۴۹۵۹
دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۶
تعداد بازدید : ۲۵۲
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت:‌ غارها گنجینه‌های طبیعی زیستگاه‌ها هستند و باید در کنار آموزش‌ها با رعایت دستورالعمل‌ها و استانداردهای مربوط از این اکوسیستم طبیعی حفاظت کنیم.

به گزارش فراتیتر، کیومرث کلانتری در پیامی به مناسبت فرارسیدن دوم مهر ماه روز ملی «غار پاک» در پیامی اعلام کرد: حفاظت از تنوع زیستی در سطوح سه گانه زیستگاه، گونه و ژن، ضامن بقای حیات و سلامت در کره زمین می باشد. غارها از جمله زیستگاههای منحصر به فردی هستند که زیستمندان آن با شرایط خاص زیستگاه سازگار شده و به تبع آن از ارزش اکولوژیکی بالایی برخوردارند. تنوع زیستی غارها بخشی از زنجیره به هم پیوسته اکوسیستم است که ارتباط تنگاتنگی با جهان بیرون از غار و فرایندهای زیستی آن دارد و آسیب و نابودی غارزیان منجر به تهدید زیست کره و نقص بسیار واضحی در زنجیره اکوسیستم طبیعی می شود.

دوم مهر ماه ۹۹ مقارن با یازدهمین سالگرد روز ملی غار پاک، با شعار «حفاظت از تنوع زیستی غارها» توجه ویژه به تنوع زیستی غارها را به همگان گوشزد می کند، اگرچه اهمیت تنوع زیستی غارها در ارائه خدمات اکوسیستمی ارزشمند، بر متخصصان امر روشن است ولیکن لازم است در چنین مناسبت هایی با تبیین این ارزش ها به عموم مردم، سطح آگاهی آنها در لزوم حفاظت از این زیستمندان حساس و زیستگاه ایمن آنها، یعنی غارها افزایش داده شود.

وجود گونه های منحصر به فرد و حساسی مانند «ماهی کور» در بعضی از غارها که گاه در اثر بی اطلاعی، مورد تهدید قرار می گیرند، سمندرهای غارزی و یا جمعیت خفاش ها که به خصوص در تعدیل جمعیت حشرات، دفع آفات گیاهی و کمک به گرده افشانی گیاهان و پویا نگه داشتن اکوسیستم اهمیتی بسزا داشته از جمله مواردی است که لزوم آگاهی بخشی عمومی را در خصوص حفاظت از جانداران غارزی روشن می کند.

از طرفی رویکرد جذاب گردشگری غارها که در سالیان اخیر مورد توجه قرار گرفته و ایجاد تغییرات ساختاری غارها در این خصوص و در صورت عدم رعایت موازین زیست محیطی موجب تخریب غارها و تهدید جمعیت گونه های ساکن غار می شود و یا فعالیت معادن در محدوده غارها که آسیب های موازی غیر قابل جبران برای غار و غارزیان را موجب می شود، لزوم آگاهی سازی عمومی را در شناخت حساسیت و اهمیت تنوع زیستی غارها بر ملا می کند.

در کنار این آموزش ها باید با رعایت دستورالعمل ها و استانداردهای مربوط، به حفاظت غارها به عنوان گنجینه های طبیعی زیستگاه، اهتمام داشت، پر واضح است که سازمان حفاظت محیط زیست به رغم تلاش ها و مساعدت ها به تنهایی قادر به حفاظت از این میراث کهن و گنجینه ارزشمند نبوده و همیاری سایر نهادهای آموزشی، پژوهشی و نظارتی در کنار مشارکت غارنوردان و غارشناسان در قالب سمن ها و انجمن ها، در شناسایی، حفاظت و آموزش امری موثر و پر بازده است.

منبع: ایرنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

مرگ که فقط مال همسایه نیست!