۴۹۴۳
دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۸
تعداد بازدید : ۴۳۵
در آستانه هفته دفاع مقدس، رهبر انقلاب به صورت ویدیو کنفرانس در جمع یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس حاضر و سخنرانی کردند.

به گزارش فراتیتر، رهبر انقلاب در این مراسم در بخشی از فرمایشات خود عنوان کردند: امروز را به مناسبت چهلمین سال از آغاز دفاع مقدس و تکریم و بزرگداشت رزمندگان و پیشکسوتان جلوداران عرصه دفاع مقدس می‌دانند بسیار کار به‌جا و درستی انجام گرفته است و تکریم نکوداشت، جزو وظایف حتمی ملی ماست.

ایشان افزودند: پیشکسوستان و رزمندگان که امروز روز تکریم آنهاست چه کسانی هستند؟ کسانی هستند که از جان گذشتند و جان را کف دست گرفتند و از آسایش زندگی خانوادگی پدر مادر و در مواردی از آینده چشم پوشیدند صرف نظر کردند و همه داشته‌های خودشان را بردند به مصاف دشمنی که تشخیص داده بودند بایستی در مقابل او از مرز و بوم و اسلام دفاع کنند. از اسلام دفاع کردند، از عزت ملی دفاع کردند، از ناموس دفاع کردند. برخی از آنها عروج کردند و بعضی هم ماندند و کار را به پایان رساندند.

رهبر انقلاب با بیان اینکه ما کی می تـوانیم اهمیت و عظمت رزمندگان را درست تشخیص بدهیم؟ فرمودند: وقتی عظمت کار مشخص ‌شود. من در چند جمله کوتاه، چرایی و چگونگی دفاع مقدس را امروز شرح می‌دهم. البته این ها مطالبی است که بارها گفته شده و باید بارها تکرار کنیم و آنچه حقیقت است این است که بارها و بارها باید بگوییم.

آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر اینکه طرف اصلی نبرد، صدام و حزب بعث نبود؛ اینها وسیله بودند، خاطرنشان کردند: عناصر اصلی، صدام را پیش انداخته بودند. قدرت‌هایی بودند که از اینکه یک عنصر جدیدی در این منطقه بر اساس دین و اسلام به ایجاد شود از این نگران بودند.  فقط آمریکا نبود، شوروی آن روز بود، ناتو بود و کشورهای اروپای غربی و اروپایی شرقی هم بودند.

ایشان یادآور شدند: کاروان نظامی کمک به صدام به صورت پیوسته جلوی چشم ما و دید ما بود. کشتی‌ها از بنادر امارات هر روزه بدون وقفه برای کمک به صدام اعزام می‌شدند. از داخل هم شرایط کشور جوری بود که دشمن را تشویق می‌کرد که حمله نظامی را آغاز کند؛ وضع داخلی کشور و وضع نیروهای مسلح. در درجه اول، ارتش تازه از زیر یوغ فرماندهان طاغوتی خارج شده بود.

رهبر انقلاب افزودند: چند ماه بعد از شروع جنگ که در بین یگان‌ها بازدید انجام می‌دادم دیدم که تیپ زرهی ارتش به جای مثلاً دویست تانک، چهل و چند تانک دارد و سپاه هم به طور کلی فاقد امکانات بود و در این شرایط جنگ تحمیلی آغاز شد.

ایشان فرمودند: امام در چنین شرایطی توانست آغاز و تداوم جنگ را زیر چشم و اراده خود پیش ببرد. برخی اظهار تعجب می‌کنند چطور یک روحانی پیر هشت‌وچندساله بتواند نیروها را فرماندهی کند. تصور اینان چنین است که حتماً باید ایشان در جبهه‌ها حضور می‌داشت در حالی که مسئله رهبری امام طور دیگری بود.

آیت‌الله خامنه‌ای با بیان اینکه کار بزرگ امام این بود که از اول حجم واقعی این کارزار و جنگ را شناخت، گفتند: خیلی از ما نمی‌دانستیم و نمی‌فهمیدیم اما امام دشمن را شناخت و فهمید که این یک جنگ عادی نیست و دشمن اصلی کیست. شخصیت امام و نفوذ معنوی و صداقت و معصومیت بیان امام که وقتی سخن می‌گفت آثار معصومیت و صداقتش روشن بود و اعماقی را مشاهده می‌کرد که گاهی ما برای برخی مسائل نظامی که به ایشان رجوع می‌کردیم، مواردی را بیان می‌کردند که ما متعجب می‌شدیم ایشان چگونه به این موارد توجه داشتند.

ایشان خاطرنشان کردند:  امام قاطعیت بالایی داشت و گاهی چیزهایی که نشدنی به نظر می‌آمد را طوری با قاطعیت بیان می‌کردند که انجام شود. موضوعی که در شکست حصر آبادان می‌توان دید.

رهبر انقلاب با تاکید بر اینکه دست تحریف با انگیزه به دنبال شبهه‌افکنی در زمینه دفاع مقدس است، فرمودند: دفاع مقدس یکی از عقلانی‌ترین حوادث ملت ایران بود. برخی مجموعه دفاع مقدس را به بی تدبیری متهم می‌کنند. ابدا این طور نیست، دفاع مقدس از اول تا آخر مدبرانه و عقلایی بود.

آیت‌الله خامنه‌ای یادآور شدند: قبول قطعنامه که امام از آن به عنوان جام زهر یاد کردند، مدبرانه بود، اگر مدبرانه نبود امام آن را نمی‌پذیرفت.

