۴۷۶۷
سه‌شنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۹
تعداد بازدید : ۲۵۶
سیاسی خارجی

اخبار ویژه

سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان گفت: حجم روابط تجاری دو کشور در حال حاضر مطلوب نیست و در حدود ۵۰۰ میلیون دلار است که بسیار پائین تر از حد انتظار است. اعتقاد دارم که با همکاری های نزدیک و اجرای پروژه های مشترک بیشتر، قادر خواهیم بود تا حجم روابط را تا سقف ۵ میلیارد دلار افزایش دهیم.

به گزارش فراتیتر، «سید عباس موسوی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان در اولین مصاحبه خود با خبرگزاری‌های جمهوری آذربایجان، با خبرگزاری ترند گفت‌وگو کرده است. 

موسوی در خصوص آخرین وضعیت روابط اقتصادی دو کشور با اشاره به وجوه اشتراک فراوان تاریخی، جغرافیایی، فرهنگی، دینی و مذهبی میان دو ملت گفت: این اشتراکات سبب شده من هم در کشور زیبای آذربایجان به هیچ وجه احساس غربت و دلتنگی نکنم و اینجا را منزل دوم خودم بدانم. به جرات می توانم بگویم که هیچ دو کشوری در جهان وجود ندارند که تا این اندازه به هم نزدیک باشند. وجود چنین اشتراکات ارزشمند در کنار برخورداری دو کشور از ظرفیتهای اقتصادی بالقوه، ظرفیت بالایی را برای گسترش همکاریها در همه زمینه ها به ویژه در بخشهای اقتصادی میان ایران و جمهوری آذربایجان فراهم آورده است.

وی به ظرفیت‌های بالای توسعه روابط اقتصادی دوجانبه نیز اشاره کرده و گفت: با این حال همکاریهای اقتصادی فیمابین ، همپای روابط خوب سیاسی دو کشور گسترش نیافته و به همین دلیل یکی از اصلی ترین اهداف من در این ماموریت، تلاش برای تقویت مناسبات اقتصادی با آذربایجان است.

موسوی ادامه داد: البته در گذشته نیز با تلاش‌های فراوان همکاران من در سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو و همکاری نزدیک برادران عزیزم در بخشهای مختلف در جمهوری آذربایجان، پروژه های مشترک ارزشمندی برای تقویت روابط اقتصادی دو کشور طراحی و گامهای رو به جلویی نیز در مسیر توسعه مناسبات اقتصادی دوجانبه برداشته شده است که جا دارد در همین جا از تمامی کسانی که در این عرصه تلاش کرده اند به ویژه سفرای سابق تشکر و قدردانی نمایم.

موسوی همچنین خاطرنشان کرد: در مراسم تسلیم استوارنامه خود به رئیس جمهور محترم آذربایجان به این نتیجه رسیده که رییس جمهور آذربایجان الهام علی اف، اشراف و درک عمیقی که از مسائل اقتصادی دارد و به اهمیت جایگاه جمهوری اسلامی ایران در روابط اقتصادی با جمهوری آذربایجان واقف است.

وی به تمایل "الهام علی اف" برای توسعه روابط اشاره کرده و گفت:رییس جمهور آذربایجان با بر شماری پروژه‌های مشترک دو کشور، بر ضرورت همکاریهای نزدیکتر مسئولان دو کشور برای اجرایی شدن هرچه سریع‌تر این پروژه‌ها تاکید کردند. لذا با توجه به اراده سیاسی محکم و دقت نظر روسای جمهور هر دو کشور برای توسعه هر چه بیشتر مناسبات اقتصادی فیمابین، این امر مسئولیت من و دوست خوبم جناب آقای "بنیاد حسین اف" سفیر جمهوری آذربایجان در ایران را برای دستیابی به اهداف مورد نظر سنگین تر خواهد نمود.

سفیر کشورمان در جمهوری آذربایجان درباره حجم روابط تجاری دو کشور گفت: حجم روابط تجاری دو کشور در حال حاضر مطلوب نیست و در حدود ۵۰۰ میلیون دلار است که بسیار پائین تر از حد انتظار است. اعتقاد دارم که با همکاری های نزدیک و اجرای پروژه های مشترک بیشتر، قادر خواهیم بود تا حجم روابط را تا سقف ۵ میلیارد دلار افزایش دهیم. البته شیوع بیماری کرونا طی ۷، ۸ ماه گذشته در جهان نیز باعث بروز آثار منفی بر کاهش روابط تجاری دو کشور شده است که امیدوارم با انجام اقدامات سنجیده و زمانبندی شده بتوانیم اشکالات بوجود آمده را مرتفع نمائیم. به همین دلیل در نظر دارم تا با رایزنی‌های مختلفی که طی هفته‌های پیش رو به ترتیب با بخش‌های اقتصادی آذربایجان انجام خواهم داد، موانع و مشکلات احتمالی را شناسایی و با کمک برادران آذری آنها را بر طرف نمائیم.

موسوی در خصوص اهمیت کوریدور شمال-جنوب و روابط ایران و آذربایجان برای تکمیل این کوریدور گفت: همانطور که می دانید کریدور شمال و جنوب یکی از مهمترین کریدورهای منطقه ای و جهان است. این کریدور از یک سو شبکه ریلی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان را به هم متصل می کند و از سوی دیگر بستر مناسبی را برای مسیر حمل و نقل چند وجهی از هند تا روسیه و حتی از شرق تا اروپا را فراهم می آورد. از آنجا که این مسیر ترانزیتی یکی از مقرون به صرفه ترین و امن ترین مسیرهای ترانزیتی منطقه است، از اینرو تکمیل این کریدور ، جزو اصلی ترین پروژه های در دستور کار ایران و آذربایجان می باشد.

وی افزود: درحال حاضر چند اقدام همزمان برای بهره برداری سریعتر از این پروژه در حال انجام است که می توان به ساخت قطعه راه آهن رشت – آستارا ، پایانه ریلی در آستارا و همچنین احداث ۵ پل رو گذر بر روی رودخانه های مرزی دو کشور اشاره نمود. اگرچه به واسطه شیوع کرونا چند ماهی در عملیات ساخت این پروژه ها وقفه بوجود آمده است، اما با توجه به اقدامات و هماهنگیهایی که بعمل آمده، بزودی شاهد شروع مجدد عملیات ساخت و ساز در این پروژه ها خواهیم بود. یادآوری می کنم علیرغم تکمیل نشدن برخی از مسیرها، با این وجود امر ترانزیت کالا در این مسیر از خلیج فارس تا پایانه ریلی آستارا فعالانه و به شکل ترکیبی در حال انجام است. 

موسوی همچنین از همکاری نزدیک مسئولان آذربایجان در شرایط کرونا و فراهم کردن امکان ادامه تردد ترانزیتی کالا تشکر کرد.

وی در مورد پروژه‌های مرزی ایران و آذربایجان گفت: بنده قبل از آمدن به محل ماموریت از ۴ استان همجوار با جمهوری آذربایجان از نزدیک بازدید کردم. ساخت نیروگاه حرارتی ۵۰۰ مگاواتی در آستارای آذربایجان، از جمله طرحهایی است که امیدوارم بزودی مراسم کلنگ زنی آن برگزار شود. از دیگر پروژه های مرزی می توان به ساخت پایانه ریلی در آستارای ایران اشاره کرد که البته لازم است تا مسئولان راه آهن دولتی آذربایجان در این خصوص با سرعت بیشتری کارها را به پیش ببرند، طرح ساخت شهرک صنعتی همجوار در منطقه پارس آباد اردبیل و ایمیشلی آذربایجان که در مرحله رایزنی کمیته های فنی دو کشور برای تنظیم متن نهایی یادداشت تفاهم مربوط می باشد. همچنین ساخت پل روگذر خودرویی بر روی رودخانه آستارا چای و طرح اتصال شبکه ریلی اردبیل به راه آهن آذربایجان نیز از جمله پروژه های در دستور کار دو کشور هستند که انشاء الله بزودی شاهد پیشرفتهای خوبی در این رابطه خواهیم بود.

سفیر ایران در جمهوری آذربایجان به چشم انداز افزایش مناسبات اقتصادی دو کشور بعد از دوران شیوع کرونا گفت: متاسفانه پاندمی کرونا نه تنها بر روابط تجاری ایران و آذربایجان بلکه بر کل مناسبات اقتصادی کشورهای جهان اثرات منفی فراوانی برجا گذاشته و باعث کاهش رشد اقتصادی کشورها شده است. اما برای جلوگیری از آثار تخریبی بیشتر این ویروس منحوس بر مناسبات تجاری ایران با آذربایجان، چندین مورد نشست ویدئو کنفرانسی میان مقامات عالی دو کشور، طی ماه های گذشته برگزار و راههای مبارزه با ویروس کرونا برای جلوگیری از آثار تخریبی بیشتر این ویروس بر همکاریهای اقتصادی دو کشور بررسی شد.

وی افزود: در تلاش هستیم تا به منظور پیگیری برخی پروژه های تقویت کننده روابط تجاری دو کشور، اجازه ورود برخی از سرمایه گذاران و مدیران ایرانی پروژه های مشترک به آذربایجان را با هماهنگی دستگاه های ذی ربط در جمهوری آذربایجان، اخذ نمائیم.

موسوی همچنین به توافقنامه میان آذر انرژی جمهوری آذربایجان و توانیر ایران اشاره کرد و گفت:در واقع همکاری ایران و جمهوری آذربایجان در بخش همکاریهای برقی، از اوایل سال ۲۰۰۰ میلادی شروع شده و هنوز ادامه دارد، دو کشور در راستای ایجاد زیرساخت های انتقال و مبادله انرژی برق با یکدیگر همکاری می کنند و ساخت خطوط انتقال برق «ایمیشلی – پارس آباد» از این موارد است . ارزیابی ما از این قرارداد مثبت است چون هر قرارداد سازنده ای که میان دو کشور امضاء شود و بتواند به توسعه و بهبود رفاه اجتماعی مردم دو کشور کمک نماید مفید خواهد بود. بدون شک قرارداد میان توانیر و آذر انرژی از این جنس است و ما تلاش می کنیم تا همکاری ها با کشور دوست و برادر آذربایجان در حوزه های مختلف از جمله در حوزه برق ادامه داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: بر اساس این قرارداد، ایران به طور یکجانبه به میزان ۱۶۰ مگاوات برق در منطقه پارس آباد مغان از آذربایجان دریافت می کند.

موسوی درباره ادامه همکاری های حوزه انرژی  دو کشور افزود: آخرین بار این قرارداد از تاریخ ۲۵ می لغایت پایان دسامبر سال ۲۰۲۰ تمدید شد و از ۶ ژوئن ۲۰۲۰، ایران ۱۶۰ مگاوات برق در منطقه پارس آباد از آذربایجان وارد می کند. اراده دو طرف بر تمدید این قرارداد است و هر دو طرف علاقمند هستیم تا همکاریها ادامه داشته باشد. البته میان گروه های فنی دو کشور مذاکراتی نیز پیرامون چگونگی گسترش همکاری ها در این خصوص انجام شده است.

وی به تمایل ایران تمدید قرارداد اشاره کرد و گفت: علاوه بر آن ما مایلیم ظرفیت همکاریهای برقی دو کشور نیز خیلی بیشتر از ۱۶۰ مگاوات ساعت افزایش داده شود. طرف ایرانی همچنین علاقمند است تا در حوزه برق، تبادلات دوجانبه نیز صورت پذیرد.

