۵۰۵۷
پنجشنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۸
تعداد بازدید : ۳۰۷
اقتصادی ایران

تیتر یک خبر چرخشی

گازسوز کردن دو میلیون خودرو در حالی هزینه‌ای ۸۰۰ میلیون دلاری دارد که اگر قرار بود به اندازه مصرف این خودروها یعنی حدود ۲۰ میلیون لیتر بنزین، ‌پالایشگاه در کشور احداث شود،‌ هزینه‌ای هشت میلیارد دلاری نیاز بود که نشان می‌دهد با این اقدام هزینه تامین سوخت تا ۹۰ درصد پایین می‌آید.

به گزارش فراتیتر، توسعه صنعت سی.ان.جی در ایران بیش از یک دهه است که مورد توجه قرار گرفته، زیرا شبکه گاز در سراسر ایران گسترده شده و در حال حاضر ۹۸ درصد جمعیت شهری و ۸۲ درصد جمعیت روستایی به شبکه گاز دسترسی دارند.

از همین رو تصمیم بر آن شد تا سی.ان.جی به عنوان سوخت مکمل به سبد حمل و نقل کشور اضافه شود تا علاوه بر حفظ محیط‌زیست، در مصرف سوخت مایع از جمله بنزین نیز صرفه‌جویی شود.

با توسعه همین صنعت در کنار افزایش ظرفیت پالایشی کشور بود که ایران توانست به جمع صادرکنندگان بنزین وارد شود و صادرات فرآورده‌های نفتی در دولت تدبیر و امید رشدی چهار برابری را تجربه کند.

مصرف سی.ان.جی کشور در حال حاضر روزانه ۲۵ میلیون متر مکعب است. این در حالی است که به گفته سرپرست پژوهش و فناوری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اگر قرار بود این حجم سوخت با بنزین تامین شود، ‌نیاز بود تا پالایشگاهی با سرمایه‌گذاری هشت میلیارد دلار در مدت زمان چهار سال احداث شود.

این در حالی است که ‌اگر یک میلیون و ۴۶۰ هزار خودروی عمومی به دو میلیون خودرو افزایش پیدا کند و دوگانه‌سوز شود، ‌تنها نیازمند ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون دلار است که صرفه‌جویی ۲۰ میلیون لیتری را محقق می‌کند.

محمد رضایی همچنین تاکید کرده که بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون لیتر صرفه‌جویی در مصرف ‌سوخت مایع با تبدیل یک میلیون و ۶۴۰ هزار خودروی عمومی محقق می‌شود.

سرپرست پژوهش و فناوری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران ادامه داد: بنابراین می‌توان به جای سرمایه‌گذاری هشت میلیارد دلاری، ۸۰۰ میلیون دلار هزینه کنیم و با تولید خودروی سی.ان.جی‌سوز به همان هدف برسیم.

این اعداد نشان می‌دهد که می‌توان با دوگانه‌سوزکردن خودروها و استفاده از ظرفیت خالی صنعت سی.ان.جی که در حال حاضر بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون متر مکعب در روز است با کاهشی ۹۰ درصدی در هزینه‌ها، ‌سوخت مورد نیاز را تامین کرد.

در واقع وزارت نفت توانسته با توسعه صنعت سی.ان.جی،‌ پالایشگاه مجازی تاسیس کند که به جای ۸ میلیارد دلار هزینه با ۸۰۰ میلیون دلار ساخته می‌شود و در عین حال آلودگی کمتری ایجاد کرده و صادرات را نیز رونق می‌بخشد.

از سوی دیگر با مصرف سوخت سی.‌ان‌.جی هزینه‌های حمل ونقل خانوار تا ۸۰ درصد کاهش پیدا می‌کند که در اقتصاد کشور موثر خواهد بود.

منبع: ایرنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

مرگ که فقط مال همسایه نیست!