ایشان با اشاره به اینکه در جنگ جهانی دوم نیروهای امریکایی و شوروی در خیابان‌های همین تهران رژه می‌رفتند، عنوان کردند: سران ۳ کشور بدون اجازه و ویزا و بدون اطلاع سران بی‌عرضه آن زمان وارد کشور شدند و جلسه‌ای گذاشتند، شاه ایران محمدرضا وارد جلسه این‌ها شد، چرچیل و روزولت حتی جلوی او بلند نشدند و تحقیرش کردند. استالین فقط بلند شد و بعدها در خاطرات کمونیست‌ها نوشتند برای اینکه او را جذب کنند، جلوی او بلند شد.

رهبر انقلاب تاکید کردند: امروز اگر همت کنیم و با نگاه درست به مردم نگاه کنیم می‌توانیم از همان مدل بروز استعدادهای جوان که در جنگ شاهد بودیم، استفاده کنیم. اگر از شهدا یک چنین تکریمی که در زمان جنگ شاهد بودیم و آن حضور مردمی و استقبال ملت و بدرقه او تا آرامگاه را نداشتیم، این شوق به شهادت در کشور تقویت نمی‌شد.

ایشان با بیان اینکه در دفاع مقدس عالی‌ترین فضایل اخلاقی بروز کرد، فرمودند:  عروج معنوی و تعالی اخلاقی را که در دفاع مقدس شاهد بودیم من در جای دیگری تا این حد سراغ ندارم. دفاع مقدس برای کشور سرمایه‌سازی کرد و آورده‌های زیادی داشت. امنیت کشور به برکت دفاع مقدس است. دفاع مقدس نشان داد و ثابت کرد که هزینه تعرض به این کشور خیلی بالا است و دشمن را در فکر تعرض به این کشور با تأمل مواجه کرد تا اگر عاقل باشد بداند که هزینه این کار چقدر بالا است.

آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: دفاع مقدس ثابت کرد ملت ایران از ورطه‌هایی مثل جنگ می‌تواند سر بلند بیرون بیاید. ما در دفاع مقدس به چیزهای زیادی احتیاج داشتیم و این نیروهای مستعد ما را به فکر انداخت که کاری کنند و خوب هم عمل کردند. افراد بسیاری از دفاع مقدس در سال‌های بعد از پایان جنگ تحمیلی در مسئولیت‌های مختلف حضور داشتند و ان شاءالله در آینده هم حضور خواهند داشت.

ایشان با تاکید بر اینکه دفاع مقدس ما را با ذات و واقعیت بزک‌شده تمدن غرب آشنا کرد، خاطرنشان کردند: البته ملت ما از طریق ضربه‌هایی که از انگلیس و آمریکا در تاریخ معاصر دیده بودند با آن آشنایی داشتند اما نه به اندازه‌ای که در دفاع مقدس با آن مواجه شدند؛ به حدی که اگر نگوییم کار آنان در طول جنگ از تمامی خیانت‌های آنان علیه ما بیشتر بود، کمتر نبود.

رهبر انقلاب اظهار داشتند: اتفاق بزرگی در دفاع مقدس پیش آمد که ظرفیت‌های ملت ایران را برای دنیا آشکار کرد و رسانه ما شد. در حالی که رسانه‌های دنیا در آن زمان مانند امروز دائم علیه نظام و انقلاب اسلامی کار می‌کردند و می‌خواستند ملت ایران را طوری دیگری به جهان معرفی کنند اما دفاع مقدس رسانه‌ای شد که دروغ‌پردازی‌های دشمن را آشکار کرد.

ایشان بیان کردند: ما درباب دفاع مقدس کوتاهی کردیم و احتیاج به کارهای زیادی در این زمینه داریم. چرا که تحریف و دست‌های تحریف‌گر در کمین هستند. الان شما فرماندهان و شاهدان جنگ هستید و به این موارد پاسخی می‌دهید اما ۲۰ سال بعد از این جمعیت عده‌ای نیستند، ۳۰ سال بعد جمع بزرگتری نیستند؛ پس باید معرفت‌افزایی را در این زمینه افزایش داد. ما احتیاج به تولید متن خوب و فاخر در زمینه دفاع مقدس داریم اگر این‌ها تهیه شود، فیلم و تئاتر هم تولید می‌شود و به صحنه می‌رود. الان شنیدم که کارهای ویکتور هوگو و چارلز دیکنز را در ایران روی صحنه می‌برند، بسیار خوب؛ کاری کنیم که کارهای ما در زمینه دفاع مقدس را هم در دنیا روی صحنه ببرند.

رهبر انقلاب در بخش دیگری از فرمایشات خود عنوان کردند: کرونا را دست‌کم نگیرید. روزی ۱۵۰ هموطن از دست بروند، چیز کوچکی است؟ برخی ارزیابی درستی ندارند. فرض کنید هر دو روز یکبار یک هواپیمای ۳۰۰ نفره سقوط کند و همه مسافرانش بمیرند. این چیز کمی است؟ ما مردم باید به وظایف خود در زمینه مقابله با کرونا عمل کنیم.

ایشان یادآور شدند: الان بحث اربعین هم مطرح است اما رفتن به راهپیمایی اربعین فقط منحصر به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا است. اگر گفتند نه، که تا الان گفته‌اند نه، این باید برای همه ما پذیرفتنی باشد نه اینکه به دم مرز برویم، نه. در روز اربعین به خواندن چند دعا روی بیاورید و پیش امام حسین از اینکه می‌خواستید به کربلا مشرف شوید اما ممکن نیست، شکوه کنید.

منبع: ایلنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: