۴۷۳۰
دوشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۱
تعداد بازدید : ۳۱۲
کارگردان فیلم سینمایی «هیس دخترها فریاد نمی‌زنند» سینما را ابزاری قدرتمند و تاثیرگذار در تبیین آسیب‌های اجتماعی دانست و گفت: متاسفانه بدلیل برخی ممنوعیت‌ها فرصت ساخت آثار سینمایی با سوژه‌ها و مضامین آسیب‌های اجتماعی کمتر حاصل شده است.
به گزارش فراتیتر، پوران درخشنده روز دوشنبه و به بهانه فرارسیدن ۲۱ شهریور ماه روز ملی سینما در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار حوزه زنان و خانواده ایرنا با تاکید بر اینکه سینما ابزار بسیار موثری برای کار بر روی پدیده‌های اجتماعی است، یادآور شد: متاسفانه به عنوان عضوی از جامعه سینماگر کشور، خیلی از این ابزار استفاده نکرده ایم، زیرا همواره به نوعی ممنوعیت‌هایی در مورد سوژه‌ها و مضامین آسیب‌های اجتماعی وجود داشته که به سادگی مانع صدور مجوز ساخت فیلم‌ها برای به تصویر کشیدن یا به نوعی آگاه سازی مردم از آسیب‌ها می‌شود.

وی ضمن تاکید بر تاثیر سینما در آگاهی بخشی نسبت به آسیب‌های اجتماعی افزود: تاثیر سینما انکارناپذیر است، اما سینمایی که بتواند مخاطب را برای تماشای فیلم‌های اجتماعی ترغیب سازد، نه اینکه فقط بیننده را به خاطر مضمون کمدی و یا حضور فلان سوپراستار بدون ارائه محتوای آموزشی به سالن سینما بکشاند.


کارگردان فیلم سینمایی «زیر سقف دودی» با یادآوری اینکه اتفاقی که رخ داده این است که نتوانستیم بیشتر بر روی این زمینه کار و اطلاع رسانی کنیم و همواره به نوعی ترس دچار بوده ایم که چه می‌شود، ادامه داد: با این شیوه، مخاطب ما از کجا باید از تله‌هایی که بر سر راه او قرار می‌گیرد یا از اتفاق‌هایی که ممکن است برای تو و فرزندانش پیش بیاید آگاه شود در حالیکه سینما در همه جهان ابزار قدرتمندی در این زمینه است.

وی با بیان اینکه سینمای بعد از انقلاب تا سال‌هایی خوب پیشرفت کرد، افزود: از یک سال‌هایی موضوع و مضمون‌ها تغییر کرد یعنی بجای پرداختن به مسایل اجتماعی توجه‌ها به تولید فیلم‌های کمدی یا طنز جلب شد؛ اینجا بود که خانواده و جایگاه کودک و نوجوان و آموزش آنان فراموش شد.

درخشنده تاکید کرد: در سطح بین الملل جوایز خوبی گرفتیم و نگاه جهان تا حدودی نسبت به ما تغییر پیدا کرد، اما هنوز نتوانستیم از ظرفیت سینما برای عرضه و معرفی توانمندی‌های تاریخ کهن هفت هزار ساله، فرهنگی، تاریخی، اجتماعی، آیین و هنر در جهت ارزآوری کشور استفاده کنیم. حتی یک مستند که بازتاب جهانی پیدا کند، نساخته ایم.

سینمای اجتماعی مخاطب خوبی دارد، اما حامی ندارد

کارگردان فیلم سینمایی «عشق بدون مرز» درمورد استقبال مخاطبان از فیلم‌های سینمایی با مضمون آسیب‌های اجتماعی افزود: مخاطب از فیلم‌هایی که آسیب‌های اجتماعی، فرهنگی و تاریخی را برجسته سازد بسیار استقبال می‌کند و شاهد آن استقبال بسیار خوب از فیلم «هیس دختر‌ها فریاد نمی‌زنند» است.

