۵۰۸۹
شنبه ۰۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۳
تعداد بازدید : ۴۱۷
حسن روحانی رئیس جمهوری در پاسخ به نامه ۱۲۰ پزشک فوق تخصص غدد مبنی بر کمبود انسولین و نوار سنجش خون مورد نیاز بیماران دیابتی خواستار اقدام فوری وزیر بهداشت در این خصوص شد.
به گزارش فراتیتر، با توجه مشکلات موجود در زمینه تهیه انسولین و نوار تست قند خون در شرایط بحرانی فعلی که دیابتی‌ها برای پیشگیری از ابتلا به کرونا باید مراقبت‌های بیشتری را نسبت به بیماری خود داشته باشند، ۱۲۰ پزشک فوق تخصص غدد نامه‌ای به مبنی بر کمبود انسولین و نوار سنجش خون مورد نیاز بیماران دیابتی به رئیس جمهوری ارسال کرده اند.

در این نامه که از سوی انجمن دیابت گابریک ارسال شده، آمده است: در ایران بیش از ۵ میلیون نفر به بیماری دیابت مبتلا هستند که از این تعداد بیش از ۶۰۰ هزار نفر نیازمند تزریق روزانه انسولین و بیش از آن، اندازه گیری قند خون با نوار‌های تست قند در منزل جهت تنظیم میزان انسولین و پیشگیری از افت قند‌های مکرر و مرگبار می‌باشند. فراهم نبودن هر یک از این دو (نوار اندازه گیری قند و انسولین)، بیماران را در کوتاه مدت با خطر جدی افت قند خون، کاهش سطح هوشیاری و خطر مرگ و در بلند مدت، با عوارضی، چون قطع عضو، سکته قلبی و مغزی و آسیب به کلیه‌ها مواجه خواهد ساخت. خاطر نشان می‌کنیم که این گروه، در صورت ابتلا به کرونا در خطر بسیار بالاتر مرگ قرار دارند و در بحران کرونا، توجه به بیماران دیابتی ضرورت ویژه دارد.
متاسفانه در ماه‌های اخیر، بیماران در سراسر کشور با مشکلات عدیده در دسترسی به این دو نیاز حیاتی (که ضرورت تامین آن‌ها توسط سازمان جهانی بهداشت تاکید شده است) روبرو می‌باشند. علیرغم اطلاع رسانی و مکاتبات مکرر انجمن‌های دیابت کشور با مقامات مسئول در بانک مرکزی و وزارت محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص کمبود جدی این دو کالا، متاسفانه نه تنها بهبودی حاصل نگردیده است بلکه به نظر می‌رسد حساسیت موضوع به نحو موثری برای مقامات ارشد کشور تبیین نشده است تا راهکاری مناسب برای حل این معضل بیاندیشند. بررسی‌های انجام شده جهت تبیین آسیب شناسی مشکل فعلی، پس از مذاکره با شرکت‌های تولیدکننده، واردکننده و سازمان‌های مرتبط، نشانگر عدم تخصیص ارز کافی برای واردات انسولین و نوار تست قند خون می‌باشد. علیرغم اظهارات مسئولین محترم سازمان غذا و دارو، بنا بر اطلاعات موثق و کارشناسی شده، میزان تولید داخلی فعلی این محصولات، به هیچ عنوان پاسخگوی نیاز بیماران نیست.

پزشکان امضا کننده این نامه، همه روزه شاهد نگرانی پدران و مادرانی هستند که ناتوان از تامین انسولین و نوار تست قند برای کودکان مبتلا به دیابتشان می‌باشند و یا افراد مسنی که برای پیدا کردن این اقلام، ناچارند داروخانه‌های بسیاری را در این شرایط پر خطر وجود کرونا جستجو کنند، لذا با توجه به شرایط موجود، ما نگران و ناتوان از پاسخگویی به این عزیزانمان هستیم.
جناب آقای رئیس جمهور ما اعتقاد راسخ داریم که دولت از توانمندی لازم جهت تامین انسولین مورد نیاز مبتلایان برخوردار بوده، ولی در نگاه دولتمردان حساسیت تامین انسولین به عنوان یک داروی مطلقا ضروری، بخوبی حس نمی‌شود.
با آگاهى کامل از مشکلات اقتصادی و تنگنا‌های تامین ارز ناشی از تحریم‌های غیر منطقی و غیر عادلانه و تبعات آن بر نظام سلامت کشور، از جنابعالی استدعا داریم که شخصا با صدور دستور ویژه و فوری به مقامات ذیربط در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و بانک مرکزی، در جهت تأمین ارز و توزیع کافی این دو کالای اساسی، اوامر مقتضی را صادر فرمائید.
بی شک تداوم وضع بحرانی فعلی، می‌تواند سلامتی عده زیادی از شهروندان مبتلا به دیابت را به خطر افکنده و صدمات ناشی از آن را غیر قابل جبران نماید و افزون بر آن دستاورد‌های طرح تحول سلامت را که از افتخارات دولت جنابعالی می‌باشد، به مخاطره بیندازد.

پاسخ فوری رئیس جمهور به نامه انجمن دیابت گابریک
رئیس جمهور دو روز پس از وصول این نامه، در نامه‌ای فوری خطاب به دکتر نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دستور «بررسی و اقدام فوری» در این زمینه را صادر کردند.
 
روحانی خواستار رسیدگی فوری وزیر بهداشت به وضعیت بیماران دیابتی شد
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

مرگ که فقط مال همسایه نیست!