۴۷۷۴
سه‌شنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۷
تعداد بازدید : ۳۴۴
سخنگوی دولت مطرح کرد:
سخنگوی دولت با مهم توصیف کردن طرح فروش اوراق سلف نفتی، گفت: این طرح کماکان در دستور کار دولت قرار دارد.
به گزارش فراتیتر، علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری با اهالی رسانه ضمن اشاره به برگزاری اولین جلسه سران قوا گفت: بی تردید همکاری و هماهنگی سه قوه موجب حل سریع‌تر مشکلات کشور خواهد شد.
ربیعی اظهار داشت: دوران سخت کرونا در همه دنیا شرایط ویژه‌ای را به وجود آورده است و ایران تنها کشوری است که با دو موضوع تحریم و کرونا روبرو شده است، بودن دو قوه به همراه دولت و تفاهم در تصمیمات نیز به کوتاه کردن فرایند تصمیم‌گیری‌ها، همکاری در اجرا منجر خواهد شد. این امر از ضروریات اجتناب‌ناپذیر دوران فعلی است.

جزئیات جلسه سران قوا با محوریت مسائل اقتصادی
وی افزود: در این جلسه مباحث پیرامون چگونگی افزایش سرمایه‌گذاری صورت گرفت و مشکلات سرمایه‌گذاری و اقداماتی که برای این کار در سه قوه باید انجام شود، مورد بحث قرار گرفت. در بخشی از جلسه موضوع گسترش صادرات و برگشت سریع ارز به چرخه تولید، مسائل بازار ارز و بورس، سیاست‌های کاهش نقدینگی و کاستن از تورم مطرح شد. همچنین در جلسه چگونگی هماهنگی‌های اجرایی، نظارتی و قضایی را مورد گفتگو قرار گرفت.
سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: به علت حساسیت موضوعات بین‌المللی، مسائل منطقه‌ای و چگونگی مقابله با طراحی‌ها و توطئه‌های رژیم صهیونیستی مورد بحث قرار گرفت. در نهایت همان‌طور که در پایان جلسه، سران محترم قوای قضاییه و مقننه اظهار داشتند امید است با تعاملات بیشتر قوا، از شرایط سخت امروز زندگی مردم به بهترین نحو عبور کنیم.
ربیعی در ادامه ضمن بیان مصوبات هیئت دولت گفت: چندی پیش اعطای تابعیت ایرانی به فرزندان تصویب شد که آیین‌نامه آن در کش‌وقوس قرار گرفت. در نهایت در جلسه اخیر هیئت دولت، برای تأمین نظر مجلس شورای اسلامی، آیین‌نامه آن اصلاح شد. امیدوارم با این اصلاح، فرزندان به حقوق خود برسند و به این مطالبه پاسخ داده شود.

پیش‌بینی درخواست ۱۶ میلیون دوز واکسن آنفولانزا
وی افزود: موضوع کرونا در جلسه اخیر ستاد ملی کرونا برنامه خرید و توزیع عادلانه واکسن‌های موردنیاز و بودجه و توزیع عادلانه آن موردبحث قرار گرفت. قطعاً افراد در معرض ریسک در اولویت خواهند بود. در سال گذشته حدود یک‌میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن آنفولانزا مصرف شده بود، اما برای امسال ابتدا تأمین ۹ میلیون دوز و سپس با توجه به احتمال درخواست‌های بیشتر ۱۶ میلیون دوز پیش‌بینی شده است. باید تأکید کنم. اولویت با گروه‌های در معرض خطر مانند افرادی بالای ۶۵ سال، زنان باردار و مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای و نقص ایمنی است و ضرورتی ندارد، همه مردم از واکسن آنفولانزا استفاده کنند.

پیش از ۹۰ درصد مراکز آموزش عالی تحت آموزش غیرحضوری هستند
ربیعی در ادامه تأکید کرد: همچنین ستاد ملی مدیریت کرونا به وزارت علوم اجازه داد تا برای جلوگیری از تجمع در برگزاری و تردد عوامل اجرایی در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۳۹۹ برای رشته محل‌هایی که تعداد داوطلب در آن‌ها در سال ۱۳۹۸ کمتر از ظرفیت است، پذیرش دانشجو بدون آزمون و صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی و معدل تراز شده مقطع کارشناسی به‌صورت متمرکز توسط سازمان سنجش آموزش کشور انجام شود.
وی افزود: از این هفته سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی با حدود سه میلیون و پانصد هزار دانشجو شروع شد و تا اواخر مهرماه کلیه ورودی‌های جدید آموزش عالی در کلیه مقاطع تحصیلی اعلام خواهند شد. از یک‌میلیون و ۳۹۲ هزار داوطلب ۵۹ درصد آن‌ها را خانم‌ها و ۴۱ درصد را آقایان تشکیل می‌دادند.
سخنگوی دولت گفت: آغاز به کار دانشگاه‌های ما در شرایط کرونا تجربه‌های جدیدی پیش روی ما است. ارتقا آموزش و مبارزه با کرونا را دولت و جامعه از سال تحصیلی گذشته تجربه کردند و امسال نیز با تجربه به دست آمده سال تحصیلی را آغاز کردیم. قبل از سال ۹۸ کمتر از نیم درصد دانشجویان و تعداد انگشت‌شماری از دانشگاه‌ها تحت پوشش آموزش الکترونیکی بودند، اما امروز پیش از ۹۰ درصد مراکز آموزش عالی ما تحت آموزش غیرحضوری قرار گرفته‌اند.
ربیعی اظهار داشت: ترم جدید دانشگاه‌ها با محوریت آموزش ترکیبی آغاز به کار کرد و، چون امکانات دانشگاه‌ها متفاوت است، نحوه چگونگی آموزش ترکیبی به دانشگاه‌ها واگذار شده است و تمام تلاش نظام آموزشی این است که ترم تحصیلی دانشجویان بر اساس نظم آموزشی به پایان برسد.
وی در ادامه افزود: همچنین مبارزه با کرونا اساساً یک موضوع علمی است. بدون دستاورد‌های علمی و آموزشی نمی‌توانستیم و نمی‌توانیم این سطح از تاب‌آوری را در مقابله با کرونا داشته باشیم. انتظار از دانشگاه‌ها است که در دروان بحران‌ها، تحریم و کرونا ضمن افزایش ظرفیت‌ها و دانش‌افزایی به نیاز‌های جامعه پاسخ دهند. ضمن تبریک به جامعه دانشگاهیان کشور، برای دانشجویان، استادان و مربیان عزیز کشور آرزوی موفقیت دارم.

آیت‌الله صانعی از پیشگامان مبارزه و نهضت بودند
ربیعی همچنین با تسلیت درگذشت آیت‌الله صانعی عنوان کرد: در ابتدای هفته خبر درگذشت ناگوار عالم جلیل‌القدر حضرت آیت‌الله صانعی موجب حزن و ناراحتی شد. ایشان هم از پیشگامان مبارزه و نهضت بود و هم مورد اعتماد و محبت فراوان رهبر کبیر انقلاب امام خمینی (ره) قرار داشتند. مجاهدت‌های خالصانه و پژوهشگرانه در گشودن باب اجتهاد و ساده زیستی و منش همراه با تواضع و دردمندی و دردآشنایی از وجود شخصیتی ایشان بود و این ضایعه را تسلیت عرض می‌کنم.

آمریکا نماد صلح منطقه را ترور کرد
سخنگوی دولت در پاسخ با پرسشی درباره ادعای اخیر ترامپ برای حمله به مواضع آمریکا گفت: من ساعت پیش این توییت را دیدم. متأسفانه رئیس‌جمهوری که داعیه جهانی دارد، بر چنین پایه‌ای سست اظهارنظر می‌کند. در تجربه تاریخی منطقه شاهد بودیم که امریکا با گزارش‌ها مخدوش جنگ افغانستان و عراق را آغاز کردند. این سنت آمریکایی‌ها است که به جز برهم زدن آرامش منطقه و دنیا بازتاب دیگری ندارد.
ربیعی تأکید کرد: شاید اقدام تبلیغاتی و خوراک انتخاباتی است. به خاک و خون کشیدن یا حتی اقدامات روانی برای به دست آوردن کرسی انتخاباتی امری نابخشودنی و خیانت است.
وی افزود: سردار سلیمانی نماد صلح و مبارزه با تروریسم بود. آمریکا نماد صلح منطقه را ترور کرد. این ننگ پاک شدنی نیست. پیشنهاد می‌کنیم اقدام نادرستی انجام ندهند هر اقدامی که انجام دهند با پاسخ مقاومتی ما روبه‌رو می‌شود.

عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی وضعیت منطقه را خطرناک می‌کند
ربیعی در واکنش به عادی‌سازی روابط سیاسی بحرین و امارات با اسرائیل گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران ضمن هشدار به هرگونه اقدام علیه ایجاد تنش در منطقه مسئولیت هرگونه اقدام در این راه را متوجه دولت بحرین و هر دولتی که پای اسرائیل را به منطقه باز کرد، می‌داند. این اتفاق موجب افزایش دانش و آگاهی مسلمانان منطقه است، اما معتقد هستیم وضعیت منطقه را خطرناک‌تر می‌کند و به صلح و ثبات منطقه کمک نمی‌کند. احتمال شکل‌گیری نیرو‌هایی در منطقه هست.
ربیعی افزود: تأکید می‌کنیم کشور‌های حرکت‌کننده در این مسیر باید مسئولیت این تصمیم را بر عهده بگیرند. مردم حق‌طلب فلسطین هرگونه عادی‌سازی رابطه با اسرائیل را نمی‌پذیرد. این اتفاقات با فشار امریکا و به نفع ستاد انتخاباتی کاندیدای ریاست جمهوری امریکا انجام می‌شود.

سرانجام شکایت ایران از امریکا در دادگاه لاهه
سخنگوی دولت درباره آخرین اقدامات دادگاه لاهه در رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا گفت: آمریکا اول فشار روانی آورد. حتی بر قضات که رأی علیه دولت آمریکا می‌دادند، فشار آورد. امریکا می‌خواهد بین برجام و عهده نامه مودت تفکیک قائل شود. ایران تأکید دارد که لازم‌الاجرا است. استدلال ایران قابل‌قبول بوده است. روش آمریکا فقط به ما فشار نیاورده است بر تجارت آزاد بر کشور‌های ثالث هم‌فشار آورده است. ایران مواضع خود را قابل‌اتکا می‌داند. امیدواریم در این مرحله هم بر ادعای همراه با فشار و شانتاژ آمریکا هم فائق آییم.

دنیا اسیر انتخابات ماه نوامبر شده است
ربیعی در پاسخ به این سؤال که آیا صلح پایدار در افغانستان شکل می‌گیرد یا خیر اظهار داشت: ما در جمهوری اسلامی شروع گفتگو‌ها را مفید می‌دانیم، امیدواریم بدون دخالت خارجی میان همه اهالی افغانستان به نتیجه برسد. دستگاه اداری ترامپ نگران مردم افغانستان نیست، آن‌ها می‌خواهد شرایطی را برای انتخابات ماه نوامبر امریکا ایجاد کند. دنیا و منطقه ما اسیر انتخابات ماه نوامبر شده است. حضور نیرو‌های امریکا در افغانستان را ادامه جنگ می‌دانیم. با اقداماتی که به ایجاد صلح در افغانستان منجر شود مخالفتی نمی‌کنیم. هر تفاهمی که با اجماع صورت بگیرد دفاع می‌کنیم.

اقدام امریکا خفت گیری بین‌المللی است
وی در پاسخ به سؤال خبرنگاری در واکنش به اظهارات اخیر رئیس‌جمهور مبنی بر خودداری برخی کشور‌های همسایه برای باز پس دهی پول و سرمایه ایران گفت: آنچه مطرح شد یک واقعیت در جهان امروز است. آمریکا برای فشار آوردن بر ما حتی به سازمان‌های مردمی مثل مجامع ورزشی هم‌فشار آورده است.
سخنگوی دولت تأکید کرد: ما منابع ارزی خوبی در کشور‌های دیگر داریم و از آن‌ها انتظار مقاومت در مقابل فشار آمریکا داریم. کار آمریکا یک‌جور خفت گیری بین‌المللی است. مطابق قطعنامه سازمان ملل هیچ بایدی برای کشور‌ها در همراهی آمریکا وجود ندارد. مسائلی مثل تهاتر یا ایجاد پول و بانک مشترک را پیش گرفتیم. تاب‌آوری کشور‌ها در مقابل زور آمریکا متفاوت است. حتی سوئیفت جدید هم مطرح شد.
ربیعی تصریح کرد: الان از ذکر نام کشور‌ها خودداری می‌کنم. به مصلحت منافع ما نیست؛ اما یک کشوری مثل کره جنوبی را احساس کردیم که کارشکنی می‌کند. حتی در مواردی مثل دارو کارشکنی کردند. با بقیه کشور‌ها داریم برای رفع این مشکل صحبت می‌کنیم.