درخشنده با بیان اینکه سینماگران به عنوان متصدیان فرهنگی می‌تواند با حمایت از فیلم‌هایی که در جهت بهبود وضعیت جامعه قدم برمی دارند و نگاه سلامت دارند، مسیر درست را نشان دهند، خاطرنشان کرد: متاسفانه وقتی به چنین سینماگرانی توجه نمی‌شود افراد دیگری مطرح می‌شوند که دغدغه‌های اجتماعی در اولویت‌های آخر آنان قرار دارد.


وی درباره نقش منتقدان در حمایت از کارگردانان با یادآوری اینکه منتقدان سینما باید به ما راه را نشان و این پنجره‌ای که به روی مسایل اجتماعی باز شده را بازتاب دهند، ادامه داد: منتقدان نباید به چند عکس و یا بازیگر فیلم توجه کنند بلکه باید به محتوای فیلم‌ها نیز دقت نظر داشته باشند. وقتی منتقد سینما فیلمی را به درستی معرفی و مخاطب علاقه‌مند به سینما را راهنمایی و ویژگی‌های فیلم‌ها را برجسته کند، سینمای اجتماعی پررونق می‌شود.

منتقدان نباید به چند عکس و بازیگر فیلم نگاه کنند بلکه باید به محتوای فیلم‌ها توجه و اهتمام بورزند. وقتی منتقد فیلم را به درستی معرفی و مخاطب علاقه‌مند به سینما را راهنمایی و ویژگی‌های فیلم‌ها را برجسته کند سینمای اجتماعی پررونق می‌شود. کارگردان فیلم سینمایی «پرنده کوچک خوشبختی» افزود: اعضای سینما همانند زنجیره به هم متصل هستند و اگر از یک حلقه زنجیره مغفول بمانیم کارایی خود را از دست می‌دهند و نمی‌توانیم به جایگاه مقدس سینما و به آنجایی که واقعا نگاه ما بوده، برسیم.

درخشنده با بیان اینکه افرادی در این جامعه زندگی می‌کنند که به آن‌ها پرداخته نمی‌شود، گفت: این وظیفه سینماگران است که واقعگرایانه و محققانه به این افراد بپردازند و از این موضوع و افراد در جهت جلب مخاطب سوءاستفاده نکنند.

وی ادامه می‌دهد: باید واقعیت‌هایی که در مورد افراد مبتلا به اختلال جنسی وجود دارد به صورت محترمانه پرداخته شود. متاسفانه معضل ما این است که به زندگی چنین افرادی نپرداختیم درحالیکه همه چیز تعریف شده و قانون در مورد آنان مشخص است و سینماگر می‌تواند جامعه پذیری این افراد را بالا ببرد.


دختران و پسران آینده سازان کشور هستند

کارگردان فیلم سینمایی «شمعی در باد» در واکنش به موضوع حذف عکس دختران از کتاب ریاضی سوم دبستان نیز گفت: دختران و پسران آینده سازان کشور هستند و باید بدون تبعیض جنسی و در کنار یکدیکر رشد کنند.

وی ادامه داد: نباید این تصور القا شود یک جنس بر جنس دیگر ارجحیت دارد، زیرا وقوع چنین اتفاقی نهاد خانواده را تحت تاثیر قرار می‌دهد و طبیعی است که فضای ناسالمی ایجاد خواهد شد و آن وقت هم با ابزار سینما هم مشکل می‌توان در این مورد فرهنگسازی کرد.

«هیس پسر‌ها گریه نمی‌کنند» بزودی کلید می‌خورد

درخشنده در بخشی دیگر از این گفتگو، درباره پروژه سینمایی آتی خود گفت: پس از دو سال انتظار مجوز ساخت فیلم «هیس پسر‌ها گریه نمی‌کنند» را گرفتم و در تلاشم با مضامین و اتفاق‌های روز به مسایل پسران بپردازم.

وی بدون اشاره به دیگر عوامل این پروژه سینمایی افزود: هزینه‌های بالای تولید در اولویت است، اما بزودی پیش تولید کلید می‌خورد و امیدوارم فیلم به جشنواره فیلم فجر برسد.
منبع: ایرنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

مرگ که فقط مال همسایه نیست!