۴۷۴۵
دوشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۱
تعداد بازدید : ۲۶۵
اجتماعی گردشگری

اخبار ویژه

ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق روز دوشنبه تاکید کرد با توجه به شرایط کرونا در عراق و رعایت پروتکل های بهداشتی امسال هیچ برنامه و تصمیمی برای سفر زایران از ایران به عراق در ایام اربعین وجود ندارد.

به گزارش فراتیتر، وی با انتشار یک فایل صوتی در این ارتباط تصریح کرد، اربعین امسال با وجود میل باطنی و قلبی، امکان فراهم کردن سفر زایران از ایران فراهم نشد و هیچگونه تصمیمی نیز از سوی دولت عراق برای اجازه ورود به زایران ایرانی اتخاذ نشده است.

سفیر ایران در عراق با تاکید بر این که برگزاری مراسم راهپیمایی اربعین امسال اربعین در داخل عراق کاملا با سال های دیگر متفاوت است، افزود، دولت عراق مانند مراسم روز تاسوعا و عاشورا نمی خواهد مانع از برگزاری خودجوش مراسم مردمی شود و در سال جاری مراسم اربعین کاملا عراقی خواهد بود و هیچ زایری از خارج عراق به این کشور وارد نمی شود.

مسجدی ادامه داد، در ماه های اخیر به خاطر وضعیت کرونا در عراق و ایران حتی صدور ویزا برای دست اندرکاران طرح ها و پروژه های عمرانی نیز با مشکلاتی به صورت محدود صورت می گیرد و موضع مقام ها و مسوولان عراقی با وجود برگزاری جلسات متعدد در ارتباط با مراسم اربعین و پیگیری های بعدی کاملا روشن و مشخص است.

وی با رد برخی مطالب منتشر شده در فضای مجازی در ارتباط با دعوت از زایران ایرانی برای سفر به عراق خاطر نشان کرد، زایر ایرانی تابع قوانین و مقررات کشور خود و کشورهای دیگر است و به خود اجازه نمی دهد بدون گرفتن ویزا و هماهنگی بین دو طرف اقدام به سفر کند و چنین مطالبی از سوی افراد غیر مسوول و مشکوک منتشر می شود که هیچگونه سندیت و رسمیت ندارد.

سفیر ایران در عراق خاطر نشان کرد، در سال های گذشته برخی زایران بدون دریافت مجوزهای قانونی به عراق سفر کرده و اکنون به همین خاطر در زندان بسر می برند و خانواده آنان در ایران با مشکلات عدیده ای مواجه شده اند.

مسجدی با اشاره به این که ارتباطات در ابعاد مختلف بین ایران و عراق در سطح مقام های و مردم دو کشور بسیار گسترده است، افزود، یک محب اهل بیت (ع) هیچگاه به خود اجازه نمی دهد تا خارج از قانون و مقررات عمل کند و در این ارتباط لازم است تا دستگاه های فرهنگی، اطلاع رسانی، ائمه جمعه و جماعات و مداحان ورود کرده و تذکرات لازم را به مناسبت های مختلف برای رعایت قانون و مقررات به عزاداران و شیفتگان اهل بیت (ع) ارایه کنند تا از برخی مشکلات جلوگیری شود.

وی خاطر نشان کرد، زایر ایرانی به خوبی می داند که اگر راه باز باشد با عشق و علاقه پای در این راه می گذارد و اگر دستور کار چیزی دیگری باشد به آن تمکین می کند و به خود اجازه نمی دهد تا خارج از آن عمل کرده و مشکلات را در روابط دو کشور ایجاد کند.

سفیر ایران در عراق با اشاره به رهنمودهای حضرت آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری در ارتباط با لزوم رعایت قوانین و ضوابط بهداشتی در خصوص کرونا افزود، در صورت عدم رعایت موازین بهداشتی و قوانین و مقررات بین دو کشور ایران و عراق و بروز فاجعه و بحران انسانی ممکن است میلیون ها انسان گرفتار شده و کسی نمی تواند در این ارتباط پاسخگو باشد.

مسجدی با تاکید بر این که نباید عاشقان اهل بیت (ع) و عزاداری های اربعین تحت تاثیر رفتارهای غیرمسوولانه برخی قرار گیرند، ادامه داد، لازم است همگان به وظایف شرعی، اخلاقی و عقلایی بر اساس اعلام مسوولان ذیربط عمل کنیم و به این مطلب نیز توجه داشته باشیم که بیشتر از هر کسی مسوولان علاقه مند به فراهم کردن زمینه برای از سرگیری اعزام زایران هستند ولی شرایط در مقطع کنونی به خاطر گسترش کرونا مهیا نیست.

وی به اعزام ۳ و نیم میلیون زایر در سال گذشته به عراق به مناسبت اربعین اشاره کرد و افزود، این زایران به خاطر برنامه ریزی های انجام شده با کمترین مشکلات وارد عراق شده و در پایان مراسم از این کشور خارج شدند و امسال نیز با توجه به شرایط موجود درخواست این است که کاملا مراقب برخی تحرکات مشکوک در این زمینه بوده تا از بروز مشکل یا فتنه ای در ارتباط با مراسم اربعین پیش رو جلوگیری شود.

منبع: ایرنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

مرگ که فقط مال همسایه نیست!