گذشت، اما هنوز در دستور صحن مجلس قرار نگرفته است. در این سه ماه چه دستاوردی برای مردم داشته ایم.
 
قالیباف: از هفته جاری شاهد تحول در بورس خواهیم بود
فاطمه مقصودی در نطق میان دستور خود گفت: این مجلس آخرین سرمایه نظام برای متقاعد کردن مردمی است که زیان دیدند. فکر می‌کنیم که کس دیگری می‌تواند جور ناکارآمدی‌های ما به دوش بکشد؟ ما بیش از هر زمان دیگری در رصد چشم‌های خشم و یا اگر خوشبینانه بگویم امید مردم از همه جا رانده هستیم.
مقصودی با اشاره به وضعیت صنعت خودروی ایران گفت: صنعت خودرو پس از نیم قرن حمایت همه جانبه در صورت ورود یک رقیب خارجی به ایران یک ماه هم دوام نمی‌آورد. کشور‌هایی مثل کره برای شکوفایی صنعت خودرو ۵ سال زمان صرف کردند نه ۵۰ سال. شعبده بازان ناجوانمرد نهایت اجحاف را در حق مردم ایران کردند. کجای دنیا قیمت یک خودرو ۲۰۰، ۳۰۰ و یا ۶۰۰ میلیون تومان می‌شود؟
دبیر اول کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی مجلس در پایان نطق خود خطاب به قوه مجریه و کابینه دولت گفت: آیا غیر از این است که وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان دستگاه اصلی قوه مجریه در حوزه تولید و عرضه ماه‌هاست متولی ندارد؟ براساس کدام منطق اقتصادی پراید ۱۲۰ میلیون تومان می‌شود؟ این توهین به ملت ایران است امیدوارم مجلس مدیریتی برای نابسامانی داشته باشد.
 
قالیباف: از هفته جاری شاهد تحول در بورس خواهیم بود
سید سلمان ذاکر در نطق میان دستور خود خطاب به رئیس جمهور، رئیس بانک مرکزی و وزیر اقتصاد، گفت: ارزش پول ملی پایین آمده و اگر از شرایط بورس مطلع باشید حتی خود پول هم از دست مردم رفته است. از طرف دیگر تورم شدید بر جامعه حاکم است و از کالا‌های خرد گرفته تا کالا‌های اساسی مردم را درگیر کرده است. مثلا والدینی که می‌خواهند جهیزیه تهیه کنند امکان خریدن یک لباسشویی را ندارند.
این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به افزایش افسارگسیخته قیمت خودرو پراید گفت: اگر مردم پول داشته باشند پولشان بی ارزش شده و اگر بی پول باشند و درآمد نداشته باشند معلوم نیست که چه بلایی بر سر آن‌ها می‌آید. وزیر اقتصاد باید به فکر مردم کم درآمد و دهک‌های پایین جامعه و بهزیستی‌ها و کمیته ای‌ها باشد. بیش از ۱۰ درصد مردم ارومیه تحت پوشش کمیته امداد هستند. بسیاری دیگر کشاورز هستند و درآمدی ندارند.
ذاکر از قیمت یارانه نقدی هر ماهه انتقاد کرد و گفت: می‌توانیم یارانه را با تورم همسان سازی کنیم. می‌توانیم به مردم یارانه نقدی یا غیرنقدی و یکسان با تورم بدهیم تا زندگی‌ها از هم نپاشد و برنامه کوتاه مدتی برای ملت ایران ارائه کرده باشیم. مردم به نان شب محتاجند و جوانان مشکل ازدواج، مسکن و اشتغال دارند.
پایان جلسه علنی ۲۳ شهریورماه مجلس
علی نیکزاد نایب رئیس مجلس زنگ پایان نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی را رأس ساعت ۱۳ به صدا درآورد.
نایب رئیس مجلس زمان برگزاری جلسه بعدی را ساعت ۸ صبح سه شنبه (۲۵ شهریورماه) اعلام کرد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

مرگ که فقط مال همسایه نیست!