دولت با هزار جان کندن دنبال ایجاد ثبات است
سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره شرایط اقتصادی و گرانی کالا‌های مصرفی گفت: اینکه بعضی‌ها می‌گویند دولت منتظر تحولات بیرونی است، اصلاً این‌گونه نیست. تعبیر کاملاً نادرست و ناحق است. دولت با هزار جان کندن دنبال ایجاد ثبات در کشور است. ما واقعیت تحریم را داریم. متن‌ها و سخنرانی‌هایی را می‌بینم در مورد وضعیت اقتصاد ایران که یک جمله از تحریم در آن‌ها نیست. انگاری که اصلا تحریم و فشار آمریکا وجود ندارد. اصلاً مقایسه نمی‌کنند. دولت به دنبال عقب راندن تحریم و تسلیم کردن آن‌ها است. عده‌ای از دوستان جنایت آمریکا را در تحلیل‌هایشان نادیده می‌گیرند.
ربیعی تأکید کرد: همان‌طوری که مقام معظم رهبری به آن اشاره کردند، هر فرصتی که ایجاد شود برای منافع ملی در راستای عزت و استقلال کشور از آن استفاده می‌کند.

ستاد تنظیم بازار مکلف به قیمت‌گذاری کره شد
وی افزود: نگرانی سفره خالی مردم نگرانی هرروزه ما است. دولت روزانه تلاش می‌کند. وقتی ارز ۴۲۰۰ تومانی کاهش پیدا می‌کند، نمی‌توانیم به کره ارز ۴۲۰۰ تومانی بدهیم. اولویت ما مواد مصرفی، دارو و مواد اولیه کارخانه‌های تولیدی است. سالانه ۴۰ تا ۴۵ میلیون تن کره وارد کشور می‌کردیم. امروز کارخانه‌های داخلی را فعال کردیم و دستگاه‌های کره‌گیری وارد کردیم. خوشبختانه همان ظرفیت واردات کره را در داخل به دست آوردیم. ستاد تنظیم بازار هم مکلف شد در مورد کره قیمت‌گذاری کند.
ربیعی عنوان کرد: متأسفانه مجوز صادرات بی‌رویه صادر شد. جلوی صادرات تخم‌مرغ گرفته شد و فکر می‌کنم به تعادل قیمت در این کالا هم می‌رسیم. با قیمت‌گذاری تولید داخلی و تعادل در صادرات این مشکل را حل می‌کنیم.

دولت تعطیل نیست
سخنگوی دولت گفت: مطمئن باشید رنج مردم با تک‌تک سلول‌های اعضای هیئت دولت حس می‌شود. این‌طور نیست که دولت خبر نداشته باشد. اینکه می‌گویند دولت تعطیل است، درست نیست. این کلمات در شرایط امروز که عملیات وسیع علیه افکار عمومی صورت می‌گیرد، درست نیست.

پاسخ سخنگوی دولت به سؤالات در خصوص پرونده نوید افکاری
ربیعی در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره پرونده نوید افکاری و نقش وزارت اطلاعات و دولت در این پرونده گفت: این موضوع در حیطه وظایف قوه قضاییه است. از باب حقوق شهروندی مطالبی باشد، دنبال می‌شود. آن طوری که قوه قضاییه مطرح کردند، جرم این فرد به سال ۹۷ مربوط است و شاکی خصوصی داشته است. فرایند پیگیری پرونده بر عهده دولت نبوده است. امکان دسترسی اطلاعات برای ما وجود ندارد. یک قوه دیگر فعال است و حتماً به خوبی اطلاع‌رسانی می‌کند.
وی ادامه داد: هیچ‌وقت آمریکا به نفع دموکراسی عمل نمی‌کند. مطمئن هستم پرونده شاکی خصوصی داشته است. اگر اطلاعات دیگری داشتم در اختیار شما قرار می‌دهم.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

مرگ که فقط مال همسایه نیست!