موسوی به توافقات جدید در حوزه برق بین ایران و آذربایجان نیز اشاره کرد و گفت: ما به دنبال آن هستیم تا میزان مبادلات را بسیار افزایش داده و شبکه برق دو کشور را به یکدیگر متصل نمائیم. ضمن این که امکان تبادل ۸۰۰ مگاوات برق با جمهوری آذربایجان نیز فراهم آمده است. علاوه بر این دو طرف پیرامون ساخت یک نیروگاه حرارتی ۵۰۰ مگاواتی در منطقه آستارای آذربایجان به توافق رسیده اند. قرار است گاز این نیروگاه را طرف ایرانی تامین کند و برق تولیدی در آن یا به ایران فروخته شود و یا به یک کشور ثالث صادر گردد که البته مذاکرات در خصوص تنظیم یادداشت تفاهم مورد نظر در جریان بوده و هنوز نهایی نشده است.

سفیر ایران در آذربایجان همچنین به پروژه سنکرون سازی برق دو کشور اشاره کرد و گفت:مذاکرات سه جانبه ای برای ایجاد یک کریدور انرژی میان ایران، آذربایجان و روسیه در جریان است که بر اساس آن، موضوع سنکرون کردن شبکه های برق سه کشور مطرح می باشد. بدیهی است از آنجا که این پروژه برای هر سه کشور بسیار مفید است، توافق شده تا بزودی شبکه برق سه کشور به یکدیگر متصل و امکان بهره برداری از برق مازاد هر یک از این کشورها برای طرفهای دیگر فراهم شود. چنانچه بهره برداری از این پروژه نهایی شود، امنیت و کیفیت انرژی آذربایجان، ایران و روسیه به درجه بالاتری ارتقاء خواهد یافت.

وی افزود: بر اساس توافقات و مذاکرات فنی انجام شده میان معاونین وزرای انرژی ایران، آذربایجان و روسیه، قرار است تا شرکت مهندسی و مشاوره ای موننکو از ایران ، مطالعات فنی را انجام دهد و عملیات ساخت زیرساختها برای اتصال شبکه برق سه کشور را به انجام رساند که این امر در جریان است و تا چند ماه آینده به پایان رسیده و پس از آن وارد مرحله اجرایی خواهد شد.

سفیر کشورمان در باکو با بیان اینکه با بهره برداری از این پروژه، نیازهای فصلی هر سه کشور نیز برطرف خواهد شد، گفت: همانطور که می دانید پیک مصرف برق در برخی کشورها با یکدیگر متفاوت است و این افزایش مصرف در یک فصل مشخصی اتفاق می افتد. برای مثال اوج مصرف برق در ایران در فصل تابستان اتفاق می افتد در حالیکه در روسیه اوج مصرف در فصل زمستان است. از اینرو ما می توانیم با استفاده از این ظرفیت، در زمان اوج مصرف خود، از برق مازاد روسیه استفاده کنیم و در زمان غیر پیک، به همان میزان، برق را از طریق شبکه برق آذربایجان در اختیار روسیه قرار دهیم. این نوع همکاریها باعث می شود که کشورها در ساخت تاسیسات برقی که خیلی هم پرهزینه هستند صرفه جویی کرده و در عوض از برق مازاد کشور متصل به شبکه، استفاده نمایند.

موسوی در پایان درباره طرح ایجاد پل برقی میان ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان گفت: مذاکرات فنی برای نحوه اجرایی شدن ترانزیت برق آذربایجان به ترکیه از طریق جمهوری اسلامی ایران، میان کارشناسان دو طرف در جریان است که در صورت نهایی شدن، ما می توانیم برق آذربایجان را در مناطق مرزی با آذربایجان تحویل گرفته و در مرز ایران با ترکیه به آن کشور تحویل بدهیم. امیدوارم که هر چه سریعتر این پروزه نیز در کوتاهترین زمان ممکن نهایی شده و زمینه دوستی بیشتر سه کشور دوست و برادر را فراهم نمائیم.

منبع: ایلنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

مرگ که فقط مال همسایه نیست!